درمان بواسیر با لیزر یا جراحی؟؟؟

لیزر هموروئید بهتر از درمان بواسیر به شکل سنتی و با تیغ جراحی می باشد. لیزر عوارض و درد و خونریزی جراحی را ندارد و دوران نقاهت سریع تری داشته و نیازی به بستری شدن بیمار، بیهوشی، بخیه و پانسمان بعد از عمل ندارد. همچنین همزمان با برش ناحیه توسط لیزر بافت های اطراف هم ترمیم شده و بر خلاق روش جراحی آسیبی به سایر نقاط وارد نمی شود

عمل بواسیر با لیزر یا جراحی سنتی؟به نقل از مشرق نیوز

بواسیر یا هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی است که در اثر فشار به رگ های تحتانی در اثر یبوست و یا زور زدن هنگام اجابت مزاج، زایمان و … ایجاد می شود و می تواند در انواع (داخلی-خارجی-پرولاپس) باعث درد، خارش، خونریزی و ناراحتی شود. برای درمان این بیماری راه های مختلفی وجود دارد که از میان آن ها درمان هموروئید با لیزر و عمل جراحی بواسیر قطعی ترین روش های درمان هستند.

هنگامی که فرد با روش های خانگی و یا دارو بهبود نمی یابد پزشک جراح عمومی یا دکتر بواسیر به او گزینه جراحی را پیشنهاد می دهد. این جراحی هم می تواند به شکل قدیمی و با تیغ و کوتر انجام شود و هم جراحی با لیزر. اما از میان این دو روش جراحی بهتر است یا لیزر ؟

هموروئیدکتومی لیزری نتیجه زیبایی را به همراه خواهد داشت و بیمار هیچ جای زخم جراحی بر روی مقعد نخواهد داشت. با هموروئیدکتومی لیزری، بیمار نسبت به روش سنتی هموروئیدکتومی درد کمتر و بهبودی سریعتر (1-2 روز) احساس می کند.

https://www.vejthani.com/2020/07/traditional-hemorrhoidectomy-vs-laser-hemorrhoidectomy/

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا هر دو روش را با هم مقایسه و مزایا و معایب آن را بررسی نماییم:

درمان هموروئید با لیزر چگونه است؟

جراحی هموروئید با لیزر یک روش کمتر تهاجمی است که از فناوری لیزر برای درمان هموروئید استفاده می کند.در طی جراحی لیزر، یک پرتو متمرکز از نور، بافت هموروئید را هدف قرار می دهد و باعث کوچک شدن و در نهایت افتادن آن می شود. این روش به دلیل دقت بالا و حداقل آسیب به بافت های اطراف نتایج موفقیت آمیز زیادی برای بیماران داشته است.

برای درمان بواسیر خارجی کوچک و خفیف در مراحل اولیه معمولاً از لیزر پرتوان استفاده نمی شود و بالشتک های هموروئیدی فقط با اشعه و نور لیزر کوچک می شوند اما در مورد بیمارانی که با روش های خانگی و دارو نتیجه ای نگرفته اند لیزر پرتوان باید به کار گرفته شود.

عمل بواسیر با لیزر یا جراحی سنتی؟

لیزر هموروئید به این صورت است که زائده گوشتی با لیزر برداشته می شود و همزمان با برش توسط لیزر، اعصاب، بافت ها و عروق مجاور نیز ترمیم داده می شود. در نتیجه برخلاف روش جراحی در این روش بیمار درد و خونریزی ندارد و به همین علت دوره نقاهت کمتری (حداکثر 2هفته) در مقایسه با جراحی (حداقل 2 ماه) خواهد داشت.

جراحی بواسیر با لیزر در پرتو کلینیک (partoclinic.comبه صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام شده و نیازی به بستری شدن ندارد و نهایت تا 3 ساعت بعد از عمل بیمار می تواند به ادامه کارهای روزمره خود برسد.

می توان گفت تنها ایرادی که این روش دارد اینست که تمامی کلینیک ها مجهز به دستگاه های پیشرفته لیزر نیستند و نیاز به یک جراح متخصص با تجربه و دکتر متخصص بواسیر دارد. این روش معمولاً در بیمارستان های دولتی و با دفترچه های بیمه قابل انجام نمی باشد.

جراحی سنتی بواسیر چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی بواسیر که با تیغ جراحی یا کوتر انجام میشود درد و خونریزی زیادی را برای بیمار به همراه داشته و به همین دلیل در مواقعی که خونریزی شدید است پزشک از کوتر برای کم تر شدن خونریزی کمک می گیرد. جراحی کوتر با برق بوده و مستقیماً با بافت برخورد می کند و از طریق سوزاندن عروق و اعصاب ناحیه مورد نظر باعث کم شدن خونریزی می شود. اما در این روش به دلیل اینکه عروق و اعصاب بیمار همزمان با هم سوزانده شده بیمار بعد از جراحی درد و سوزش زیادی در ناحیه مقعد دارد.

عمل بواسیر با لیزر یا جراحی سنتی؟

عمل جراحی هموروئید برخلاف لیزر سرپایی نبوده و بیمار باید بیهوش شود. پس از جراحی نیز ممکن است نیاز باشد 1 تا 3 روز در بیمارستان بستری باشد. دوران نقاهت در روش عمل جراحی بواسیر تا دو ماه ادامه دارد و مراقبت از زخم و کشیدن بخیه ها نیز در روش جراحی سنتی بسیار دردناک می باشد. می توان گفت تنها امتیاز مثبت این روش اینست که با هزینه کم در بیمارستان های دولتی قابل انجام است و عمده هزینه ها نیز توسط اکثر بیمه های تامین اجتماعی پرداخت می شود.

سایر روش های سنتی رایج عبارتند از:

  • هموروئیدکتومی: برداشتن بواسیر با جراحی.
  • هموروئیدوپکسی: برای درمان هموروئید پرولاپس استفاده می شود.
  • بستن نوار لاستیکی: قرار دادن یک باند لاستیکی در اطراف هموروئید برای قطع جریان خون .

نتیجه

حال که نحوه انجام این دو روش درمانی را با هم مقایسه کردیم می توان گفت لیزر هموروئید بهتر از درمان بواسیر به شکل سنتی و با تیغ جراحی می باشد. لیزر عوارض و درد و خونریزی جراحی را ندارد و دوران نقاهت سریع تری داشته و نیازی به بستری شدن بیمار، بیهوشی، بخیه و پانسمان بعد از عمل ندارد. همچنین همزمان با برش ناحیه توسط لیزر بافت های اطراف هم ترمیم شده و بر خلاق روش جراحی آسیبی به سایر نقاط وارد نمی شود.ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 4 شهریور 1397  ساعت :5:07 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

درباره ما

کلینیک تخصصی پرتو درمانی. درمان بواسیر، شقاق، کیست مویی و فیستول بدون درد و خونریزی، در مجموعه ی ما با پیشرفته ترین دستگاه ها انجام میشود.

بایگانی

آمار بازدیدها

  • کل بازديد : 15380
  • تعداد کل مطالب : 81
  • تعداد کل نظرات : 0
  • تاریخ ایجاد وبلاگ : دوشنبه 9 بهمن 1396 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه