به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

لینک های سایت

شما می توانید در سیستم عامل های محتلف پسوردها را دور بزنید یا آن ها را ریست نمایید. بنابراین اگر پسورد خود را فراموش کردید، نگران نباشید. هم چنین این می تواند بدان معنا باشد که اگر سیستم شما به دست افراد ناشناس بیفتد، آن ها می توانند از این طریق وارد سیستم شما شوند. این کار راحت تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. برای آگاهی بیشتر از این موضوع در ادامه با ما همراه باشید.

 

ما در این مطلب قصد داریم با جزییات کامل شیوه دور زدن یک رمزعبور در سیستم عامل های ویندوز، MacOS، اندروید، لینوکس و iOSS را به شما آموزش دهیم. اما پیش از آن بهتر است بدانید که اگر نمی خواهید افراد ناشناس با استفاده از این ترفند به سیستم شما نفوذ کنند باید از سیستم رمزنگاری فایل ها استفاده کنید. رمزعبور یک کامپیوتر نمی تواند به تنهایی مانع دسترسی دیگران به فایل ها و اطلاعات  شخصی شما شود. بنابراین اگر واقعا قصد حفاظت از فایل های خود را دارید باید آن ها رمزگذاری کنید که خوشبختانه این کار به سادگی امکان پذیر است.

ویندوز

windows

راه های مختلفی به منظور ریست کردن رمزعبور ویندوز وجود دارد. ویندوز این امکان را برای شما فراهم می سازد تا یک دیسک مخصوص ریست کردن رمزعبور بسازید که می توانید بعدا با استفاده از آن به شیوه کاملا استاندارد و مورد قبول ویندوز پسورد خود را ریست کنید. بنابراین هم اکنون این دیسک را بسازید تا هر زمان که نیاز بود، بتوانید از آن استفاده کنید.

اگر ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰ بر روی کامپیوتر شما نصب شده است و جهت لاگین به محیط ویندوز از حساب کاربری مایکروسافت استفاده می کنید، در نتیجه می توانید رمزعبور حساب کاربری مایکروسافت خود را به منظور دسترسی مجدد به ویندوز ریست کنید. البته این کار زمانی آسان خواهد بود که شما قبلا حساب کاربری مایکروسافت خود را با یک آدرس ایمیل یا یک شماره تلفن که به آن دسترسی دارید، وصل کرده باشید. البته ریست کردن رمزعبور با استفاده از یک ابزار غیر رسمی نیز امکان پذیر است. برای مثال اپلیکیشن Offline NT Password & Registry Editor ابزار مناسبی برای این کار محسوب می شود. در ابتدا شما باید توسط یک دیسک مخصوص یا حافظه فلش سیستم را بوت کنید. دیسک شما می تواند حاوی یک سیستم Live Linux  یا ابزار Offline NT Password & Registry Editorr باشد. این ابزار می تواند رجیستری ویندوز شما را ویرایش نماید. به طوری که به شما اجازه می دهد تا رمزعبور مربوط به حساب کاربری خود را پاک کنید. پس از آن شما می توانید ویندوز را بوت نمایید و بودن رمزعبور وارد حساب کاربری خود شود. حتی اگر شما از یک حساب کاربری مایکروسافت در ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰ خود استفاده می کنید، این امکان همیشه برای شما وجود دارد تا رمزعبور حساب کاربری مدیر (این حساب کاربری در ویندوز گنجانده شده است) را ریست کرده و سپس به ویندوز خود دسترسی پیدا کنید.

بهترین راه جایگزین برای ریست کردن رمزعبور و دسترسی پیدا کردن به فایل ها استفاده از دیسک رمزگذاری است. البته شما باید همیشه پسورد سیستم رمزگذاری خود را به خاطر داشته باشید. زیرا اگر شما آن  را فراموش کنید دیگر هیچ راهی برای بازگرداندن فایل هایتان وجود ندارد. در نتیجه مجبور هستید تا تمام فایل های خود را پاک کنید و دوباره ویندوز را نصب نمایید تا بتوانید مجددا از کامپیوتر خود استفاده کنید.

MacOS

mac os

اگر شما با استفاده از Apple ID خود وارد سیستم عامل مک می شوید در نتیجه می توانید Apple ID خود را ریست کنید تا مجددا به بتوانید به سیستم عامل خود ورود کنید. گزینه هایی که در صفحه Sign-in مک وجود دارند شما در طول این فرایند هدایت می کنند. شما نیاز به یک روش تایید (verification method) مانند شماره تلفن موبایل دارید که با حساب کاربری iCloud شما مرتبط باشد.

علاوه براین در سیستم عامل مک یک ابزار ریست کردن رمزعبور وجود دارد که در recovery mode قابل دسترسی است. برای این منظور شما باید با کلیک بر روی منوی Apple و انتخاب گزینه Restart سیستم عامل مک را ریست کنید. سپس زمانی که کامپیوتر در حال بوت شدن است کلیدهای Command+R را به صورت ترکیبی بفشارید تا وارد recovery mode شوید. پس از ورود به این محیط Terminal را انتخاب کنید و در آن دستور resetpassword را تایپ نموده و کلید Enter را بزنید. پس از این کار ابزار Reset Password را مشاهده خواهید کرد که با شما اجازه می دهد تا رمزعبور مربوط به هر حساب کاربری که در مک وجود دارد، ریست نمایید. هم چنین شما می توانید از طریق دیسک نصب Mac OS X به این ابزار دسترسی داشته باشید.

برای این که دیگران نتوانند با استفاده از این ترفند بر علیه شما استفاده کنند، به شما پیشنهاد می کنیم تا ویژگی رمزگذاری FileVault را فعال کنید. (این ویژگی هم اکنون در اکثر کامپیوترهای مک به طور پیش فرض فعال است.)  اگر ویژگی FileVault فعال باشد شما دیگر نمی توانید رمزعبور خود را ریست کنید. بنابراین توصیه می کنیم حتما رمزعبور خود را در جایی یادداشت کنید. زیرا در صورت فراموش کردن آن مجبور خواهید بود تا فایل های خود را پاک کنید و مجددا سیستم عامل MacOS را نصب نمایید تا بتوانید دوباره از کامپیوتر مک خود استفاده کنید.

لینوکس

linux

ما در این جا از Ubuntu به عنوان یک مثال واقعی استفاده می کنیم اما در هر صورت توزیع های دیگر لینوکس نیز عملکردی مشابه Ubuntu دارند. Ubuntu یک recovery mode در Grub boot menu پیش فرض خود دارد. در این منو ابتدا گزینه Advanced options for Ubuntu را انتخاب کرده و سپس گزینه Recovery mode را برگزینید. هم چنین در زمانی که سیستم شما در حال بوت شدن است منوی بوت (Boot menu) قابل مشاهده خواهد بود. اگر نتوانستید این منو را ببینید، می توانید در زمان بوت شدن سیستم دکمه Shift را پایین نگه دارید تا این منو ظاهر شود. شما می توانید به راحتی از همین قسمت وارد یک root Shell prompt شوید.

این آپشن چندان ضروری نیست. زیرا شما می توانید با زدن کلید “e” گزینه های مربوط به بوت Ubuntu را تغییر دهید و مستقیما به یک root shell prompt از طریق Grub menu  اصلی دسترسی پیدا کنید. سپس شما با استفاده از Root shell خواهید توانست پسوردهای موجود بر روی سیستم را ریست کرده یا تغییر دهید. چنانچه Grub menu قفل است و برای ورود به آن نیاز به رمزعبور می باشد، شما هنوز می توانید از یک دیسک Linux Live استفاده کرده و رمزعبور خود را از طریق همین دیسک تغییر دهید.

بار دیگر یادآوری می کنیم که رمزگذاری فایل ها سبب می شود تا بتوانید از نفوذ افراد بیگانه از طریق این ترفندها به سیستم خود جلوگیری کنید ما در این جا از Ubuntu به عنوان یک مثال استفاده کردیم اما تقریبا همه توزیع های لینوکس از Grub استفاده می کنند. هر چند که تنها تعدادی کمی از کاربران از یک رمزعبور Grub استفاده می نمایند.

کروم بوک ها

chrome book

اگر شما از کروم بوک استفاده می کنید به خوبی می دانید که رمزعبور حساب کاربری کروم بوک شما همان رمزعبور حساب کاربری گوگل شما است. اگر شما رمزعبور خود را فراموش کرده اید، کافی است تا رمزعبور حساب کاربری گوگل خود را در وب ریست کنید تا بتوانید مجددا به سیستم خود دست یابید.

بیایید فرض کنیم که شما قصد دسترسی به حساب خود را ندارید اما خود کروم بوک شما ممکن است چنین تصمیم داشته باشد. ممکن است یک حساب کاربری گوگل قدیمی به عنوان حساب مالک دستگاه در نظر گرفته شود. در این سناریو شما می توانید کروم بوک خود را روشن کنید تا به صفحه Sign-in بیایید و سپس کلیدهای Ctrl+Shift+Alt+R را به صورت ترکیبی بفشارید. با این کار از شما خواسته می شود تا کروم بوک خود را با استفاده از Powerwash ریست فکتوری نمایید. پس از آن که فرایند ریست را انجام دادید، می توانید با یک اکانت گوگل دیگر لاگین کنید و از این پس آن اکانت گوگل به عنوان حساب کاربری مالک در نظر گرفته خواهد شد . این کار سبب خواهد شد تا تمام اطلاعات دستگاه پاک شود اما اکثر اطلاعات کروم بوک به صورت آنلاین همگام سازی (Sync) می شوند.

به یاد داشته باشید که شما به هیچ وجه نمی توانید به فایل های یک کاربر بدون داشتن رمزعبور آن ها در کروم بوک دسترسی داشته باشید. چنین فایل هایی به صورت پیش فرض رمزگذاری می شوند. تنها راه دسترسی به آن ها این است که بتوانید با حساب کاربری گوگل خود وارد سیستم شوید.

اندروید

android

اگر شما رمزعبور مربوط به صفحه قفل اندروید خود را فراموش کنید، ممکن است راهی برای ریست کردن آن وجود داشته باشد. متاسفانه این ویژگی از اندروید ۵ به بغد حذف شده است. بنابراین چنانچه شما از اندروید نسخه ۵ به بالا استفاده می کنید، نمی توانید این کار را انجام دهید. در دستگاه های قدیمی تر یک رمزعبور، پین کد یا الگوی اشتباه را چندین بار وارد کنید. با این کار احتمالا یکی از گزینه های Forgot password یا Forgot PIN یا Forgot pattern را مشاهده خواهید کرد.  با انتخاب این گزینه ها و وارد کردن نام کاربری و رمزعبور حساب کاربری گوگل خود که با دستگاه شما همگام (Sync) شده است، می توانید مجددا به گوشی هوشمند خود دسترسی پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید بدون وارد نمودن رمزعبور حساب کاربری گوگل خود، صفحه قفل (lock screen) را دور بزنید. مگر این که یک حفره امنیتی در دستگاه وجود داشته باشد که بخواهید از طریق آن به دستگاه نفوذ کنید. هم چنین علاوه بر استفاده از حساب کاربری گوگل شما می توانید با اجرای ریست فکتوری در recovery mode، بار دیگر به گوشی خود دسترسی پیدا کنید. اما این کار موجب خواهد شد تا تمام اطلاعات موجود بر روی گوشی شما پاک شود و دستگاه شما به حالت اولیه باز گردد. پس از انجام ریست فکتوری شما می توانید بار دیگر وارد گوشی خود شده و تنظیمات اولیه را با یک حساب کاربری گوگل دیگر انجام دهید.

آیفون و آیپد

iphone

اگر شما رمزعبور یا پین کد مربوط به آیفون،آیپد یا آیپاد خود را فراموش کرده باشید، نمی توانید آن را ریست کنید تا مجددا به دستگاه دسترسی پیدا کنید و تنها راهکار این است که دستگاه خود را ریست فکتوری نمایید. البته چندان جای نگرانی نیست. زیرا اگر شما دستگاه خود را با یک Apple ID سینک (Sync) کرده باشید و پسورد مربوط به Apple ID خود را به خاطر داشته باشید در نتیجه تمام اطلاعات دستگاه شما می تواند به لطف بک‌آپ های iCloud ریستور شود.

شما می توانید این کار را به چندین روش انجام دهید اگر سرویس Find My iPhone را تنظیم کرده باشید در نتیجه می توانید به وب سایت iCloud مراجعه کنید و تمام اطلاعات را از این قسمت پاک نمایید. هم چنین اگر پیش از این از اطلاعات دستگاه خود توسط iTunes در کامپیوتر  یک بک‌آپ تهیه کرده باشید، در نتیجه می توانید بار دیگر دستگاه خود را به کامپیوتر خود متصل نمایید و سپس فایل بک‌آپ را از طریق iTunes ریستور کنید.

اگر به سرویس Find My iPhone دسترسی ندارید و تاکنون هیچ فایل پشتیبانی از دستگاه خود از طریق iTunes تهیه نکرده باشید هنوز هم می توانید از طریق recovery mode دستگاه خود را ریست نمایید. برای این منظور دستگاه خود را خاموش کنید، دکمه Home را فشرده و پایین نگه دارید و سپس کابل USB دستگاه را به کامپیوتر وصل کنید. اگر دستگاه شما به طور خودکار روشن نشد، به صورت دستی آن را روشن کنید. پس از این کار iTunes به شما می گوید که دستگاهی را در recovery mode شناسایی کرده است و به شما اجازه خواهد داد تا تنظیمات مربوط به آن را به حالت اولیه برگردانید یا اصطلاحا آن را ریست فکتوری کنید.

رمزعبور سبب می شود تا افراد ناشناس نتوانند بدون دانستن این ترفندها به دستگاه شما نفوذ کنند. اما اگر شخصی دسترسی فیزیکی به دستگاه شما داشته باشد و تلاش کند که رمزعبور شما را دور بزند، متاسفانه باید گفت که هیچ کاری از دست شما بر نمی آید و نمی توانید جلوی آن فرد را بگیرید حتی رمزگذاری اطلاعات تنها سبب می شود که بتوانید از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید. زیرا فردی که به دستگاه شما نفوذ کرده است همیشه می تواند تمام اطلاعات دستگاه شما را پاک کند و دوباره از نو از دستگاه شما استفاده کند. البته قفل فعال سازی (Activation Lock) می تواند به شما کمک کند تا جلوی استفاده یک دزد از آیفون یا آیپد ربوده شده خود را بگیرید.

ادامه مطلب
جمعه 12 خرداد 1396  - 11:58 PM

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 4656079
تعداد کل پست ها : 30564
تعداد کل نظرات : 1029
تاریخ ایجاد بلاگ : پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 19 آذر 1397 

نویسندگان

ابوالفضل اقایی

امکانات جانبی

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
فا تولز - ابزار رایگان وبمستر
Learning Products