آموزش وبلاگ نویسی
کپی رایت و ذکر منبع در وبلاگ نویسی
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 3:25 PM

مسئله کپی رایت ( یا حق مولف) یکی از مهمترین و کلیدی ترین مسائل دنیای اینترنت و اطلاع رسانی است ، این موضوع در وبلاگ نویسی هم از اهمیت زیادی برخوردار است و یکی از نشانه های حرفه ای بودن یک وبلاگ نویس ذکر منبع مطالب در پایان پست ها است .

...

برای تعریف کپی رایت در ویکی پدیا آمده است :

حق مؤلف یکی از انواع مالکیت فکری است که به حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری گفته می‌شود.

ایران از جمله کشورهایی است که تابع نظام حق مؤلف و حقوق مرتبط است. در ایران مجموعه‌ای از قوانین به مقررات مربوط به حقوق مؤلف پرداخته‌اند از جمله قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸، قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب ۱۳۵۲، قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب ۱۳۷۹ و آیین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۸۳، قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری و مواد ۶۲، ۶۳ و ۷۴ قانون تجارت الکترونیکی .

در ادامه متنی را که کاربر عزیز shirani98 در این رابطه جمع آوری و ارسال کرده اند را ملاحظه می کنید :

 

وقتی وبلاگی می نویسید از نوشتن مطلب برای آن لذت می برید. قاعدتا دوست ندارید که کسی نوشته شما را بدون اجازه تان در وبلاگ خودش منتشر کند یا اینکه آن را در نشریه چاپی به نام فردی دیگر ببینید. همین موضوع در مورد استفاده از مطالب دیگر وبلاگ ها و وب سایت هم صدق می کند. به طور کل در دوران وبلاگ نویسی برایتان زیاد پیش می آید که مطالب جالبی در دیگر سایت ها و وبلاگ ها ببینید که بخواهید آن ها را با خوانندگان وب خودتان به اشتراک بگذارید.

اشتباه ترین راه برای این کار کپی کردن مطالب سایت ها و وبلاگ های دیگر در وبلاگتان است.

این کار نه تنها باعث افزایش خوانندگان وبلاگتان نمی شود بلکه نویسنده اصلی مطلب را هم از شما دلخور خواهد کرد. اما ذات وب برای به اشتراک گذاری اطلاعات طراحی شده است. برای این کار کافی است که در وبلاگتان به آن مطلب لینک بدهید. این بهترین روش برای نقل مطالب دیگران است.

گاهی اوقات ممکن است بخواهید مطلب را در وبلاگ خودتان قرار دهید. در این صورت باید به قوانین منبعی که می خواهید از آن نقل کنید توجه کنید. تقریبا تمام سایت ها و وبلاگ ها در پایین صفحات شان قوانین نقل مطالب را نوشته اند. بسیار مهم است که به آن ها توجه کنید و به آن ها احترام بگذارید. اگر نقل مطالب را به طور کل ممنوع کرده بودند شما حق ندارید که هیچ کدام از مطالب را در وبلاگتان درج کنید. اما همیشه می توانید به آن ها لینک دهید یعنی قسمتی کوتاه از آن متن را نوشته و بگویید اطلاعات بیشتر در وبسایت یا وبلاگ.... . نقل مطلب فقط شامل متن های دیگران نمی شود. شما باید در مورد تصاویر، صوت و ویدیو هم به قوانین ذکر منبع احترام بگذارید.

بعضی سایت ها و نقل مطلب را با ذکر منبع مجاز دانسته اند. این قسمت مهمی است که بسیاری از وبلاگ نویس ها در آن اشتباه می کنند. در وب، ذکر منبع به معنی اینکه فقط نام وبلاگ منبع را در آخر مطلب اش بنویسید. اگر واقعا قصد دارید مطلبی را از یک وبلاگ دیگر را ننقل کنید دقت کنید که هیچ وقت از روی فراموشی و بی دقتی لینک به مطلب اصلی را فراموش نکنید.

هنگام لینک دادن به مطلب اصلی دقت کنید که نباید به صفحه اصلی آن وبلاگ یا وب سایت لینک بدهید. بلکه باید به همان مطلبی پیوند داده شود که در وبلاگتان نقل کرده اید.

بعضی از وبلاگ ها هم نقل مطلب را تنها با کسب اجازه قبلی مجاز شمرده اند. در این صورت باید با نویسنده آن وبلاگ تماس بگیرید.

بهترین کار ایمیل زدن به نویسنده وبلاگ و کسب اجازه برای نقل مطلب اش است و بهتر است از بخش نظرات وبلاگ اش برای کسب اجازه استفاده نکنید. در صورتی که این اجازه به شما داده شد هنگام درج مطلب حتما منبع را با درج لینک ذکر کنید و به خواننده هایتان اعلام کنید که برای درج این مطلب از نویسنده اصلی اش اجازه گرفته اید. با این کار هم قوانین نقل مطلب را رعایت کرده اید و هم خواننده های وبلاگتان به شما به عنوان یک فرد حافظ حقوق دیگران احترام بیشتری خواهند گذاشت.  

 


»