گرفتگی مقعد + درمان اسپاسم ناگهانی “Proctalgia fugax”

گرفتگی مقعد + درمان اسپاسم ناگهانی “Proctalgia fugax”

 

گرفتگی مقعد یا پروکتالژیا فوگاکس به انگلیسی: Proctalgia Fugax (به معنی درد مقعدی با علت ناشناخته)  یکی از دردهای مقعدی است که برای هر فردی ممکن است پیش بیاید و به زن یا مرد بودن ارتباطی ندارد. گرچه تا قبل از بلوغ احتمال کمی دارد که فردی دچار آن شود. اسپاسم مقعدی می تواند دلایل احتمالی متفاوتی داشته باشد و تا به حال علت دقیق آن مشخص نشده است. 

 

پروکتالژیا فوگاکس با گرفتگی مقعد چیست؟

گرفتگی مقعد که در پزشکی با اصطلاح Proctalgia fugax شناخته می شود یکی از دردهای ناگهانی مقعد (شبیه به درد چسبیدن چاقو به راست روده) است که دلیل خاصی ندارد و دردی که فرد تجربه می کند به خاطر اسپاسم ناگهانی عضلات اسفنکتر مقعد است که از چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است طول بکشد. 

Proctalgia fugax درد یا گرفتگی است که در اطراف باسن و راست روده احساس می شود. رکتوم آخرین قسمت روده بزرگ است که به مقعد ختم می شود.

علت بی حسی مقعدی

به غیر از گرفتگی عضلات اسفنکتر، اسپاسم عضلات کف لگن و یا راست روده هم می تواند موجب پروکتالژیا شود که با درد شدید و تیر کشیدن رکتوم یا انتهای راست روده همراه است. 

گرفتگی مقعد می تواند بدون هیچ نشانه ای و ناگهانی شروع شود. گاهی درد آن به قدری شدید است که فرد را از خواب شبانه بیدار می کند و اگر چند قدم راه برود یا دفع گاز روده داشته باشد ممکن است پس از دقایقی درد آن برطرف شود. سایر علائم درازمدت آن عبارتند از ناراحتی ناشی از نشستن طولانی مدت و اجابت مزاج دردناک.

علت بی حسی مقعدی

همانطور که ابتدای مطلب گفته شد، گرفتگی مقعد یا پروکتالژیا فوگاکس به معنی درد مقعدی بدون علت است و در واقع دلیل مشخصی برای این عارضه وجود ندارد. 

اما می توان گفت علت اسپاسم یا گرفتگی که فرد تجربه می کند، به خاطر سفت شدن ناگهانی عضلات اسفنکتر یا کانال رکتوم می باشد. 

علل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نیاز به رویکردهای متفاوتی برای درمان دارد. سایر شرایط در ناحیه آنورکتال ممکن است باعث اسپاسم هایی شوند که به نظر می رسد شبیه به اسپاسم مقعدی هستند، اما به عنوان مسائل جداگانه تشخیص داده شده و درمان می شوند. گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای باعث ایجاد گرفتگی مقعد می شود و درمان آن عارضه، علائم پروکتالژیا فوگاکس را تسکین می دهد.

موارد زیر می توانند به عنوان محرک و تشدید کننده اسپاسم مقعدی در نظر گرفته شوند: 

 • هنگام دفع مدفوع 
 • دوران عادت ماهانه و قاعدگی 
 • ضربات ناگهانی
 • یبوست 
 • استرس و اضطراب 
 • کسانی که سندروم روده تحریک پذیر یا IBS دارند. 
 • بیماری های مقعدی مثل بواسیر، شقاق و یا فیستول 

همچنین اسپاسم زودگذر مقعدی ممکن است در طی مراحل درمان هموروئید مانند اسکلروتراپی هم رخ دهد. 

تفاوت اسپاسم مقعد با درد مقعدی و نحوه تشخیص آن 

به دلیل اسپاسم های زودگذر و ناگهانی که در این عارضه رخ می دهد، تشخیص برای پزشک معمولاً کمی دشوار است ولی با توجه به شدت و مدت علائم آن، تشخیص داده می شود. 

پزشک باید رکتوم را به طور کامل معاینه فیزیکی کند. اسپاسم مقعدی معمولاً درد ناگهانی و احساس تیر کشیدن مقعد است که در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف می شود اما درد مقعدی احساس درد مداوم در فرد است که می تواند نشانه مشکلات و بیماری های زیر باشد: 

 • شقاق مقعدی یا شکاف و پارگی پوست اطراف مقعد 
 • آبسه مقعدی 
 • هموروئید یا بواسیر 
 • زگیل تناسلی یا سایر بیماری های مقاربتی 
 • اسهال و یبوست 
 • بیماری التهابی روده یا کولیت اولسراتیو 
 • باقی ماندن مدفوع سفت شده در رکتوم به دلیل یبوست 

اسپاسم مقعدی ممکن است شبیه درد دیگری به نام سندرم لواتور باشد. در واقع Proctalgia fugax شکلی از سندرم لواتور است که  هر دو شامل اسپاسم عضلات در ناحیه لگن هستند. پروکتالژیا فوگاکس موقتی است، اما انواع دیگر سندرم لواتور ممکن است چند روز طول بکشد.

تفاوت عمده دیگر محل درد است. درد ناشی از پروکتالژیا فوگاکس عمدتاً در رکتوم احساس می شود ولی درد ناشی از سندرم لواتور در کف لگن و در ران ها و باسن احساس می شود.

علائم سندرم لواتور معمولا در لگن بیشتر از علائم پروکتالژیا فوگاکس احساس می شود. ممکن است متوجه شوید که علائم هنگام نشستن بدتر می شود و هنگام ایستادن یا دراز کشیدن بهبود می یابد.

توجه به این نکته ضروری است که پروکتالژیا فوگاکس با سایر بیماری هایی که می توانند باعث درد مقعدی شوند (مانند هموروئید، شقاق مقعد و بیماری التهابی روده) متفاوت است.

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 27 اردیبهشت 1399  ساعت :11:59 AM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

کشف خطرات پنهان کیست مویی دنبالچه: نگاهی دقیق تر به علائم، علل و درمان

علائم کیست مویی دنبالچه می تواند شامل درد، تورم، قرمزی و تخلیه چرک یا خون از ناحیه آسیب دیده باشد. این عارضه می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله رشد موهای زائد، بهداشت نامناسب و نشستن طولانی مدت یا فشار بر ناحیه مورد نظر باشد.

درمان سینوس پیلونیدال ممکن است شامل مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، تخلیه آبسه یا جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده باشد. افراد مبتلا به سینوس پیلونیدال نیز ممکن است نیاز به اقداماتی برای جلوگیری از عود این بیماری داشته باشند، مانند تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه، اجتناب از نشستن طولانی مدت و از بین بردن موهای زائد با روشی به جز تیغ!

در حالی که سینوس پیلونیدال می تواند یک وضعیت دردناک و ناراحت کننده باشد، تشخیص و درمان سریع می تواند به کاهش علائم و عوارض کمک کند. اگر مشکوک به سینوس پیلونیدال هستید، مهم است که برای تشخیص دقیق و درمان مناسب به دکتر کیست مویی مراجعه کنید.

کیست مویی عفونی شده

علت کیست مویی

سینوس پیلونیدال می تواند یک بیماری مزمن و عود کننده باشد، به این معنی که حتی پس از درمان نیز می تواند عود کند. در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن بافت آسیب دیده و جلوگیری از عود،  عمل جراحی سرپایی کیست مویی لازم باشد.

عوامل متعددی می توانند در ایجاد کیست مویی نقش داشته باشند:

 • رشد موهای زائد: رشد موهای زائد ناحیه باسن می تواند باعث تحریک و عفونت شود.
 • بهداشت نامناسب: تمیز نکردن ناحیه باسن می تواند منجر به تجمع عرق، کثیفی و باکتری شود که می تواند در ایجاد کیست مویی نقش داشته باشد.
 • نشستن طولانی مدت: نشستن برای مدت طولانی، به خصوص روی سطوح سخت، می تواند به ناحیه باسن فشار وارد کند و به ایجاد سینوس پیلونیدال کمک کند.
 • سابقه خانوادگی: ممکن است یک مولفه ژنتیکی در سینوس پیلونیدال وجود داشته باشد، زیرا این بیماری در خانواده ها رایج است.

علاوه بر علائمی که قبلا ذکر شد، سینوس پیلونیدال همچنین می تواند باعث تب، خستگی و احساس ناخوشی عمومی شود. اگر این عارضه درمان نشود، می تواند منجر به ایجاد زخم یا آبسه مزمن شود که بهبود آن دشوار است.

تشخیص کیست مویی

سینوس پیلونیدال را می توان از طریق معاینه فیزیکی ناحیه آسیب دیده و همچنین از طریق آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا MRI تشخیص داد. گزینه های درمان به شدت علائم بیماری در فرد بستگی دارد، اما ممکن است شامل آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، تخلیه آبسه یا جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده باشد. در طول معاینه، پزشک جراح عمومی یا متخصص پوست به دنبال علائم التهاب، قرمزی، تورم و تخلیه چرک یا خون از ناحیه آسیب دیده می باشد. سینوس پیلونیدال گاهی ممکن است با شرایط دیگری مانند جوش، آبسه یا عفونت پوست اشتباه گرفته شود.

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی با توجه به شدت علائم عارضه توسط پزشک پیشنهاد می شود. موارد خفیف سینوس پیلونیدال ممکن است در خانه با اقداماتی مانند کمپرس گرم، نشستن در وان آب گرم و مصرف مسکن های بدون نسخه درمان شوند. با این حال، موارد شدیدتر اغلب نیاز به مداخله پزشکی دارند.

درمان پزشکی کیست مویی ممکن است شامل آنتی بیوتیک، تخلیه آبسه یا برداشتن بافت آسیب دیده با جراحی باشد. تخلیه آبسه می تواند به عنوان یک روش جراحی جزئی، یا در مطب به صورت سرپایی و یا در بیمارستان با بیهوشی انجام شود. در طول این عمل، پزشک یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند تا چرک و عفونت آبسه را تخلیه کند.

جراحی برای برداشتن بافت آسیب‌دیده ممکن است برای موارد شدیدتر سینوس پیلونیدال یا موارد عودکننده‌ای که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند توصیه شود. روش جراحی ممکن است شامل برداشتن مجرای سینوسی و هر بافت عفونی و سپس بستن زخم با بخیه باشد. در برخی موارد، تکنیکی به نام  فلپ ممکن است استفاده شود که شامل انتقال بافت سالم از قسمت دیگری از بدن به ناحیه آسیب دیده برای بهبود و ترمیم پوست آسیب دیده است.

فلپ کیست مویی

 

لیزر درمانی به عنوان یک جایگزین کمتر تهاجمی برای جراحی سینوس پیلونیدال پیشنهاد شده است. لیزر کیست مویی نسبت به سایر روش های درمانی عوارض کمتری دارد و به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است. در روش درمان کیست مویی با لیزر بیمار درد و خونریزی نداشته و می تواند به کارهای روزمره خود برسد. 

پس از درمان، اقدامات لازم برای جلوگیری از عود کیست مویی ضروری است. مواردی مانند تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه، اجتناب از نشستن طولانی مدت و از بین بردن موهای زائد باشد. پزشک جراح شما راهنمایی های لازم را در مورد نحوه جلوگیری از بازگشت مجدد، مراقبت‌های بعد از عمل، از جمله نحوه مدیریت درد و ناراحتی و نحوه مراقبت از زخم جراحی ارائه می دهد که باید به درستی رعایت شود.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی

چند نکته کلی در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی آورده شده است:

 1. به پهلو بخوابید: خوابیدن به پهلو می تواند به کاهش فشار روی ناحیه آسیب دیده و بهبودی کمک کند. اگر احساس درد یا ناراحتی دارید، می توانید از بالش برای کاهش فشار روی زخم جراحی استفاده کنید.
 2. طبق دستور از داروهای مسکن استفاده کنید: پزشک شما ممکن است برای ناراحتی پس از جراحی داروی مسکن تجویز کند. حتما داروها را طبق دستور مصرف کنید.
 3. زخم جراحی را تمیز و خشک نگه دارید: پیروی از دستورالعمل های پزشک متخصص تان در مورد نحوه مراقبت از زخم جراحی پس از جراحی بسیار مهم است. مواردی  مانند  تمیز و خشک نگه داشتن زخم، تعویض منظم پانسمان ها و اجتناب از فعالیت هایی باشد که می تواند باعث کثیف یا مرطوب شدن زخم شود.
 4. از خوابیدن به پشت خودداری کنید: خوابیدن به پشت می تواند بر زخم جراحی فشار وارد کند و منجر به ناراحتی و تاخیر در بهبودی شود.

منبع : کشف خطرات پنهان کیست مویی دنبالچه: نگاهی دقیق تر به علائم، علل و درمانادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 27 اردیبهشت 1399  ساعت :11:59 AM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

نکات مهم در مورد بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی یا sexually transmitted disease  : STD  به بیماری هایی گفته می شود که از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده انتقال می یابد. بنابراین اگر با فردی که از سلامت جنسی او اطمینان ندارید رابطه مقعدی، دهانی و یا رابطه جنسی از راه واژن داشته باشید، ممکن است شما نیز در معرض ابتلا به این بیماری ها باشید.

  رابطه جنسی و بیماری مقاربتی

رابطه جنسی بدون محافظت و پیشگیری، یکی از عوامل اصلی بروز شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است. در واقع، هرگونه رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، می‌تواند منجر به انتقال عفونت‌هایی شود که می‌توانند بسیار خطرناک و پایدار باشند.

بیماری هایی مانند گنوره، کلامیدیا، سیفلیس، هرپس گندیده و زگیل مقعد ، همگی نمونه‌هایی از عفونت‌های تناسلی هستند که شایع ترین علت ایجاد آن ها رابطه جنسی پرخطر می باشد.

البته رابطه جنسی تنها دلیل این بیماری ها نبوده و در برخی مواقع شیر دادن مادر مبتلا و یا استفاده از سرنگ های آلوده نیز می تواند موجب انتقال این بیماری ها شود اما همچنان بیشترین و شایع ترین دلیل ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs)، روابط جنسی متنوع و بدون محافظت ذکر شده است.

علائم بیماری های مقاربتی در زنان و مردان چیست

در بیشتر مواقع این بیماری های نشانه و علامت خاصی ندارند و حتی ممکن است فرد خودش نداند که مبتلا شده است. به همین جهت انجام آزمایشات و چکاپ های دوره ای پس از شروع فعالیت های جنسی و همچنین تزریق دوزهای لازم واکسن اچ پی وی یا همان گارداسیل اهمیت بالایی دارد.

علائم بیماری‌های مقاربتی در زنان و مردان می‌تواند بسیار متفاوت باشد و بسته به نوع بیماری ، متفاوت است. در ادامه به برخی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی و علائم آن‌ها در زنان و مردان پرداخته شده است:

 علائم بیماری های مقاربتی

عفونت های تناسلی باکتریایی (مانند کلامیدیا و سوزاک):

کلامیدیا و سوزاک هر دو عفونت‌های تناسلی باکتریایی هستند که می‌توانند در هر دو جنس مرد و زن رخ دهند و از طریق رابطه جنسی بدون محافظت انتقال پیدا کنند. این دو عفونت در اکثر موارد بدون علائم و نشانه‌های خاصی رخ می‌دهند، بنابراین بسیاری از افراد مبتلا به این عفونت‌ها از وجود آن‌ها خبر ندارند.

 • علائم در مردان: درد و سوزش در زمان ادرار کردن، خارش و التهاب در ناحیه تناسلی، ترشحات خارج شده نامطبوع، درد و تورم در حین نزدیکی جنسی.
 • علائم در زنان: وجود واژینیت، درد و سوزش در زمان ادرار کردن، خارش و التهاب در ناحیه تناسلی، خونریزی غیر عادی پس از نزدیکی

عفونت های تناسلی ویروسی (مانند تبخال یا ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)  و زگیل مقعد):

تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس و زگیل مقعد هر دو عفونت ویروسی هستند که می‌توانند در نواحی تناسلی و مقعد رخ دهند. هر دو این عفونت‌ها معمولاً از طریق برخورد با پوست واژن، ناحیه تناسلی، مقعد، و دهان، یا از طریق رابطه جنسی بدون محافظت، انتقال پیدا می‌کنند.

در صورتی که فردی به هرپس یا تبخال تناسلی مبتلا باشد، می‌تواند با لمس محل تبخال ها و یا با قرار دادن آلت تناسلی در دهان شخص دیگر، این عفونت را به آن شخص منتقل کند. در صورتی که فردی به زگیل مقعد مبتلا باشد، می‌تواند با استفاده از دستمال کاغذی یا لوازم بهداشتی دیگری که به ناحیه مقعد می‌زند، و یا به طور مستقیم از طریق رابطه جنسی، این عفونت را به دیگران منتقل کند.

 • علائم در مردان: درد و سوزش در ناحیه تناسلی و شکم، ظاهر شدن برجستگی و زائده هایی در ناحیه مقعد، خارش و التهاب در ناحیه تناسلی، ترشحات غیر طبیعی.
 • علائم در زنان: درد و سوزش در ناحیه تناسلی و شکم، وجود توده و زائده هایی شبیه زگیل در مقعد و ناحیه تناسلی، خونریزی غیرعادی بعد از نزدیکی.

انوع بیماری های مقاربتی

عفونت های قارچی (مانند کاندیدیازیس):

کاندیدیازیس یک نوع عفونت قارچی است که می‌تواند در ناحیه تناسلی و همچنین در دهان، گلو و پوست رخ دهد. این عفونت بیشتر در زنان و مردانی که رژیم غذایی نامناسبی دارند، دیابت دارند، باردار هستند، یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، رخ می‌دهد.

علائم کاندیدیازیس در ناحیه تناسلی شامل درد، سوزش، خارش، و التهاب در ناحیه تناسلی، وجود ترشحات سفید روشن و بدبو، و در یک بخش کوچکی از موارد، وجود زگیل پوسته‌دار و سفید در ناحیه تناسلی  که به صورت پوسته‌ای و سفید رنگ در ناحیه تناسلی قابل مشاهده است، می‌شود.

در هر صورت، اگر شما یا همراه شما علائمی از این نوع بیماری‌های مقاربتی دارید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید. همچنین، بهتر است هرگونه رابطه جنسی بدون محافظت را از طریق استفاده از کاندوم ، جلوگیری کنید تا از بروز بیماری‌های مقاربتی جلوگیری شود.

کاندوم تنها راه پیشگیری ؟

 پیشگیری از بیماری های مقاربتی

نمی توان گفت که استفاده از کاندوم بهترین گزینه است اما می توان گفت که کاندوم تنها راه مطمئن است. استفاده از کاندوم می‌تواند به حداقل رساندن ریسک ابتلا به بیماری‌های تناسلی و انتقال آنها به دیگران کمک کند، اما نمی‌تواند به صورت کامل از این بیماری‌ها جلوگیری کند

استفاده از کاندوم می‌تواند باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند هرپس گندیده، سیفیلیس، کلامیدیا، گنوره، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، و HIV شود. با این حال، کاندوم نمی‌تواند از بیماری‌هایی مانند هپاتیت B و C که از طریق خون، مایعات و ترشحات بدن، و برخی محصولات پزشکی انتقال پیدا می‌کنند، جلوگیری کند.

بارداری و بیماری های مقاربتی؟

بارداری یک دوره حساس در زندگی یک زن است و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های آمیزشی می‌تواند برای مادر و نوزادش خطرناک باشد. برخی از بیماری‌های آمیزشی می‌توانند از مادر به نوزاد منتقل شوند.بیماری‌های آمیزشی می‌توانند از طریق خون، مایعات و ترشحات بدن منتقل شوند. در زیر به برخی از بیماری‌های آمیزشی که ممکن است در طول بارداری مشکلاتی را ایجاد کنند، اشاره شده است:

 • سیفیلیس: سیفلیس یک بیماری ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم است و می‌تواند به نوزاد از طریق خون مادر منتقل شود. در صورت عدم درمان، سیفلیس می‌تواند باعث مشکلات جدی در نوزاد شود.
 • هپاتیت B و C: هپاتیت B و C از طریق خون و مایعات بدن منتقل می‌شوند. در صورت بارداری، ممکن است نوزاد نیز به این بیماری‌ها مبتلا شود.
 • HIV: HIV از طریق خون و مایعات بدن منتقل می‌شود. در صورت بارداری، ممکن است نوزاد نیز به HIV مبتلا شود.
 • عفونت ادراری: عفونت ادراری می‌تواند در طول بارداری به سرعت پیشرفت کند و باعث مشکلاتی پیش از زایمان و نارسایی کلیه شود.
 • عفونت هرپس: هرپس از طریق تماس جنسی یا از مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در صورتی که بارداری در هنگام ابتلا به هرپس رخ دهد، ممکن است نوزاد نیز به این بیماری مبتلا شود.

تمامی این بیماری ها ممکن است در بارداری به نوزاد نیز منتقل شوند به همین دلیل انجام تست های بیماری های آمیزشی، پیش از بارداری( حتی در صورتی که مادر بدون علامت می باشد) اهمیت زیادی دارد. در صورتی که در دوران بارداری متوجه ابتلا به هریک از این بیماری های آمیزشی شدید، برای به حداقل رساندن احتمال انتقال عفونت به نوزاد، انجام زایمان سزارین توصیه می شود.

نکات مهم در مورد بیماری های مقاربتی

این قسمت از مطلب برگرفته از سایت partoclinic.com 

 1. بسیاری از این بیماری های مقاربتی از راه دهان هم امکان انتقال دارند البته به جز HIV. بنابراین بهتر است که اگر رابطه جنسی دهانی هم برقرار می کنید از کاندوم استفاده شود.
 2. بسیاری از این بیماری ها می تواند از مادر باردار به جنین منتقل شود مثل سیفلیس یا زگیل تناسلی در صورت انجام زایمان طبیعی. پس انجام تست های غربالگری را در این دوران جدی بگیرید و به نوزاد خود آسیب وارد نکنید.
 3. در مورد درمان بیماری های مقاربتی باید بدانید که درمان با استفاده از آنتی بیوتیک، عمل و یا جراحی می باشد که در این موارد هم اثراتی که بیماری بر بدن داشته از بین نمی رود و در مواردی مثل زگیل تناسلی یا ایدز هم هنوز هیچ راه درمانی وجود ندارد.
 4. راه های تشخیص این بیماری ها معمولاً از طریق نمونه ادرار، معاینه فیزیکی، سواب مایعات بدن، آزمایش خون و … می باشد اما با توجه به این که بسیاری از این بیماری ها ممکن است بدون علامت باشند بهتر است پیشگیری های لازم را انجام دهید.

اگر از نظر جنسی فعال هستید لازم است بدانید که در خطر ابتلا به بیماری یا عفونت جنسی هستید و باید موارد زیر را رعایت نمایید:

 • پیش از برقراری رابطه جنسی از سلامت جنسی خود و شریک تان مطمئن شوید و اگر سابقه ابتلا به یک بیماری مقاربتی را در گذشته داشته اید احتمال اینکه به یک بیماری دیگر مبتلا شوید بیشتر است.
 • قبل از آغاز فعالیت های جنسی خود واکسن HPV و هپاتیت B را دریافت کنید.
 • قبل و بعد از هر رابطه آزمایش های لازم را انجام دهید و از شریک خود بخواهید او هم این کار را انجام دهد.
 • کاندوم یکی از بهترین راه های پیشگیری از این بیماری ها می باشد و از آن به درستی استفاده کنید.
 • روابط جنسی متعدد نداشته باشید و بهتر است با یک فرد مطمئن و سالم در یک رابطه طولانی مدت بمانید.
 • اگر مواد مخدر استفاده می کنید هرگز از سوزن مشترک برای تزریق استفاده نکنید. بسیاری از این بیماری ها مثل ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C از این راه قابل انتقال هستند.


ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 23 اردیبهشت 1399  ساعت :10:24 AM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

مبتلایان به بواسیر این خوراکی ها را مصرف نکنند “غذاهای ممنوعه در درمان هموروئید”

پیش از اینکه به بررسی غذاهای مفید و مضر برای بواسیر یا هموروئید بپردازیم و بگوییم که برای بواسیر چی خوبه یا چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد، ابتدا به توضیح مختصری درباره این بیماری می پردازیم.

 

اگر می خواهید بدانید که بواسیر یا هموروئید چیست و چرا ایجاد میشود همراه ایران ناز باشید.

 

غذاهای مفید و مضر برای بواسیر

 

بواسیر چیست

بواسیر یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی می باشد که باعث می شود بافت مقعد حالت و شکل طبیعی خود را از دست بدهد.

 

هموروئید وریدهای ملتهب و متورم در قسمت تحتانی راست روده است که معمولاً در اثر عواملی چون فشار و زور زدن، تنش و استرس، یبوست، بارداری و نشستن طولانی مدت ایجاد می شود.

 

علائم بواسیر ممکن است شامل خارش و سوزش ناحیه اطراف مقعد، خون قرمز روشن همراه با اجابت مزاج، ناراحتی هنگام نشستن به دلیل تورم داخل یا خارج کانال مقعدی باشد.

 

بسته به شدت و نوع هموروئید، گزینه های درمان هموروئید از داروهای بدون نسخه تا جراحی و لیزر متفاوت است.

 

نقش تغذیه در درمان بواسیر

همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی بروز هموروئید یبوست و مدفوع سفت و سخت می باشد. یبوست هم در اثر رژیم غذایی نادرست و کم فیبر ایجاد می شود.

دشمن بواسیر و غذاهای مضر برای بواسیر چیست

پس برای پاسخ به سوالاتی مانند چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟ چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ چه غذاهایی برای بواسیر خوب است؟

 

دشمن بواسیر و غذاهای مضر برای بواسیر؟ ابتدا باید بدانیم که راه پیشگیری و درمان یبوست از طریق تغذیه چیست و چه غذاها و خوراکی هایی را نباید مصرف کنیم یا اینکه کدام مواد غذایی را استفاده کنیم تا به یبوست دچار نشویم؟

 

با توجه به نقش کلیدی تغذیه در این بیماری با رعایت رژیم غذایی اصولی می توان در مراحل اولیه بواسیر از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

توجه داشته باشید که اگر بواسیر درمان نشود ممکن است به پرولاپس یا بواسیر خونی تبدیل شده و فرایند بهبودی و درمان را پیچیده تر نماید.

 

غذاهای مضر برای بواسیر

مصرف برخی از غذاها و خوراکی های فاقد فیبر در این دوران می تواند علائم بواسیر را شدت داده و باعث پیشرفت بیماری شود. بهتر است از غذاهای نفخ آور که فیبر زیادی هم ندارند پرهیز شود مانند:

 

فلفل قرمز: فلفل قرمز به دلیل داشتن کاپسایسین با توجه به مزایایی که دارد ولی برای افراد مبتلا به بواسیر مضر بوده و بهتر است مصرف نشود.

 

فلفل قرمز روی نورون های عصبی اثر گذاشته و موجب تحریک بیماری و انتقال حس درد به فرد می شود.

 

مصرف گوشت قرمز و چربی: روغن های جامد و نباتی و همچنین گوشت قرمز ممکن است یبوست را تشدید کرده و بهتر است مصرف نشود و به جای آن از روغن زیتون و روغن های طبیعی استفاده شود.

 

روغن‌هایی مانند روغن زیتون، آفتابگردان و آووکادو می‌توانند به بهبود وضعیت بواسیر کمک کنند و کاهش التهاب و خشکی مقعد را فراهم کنند.

 

مصرف الکل و سیگار : الکل با منبسط کردن عروق باعث گشاد شدن آن ها شده و در نتیجه عروق بواسیری را هم ملتهب تر کرده و باعث تشدید هموروئید می شود.

 

سیگار کشیدن نیز باعث کاهش جریان خون در بدن شده و درمان را سخت تر می کند.

 

ملین و مسهل ها : اگر برای درمان یبوست ملین استفاده می کنید باید حتما تحت نظر پزشک باشد.

 

زیرا استفاده بیش از حد از ملین ها نیز باعث اسهال اختلال در روند درمان می شود.

 

مصرف زیاد فیبر: اگر بیش از حد از خوراکی های حاوی فیبر بالا استفاده کنید باعث افزایش حجم مدفوع می شود و از آنجایی که فیبر در بدن هضم نمی شود با افزایش حجم مدفوع درد بواسیر هم بیشتر می شود.

 

مصرف فیبر برای هموروئید

 

مصرف زیاد نمک و خوراکی های شور: در حالت عادی هم نمک زیاد برای بدن خوب نیست اما برای افراد مبتلا به بواسیر مضر تر است زیرا سدیم باعث کم آبی بدن و در نتیجه یبوست شده و همچنین نفخ را در پی دارد.

 

لبنیات: مصرف زیاد لبنیات نیز باعث نفخ و گاز شکمی شده و درد بواسیر را برای فرد مبتلا افزایش می دهد.

 

قهوه: مصرف قهوه نیز موجب کم آبی بدن و یبوست می شود و علائم هموروئید را تشدید می کند.

 

چه غذاهایی برای بواسیر خوب است

 

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود

 

بواسیر معمولاً در اثر مصرف مواد غذایی نامناسب و یبوست ایجاد می شود. در واقع طولانی شدن یبوست موجب افزایش فشار به مقعد شده و هموروئید تشدید می شود.

 

بهتر است در رژیم غذایی خود مواد غذایی حاوی فیبر را گنجانده و یا از ملین های طبیعی استفاده کنید. در ادامه با غذاهای مفید برای بواسیر آشنا می شویم:

 

آب: مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب لازم و ضروری است. مصرف آب کافی از یبوست جلوگیری نموده و باعث نرم شدن مدفوع می شود.

 

همچنین برای عملکرد صحیح فیبر در بدن، آب کافی لازم است تا فیبر بتواند تاثیر خودش را نشان دهد.

 

ویتامین ها : ویتامین K برای منعقد کردن خون موثر است و در درمان هموروئید نیز لازم است.

 

سبزیجات دارای برگ سبز رنگ مثل اسفناج، کاهو، کلم پیچ و … این ویتامین را دارا هستند.

 

ویتامین C نیز با کم کردن التهاب ناشی از بواسیر در احیا و ترمیم بافت های آسیب دیده هموروئید موثر می باشد.

 

برای شروع مصرف آن بهتر است از دوز پایین استفاده کنید تا موجب اسهال نشود.

 

ملین ها : اگر از مواد غذایی حاوی فیبر گیاهی استفاده نمیکنید مصرف ملین هایی مانند پسیلیوم یا اسفرزه به شکل حل شده در آب روزانه 1 الی 3 قاشق غذا خوری موثر می باشد.

 

منیزیم: منیزیم هم ملین بوده و باعث نرم شدن مدفوع می شود و هم برای حفظ آب روده موثر است.

 

میوه های حاوی فیبر: میوه هایی مانند توت فرنگی، تمشک، شاه توت، گیلاس و … به دلیل داشتن فیبر موجب بهبود التهاب و تقویت عروق خونی شده و در درمان بواسیر موثر است.

 

در میان توت ها هرچه رنگ توت تیره تر باشد یعنی مقدار آنتی اکسیدان یا فلاونوئیدها در آن بیشتر است.

 

استفاده از مواد طبیعی ضد التهاب: گیاهانی مانند آلوئه ورا، چای سبز و زنجبیل می‌توانند خواص ضد التهابی داشته باشند و به بهبود وضعیت بواسیر کمک کنند.ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 18 اردیبهشت 1399  ساعت :2:29 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

درباره ما

کلینیک تخصصی پرتو درمانی. درمان بواسیر، شقاق، کیست مویی و فیستول بدون درد و خونریزی، در مجموعه ی ما با پیشرفته ترین دستگاه ها انجام میشود.

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 15377
 • تعداد کل مطالب : 81
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : دوشنبه 9 بهمن 1396 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه