آیا لیزر موهای زائد باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟(انتقال hpv ازطریق لیزر)

امکان انتقال زگیل تناسلی به صورت مستقیم از طریق لیزر موهای زائد گرچه بسیار نادر است اما در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی در کلینیک ها و مراکز لیزر، ممکن است زگیل تناسلی از طریق سر دستگاه های لیزر موهای زائد به فردی دیگر منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر موهای زائد

یکی از نگرانی های افرادی که برای از بین بردن موهای زائدن بدن خود از لیزر استفاده می کنند این است که ایا زگیل تناسلی از طریق لیزر منتقل میشود یا اینکه ایا لیزر بیکینی باعث زگیل تناسلی میشود؟ 

ایا زگیل تناسلی با لیزر منتقل میشود
متأسفانه امکان “انتقال hpv از طریق لیزر” وجود دارد. به این صورت که اگر شخصی به این ویروس آلوده باشد قسمت لمسی سر دستگاه لیزر هم آلوده شده و اگر برای نفر بعدی هم از همان سری استفاده شود امکان انتقال ویروس به او وجود دارد. 

⛔ برای همین همیشه تاکید می شود که حتما در مراکز و کلینیک هایی لیزر موهای زائد خود را انجام دهید که اولاً پزشک متخصص پوست و مو در آنجا باشد و اگر دستگاه لیزر به گونه ای ست که سر دستگاه با پوست تماس دارد برای هر فردی سری مخصوص بدهند. 

اگر سر دستگاه با محلول های مخصوص ضد عفونی و پاکسازی نشود به جز انتقال زگیل تناسلی با لیزر امکان انتقال تبخال تناسلی از طریق لیزر هم وجود دارد. 

علائم زگیل تناسلی چیست؟
زگیل تناسلی ممکن است با خارش، به صورت تکی یا گروهی و گل کلم مانند، به رنگ پوست و یا تیره تر از پوست، ریز یا درشت روی پوست آلت تناسلی مردان و یا داخل واژن زنان ظاهر شود.

به دلیل وجود خطر سرطان دهانه رحم برای خانمها زگیل تناسلی در زنان باید جدی تر گرفته شود و خانمها تست های پاپ اسمیر خود را مرتب انجام دهند. 

اما این ویروس همیشه با علامت و نشانه نیست و ممکن است ماه ها یا حتی سال ها در بدن فرد بدون هیچ علائم و نشانه ای باقی مانده باشد و در اثر رابطه جنسی به دیگری منتقل شود. 

دلیل اصلی انتشار گسترده این ویروس به شکل وسیع این است که بسیاری از افراد گمان می کنند تنها دخول و رابطه جنسی موجب انتقال می شود در حالی که هرگونه تماس پوست به پوست و یا رابطه دهانی هم می تواند موجب انتقال آن شود. زگیل تناسلی یکی از واگیردارترین و شایع ترین بیماری های مقاربتی می باشد.

چگونه از انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر جلوگیری کنیم؟
تا جای ممکن سعی کنید برای لیزر موهای زائد خود از دستگاه هایی استفاده کنید که سری غیر تماسی دارند. یعنی فقط اشعه و نور لیزر به پوست می خورد و سر دستگاه هیچ تماسی با پوست ندارد. در این حالت امکان انتقال بیماری های پوستی وجود ندارد. 
اگر از دستگاهی استفاده می کنید که سر تماسی دارد و به پوست برخورد می کند از کلینیک بخواهید که یک سری مخصوص به خودتان بدهد و هر جلسه با همان سری مخصوص که به هندپیس متصل می شود، مراجعه کنید. 
در نهایت اگر سری مخصوص هم ندادند حتما دقت کنید که روی قسمت سری دستگاه سلفون یک بار مصرف کشیده باشند و بعد از هر مراجعه کننده تعویض شود. 
توجه کنید که محیط کلینیک، تجهیزات و دستگاه ها دائما استریل و ضدعفونی شود.
آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟
درمان زگیل تناسلی با دارو، پماد (آلدرا) و محلول هایی مثل پودوفیلین یا پودوفیلوکس
روش های خانگی مثل استفاده از سرکه سیب، روغن درخت چای، سیر و یا درمان زگیل تناسلی با زردچوبه
در برخی موارد دیگر روش های پزشکی و تهاجمی تر نیاز است تا زگیل ها برداشته شوند: 

مثل کرایو زگیل تناسلی یا فریز کردن 
جراحی برای برداشتن زگیل تناسلی 
الکتروکوتر کردن یا استفاده از جریان برق برای سوزاندن زگیل ها 
لیزر زگیل تناسلی
ایا با داشتن زگیل تناسلی میشود لیزر کرد؟
 افرادی که زگیل تناسلی دارند و ناقل ویروس اچ پی وی هستند اصلاً نباید از لیزر برای اصلاح موهای زائد خود استفاده کنند. چرا که هم باعث تحریک و تشدید زگیل ها شده و هم شیوع آن را بیشتر می کند.

لیزر موهای زائد روی پوستی که زگیل قابل مشاهده دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود، لیزر با گرمای اشعه خود موجب پخش و انتشار ویروس زگیل به سایر قسمت های بدن می شود.

لیزر بیکینی و یا لیزر موهای زائد سایر قسمت های بدن روشی بی خطر و ایمن برای از بین بردن دائمی موهای زائد در چند جلسه می باشد به شرطی که موارد گفته شده را در نظر بگیرید و کلینیک معتبری را برای این کار انتخاب کنید. 

سوالات متداول درباره زگیل تناسلی و لیزر موهای زائد
ایا لیزر بیکینی باعث زگیل تناسلی میشود؟
لیزر بیکینی به تنهایی و به خودی خود عامل ایجاد زگیل تناسلی نیست و در صورت عدم رعایت بهداشت و استفاده از سری مشترک برای همه، می تواند باعث انتقال ویروس شود.

آیا لیزر موهای زائد موجب برگشت زگیل ها و زائده ها روی پوست می شود؟
خیر. اگر درمان کامل انجام شده و پوست از ضایعات و زگیل پاکسازی شده، لیزر موهای زائد باعث عود آن نخواهد شد. 

آیا فردی که دارای زگیل تناسلی است می تواند از لیزر موهای زائد استفاده کند؟
خیر.باعث تحریک و تشدید زگیل ها و شیوع ویروس می شود. 
 

ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :1:37 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی چگونه باید باشد

کیست مویی یکی از بیماری های ناحیه دنبالچه و کمر می باشد که به دلیل مواردی مثل سبک زندگی نادرست، پرمویی، چاقی و اضافه وزن؛ عدم اصلاح موهای زائد و … به شکل یک سوراخ روی پوست دیده می شود. 

در مراحل اولیه ممکن است با روش های خانگی درمان کیست مویی و یا درمان کیست مویی به روش سنتی و گیاهی، دارو یا پماد برای کیست مویی، علائم این بیماری کاهش یابد یا کمی بهبود پیدا کند اما راه درمان قطعی سینوس مویی عمل جراحی کیست مویی و یا لیزر غده مویی می باشد. 

روش عمل سرپایی کیست مویی که به دو روش باز و بسته انجام می شود عوارض و معایبی دارد که بهتر است با رعایت این موارد در دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی خطرات این روش درمانی مثل امکان عود یا بازگشت کیست مویی بعد از عمل را کاهش دهیم.

در این مطلب از سایت پرتو کلینیک خواهیم گفت که بعد از جراحی کیست مویی چه باید کرد و بهترین روش خوابیدن بعد از عمل کیست مویی به چه صورت است؟ 
شما باید حداقل ۲ هفته از محل کار خود تا زمان ملاقات بعدی خود مرخصی داشته باشید. در این مدت، مهم است که: فقط به پهلو و جلو دراز بکشید تا زخم شما بهبود یابد. هر بار بیش از ۱۰ دقیقه روی کف خود ننشینید.

https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/pilonidal-sinus-surgery/after-surgery
دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل کیست مویی
برای اینکه در مدت یک هفته بعد از عمل، نقاهت جراحی را به خوبی طی کنید رعایت یک سری دستورالعمل ها مثل اینکه بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم و مراقبت بعد از عمل چگونه باید باشد.

بهتر است توصیه های دکتر کیست مویی را حتما جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی باز مهم تر و دوران نقاهت جراحی به روش باز نیز بیشتر است. در روش عمل سینوس پیلونیدال باز باید بیشتر مراقب باشید تا زخم عفونت نکند و یا کیست مویی مجدد عود نکند:

پزشک برای مراقبت از عفونت زخم تازه بعد از عمل کیست مویی دارو و یا پمادهای ترمیم کننده را توصیه می کند که استفاده از آن ها باید جدی گرفته شود. 
فعالیت های ورزشی سنگین را تا بهبودی کامل انجام ندهید.
برای پیشگیری از یبوست، مصرف فیبر و مایعات را افزایش دهید. 
لباس های نخی و آزاد به جای لباس های تنگ و چسبان بپوشید. 
برای اصلاح موهای زائد خود بعد از عمل از تیغ یا ژیلت استفاده نکنید.
داروهای انتی بیوتیک را سروقت و به موقع مصرف کنید
هنگام نشستن روی بالشت های مخصوص دوناتی شکل بنشینید. 
روزانه و به طور منظم پانسمان خود را عوض کنید(طبق چیزی که جراح می گوید.)
برای راحتی دفع مدفوع بعد از عمل کیست مویی سعی کنید از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی استفاده نمایید. (فشار کمتری به زخم و بخیه وارد می شود)
اگر کارتان به گونه ای است که ساعات زیادی باید در حال نشسته باشید یا کارمند هستید، سعی کنید بیش از ۲ ساعت یک جا در حالت نشسته نباشید و هر نیم ساعت از جای خود بلند شده و قدم بزنید.
برای ترمیم زودتر زخم ها و بهبودی سریع تر، استراحت و خواب کافی داشته باشید. 
دوره نقاهت بعد از عمل کیست مویی با لیزر بین دو الی چهار روز می باشد اما روش سنتی یعنی عمل جراحی باز کیست مویی ۳ تا ۴ هفته نیاز به نقاهت دارد. 

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی
پس از عمل، باید چهار تا شش هفته روی شکم یا پهلو بخوابید. اگر نمی توانید به این شکل بخوابید، می توانید بالش هایی را زیر پشت و پاهای خود قرار دهید تا دنبالچه خود را جای نرمی قرار داده باشید.

طرز خوابیدن بعد از عمل کیست مویی باید به گونه ای باشد که طاق باز نخوابید و سعی کنید به پهلو بخوابید. 

بهترین روش خوابیدن بعد از جراحی کیست مویی به روی شکم یا پهلو می باشد تا به بخیه ها فشاری وارد نشود و یا زخم عفونت نکند. 

طریقه خوابیدن در دوره نقاهت بعد از عمل کیست مویی باز و بسته به دلیل اینکه فشار روی بخیه ها یا زخم وارد نشود بهتر است روی شکم باشد. 

اما طریقه خوابیدن در روش عمل کیست مویی با لیرز که هیچ گونه بخیه و پانسمانی ندارد و کل عمل نیم ساعت طول می کشد: به این صورت است که ۲۴ ساعت بعد از عمل روی شکم می خوابید و بعد از یک روز با قرار دادن یک بالشت بین پاها، می توانید به پهلو بخوابید و نهایتاً پس از یک هفته که از زمان لیزر کیست مویی گذشته باشد می توانید به کمر و طاق باز بخوابید.

بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم
بعد از عمل مو برگشتی برای کاهش عفونت و درد بعد از عمل، پزشک انتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند که باید به موقع مصرف کنید. 
داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شوند مثل اسپرین نباید مصرف شود. 
میوه هایی مثل آناناس و یا عسل  که باعث ترمیم زودتر زخم می شود بخورید. 
برای جلوگیری از یبوست آب بیشتر بخورید. 
به جای غذاهای چرب و سنگین سعی کنید تغذیه مناسب بعد از جراحی کیست مویی وعده هایی سبک تری داشته باشید.
غذاهای کم چرب مثل پوره سیب زمینی یا مرغ آبپز شده مصرف کنید. 
برای عملکرد بهتر سیستم گوارش تان می توانید ماست را در رژیم غذایی تان بگنجانید.
مراقبت از زخم و شستشوی زخم بعد از عمل کیست مویی
برای مراقبت و ترمیم زخم باز کیست مویی بعد از عمل یا جلوگیری از عفونت زخم مخصوصاً بعد از جراحی باز که روی زخم باز است بهتر است: 
ناحیه را مرتب ضد عفونی و تمیز نگاه داشته و روی سطوح سفت ننشینید یا هنگام نشستن از بلشت های مخصوص استفاده کنید. 
اگر جراحی سینوس پیلونیدال با لیزر را انجام داده باشید نیازی به پانسمان و مراقبت بیش از اندازه از زخم نخواهید داشت. 
برای شستشوی زخم عمل کیست مویی از آب ولرم و صابون بدون بو استفاده نمایید.
ترشحات بعد از عمل کیست مویی
ترشحات کیست مویی در جراحی های گسترده تر معمولاً تا ده روز بعد از عمل ادامه دارند و به همین دلیل برای اینکه تخلیه چرک و عفونت کیست مویی سریع تر انجام شود پزشک جراح در برخی موارد عمل کیست مویی بسته از درن برای بیماران استفاده می کنند و روی زخم درن قرار می دهند. 

ورزش و فعالیت بدنی بعد از عمل کیست مویی
درست است که در نقاهت بعد از عمل فعالیت های سنگین نباید انجام داد اما نه اینکه کاملاً بی حرکت باشید و هیچ فعالیتی نداشته باشید! 

سعی کنید در دوره نقاهت عمل کیست مویی برای گردش خون بهتر و ترمیم زودتر زخم، پیاده‌روی و تحرک های سبک داشته باشید تا دچار یبوست نشوید. یبوست باعث فشاربه زخم و ناحیه عمل شده می شود. 

استحمام بعد از عمل کیست مویی
حمام رفتن در دوره نقاهت بعد جراحی کیست مویی ممنوع نیست اما بعد از حمام حتماً باید ناحیه را با باد ملایم سشوار و یک حوله استریل نرم نخی، خشک و تمیز کنید. تا زمان بهبودی کامل بهتر است به دریا یا استخر نروید چون امکان جذب آلودگی و یا آسیب کلر موجود به زخم وجود دارد.

دارو و پماد برای بعد از عمل کیست مویی
بعد از عمل جراح مسکن ضد درد برای شما تجویز می کند و در صورتی که عفونت داشته باشید انتی بیوتیک هم تجویز می شود. 
اگر وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپیرین و سایر رقیق کننده های خون مصرف می کنید باید آن را قطع کنید و از پزشک خود زمان مصرف دوباره آن را بپرسید. 
کرم موپیروسین پماد برای کیست مویی بعد از عمل می باشد که معمولاً به همراه کمپرس آب گرم توصیه می شود تا استفاده شود. 
عود کیست مویی بعد از عمل 
در صورتی که به جای عمل بسته کیست مویی با لیزر، جراحی باز را انتخاب کرده باشید و موارد بالا را به خوبی رعایت نکرده باشید احتمال بازگشت و عود کیست مویی بعد از عمل وجود دارد ولی در صورتی که با روش های بالا موجب کاهش و تسکین علائم بعد از عمل شوید، احتمال بازگشت بیماری کمتر خواهد بود. 

علائم عفونت و احتمال عود کیست مویی بعد از عمل باز،  بیشتر از جراحی بسته و لیزر می باشد.به همین دلیل هنگامی که بیماران از ما می پرسند عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا جراحی؟، عدم عود مجدد بیماری، یکی از مزایای لیزر مو برگشتی برشمرده می شود.
 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

"در جستجوی بهترین دکتر تناسلی؟ ملاقات با دکتر زگیل"

برای درمان زگیل تناسلی به چه متخصصی مراجعه کنیم؟بهترین دکتر برای زگیل تناسلی مردان و زنان در تهران چه کسی است؟ 
برای ارتباط با دکتر زگیل تناسلی انلاین و تشخیص غیر حضوری در صورتی که امکان مراجعه حضوری برای تشخیص را ندارید، میتوانید با ارسال عکس برای تیم پزشکی ونک لیزر از راهنمایی های رایگان متخصصان این کلینیک برخوردار شوید.
زگیل تناسلی که ممکن است در مقعد، واژن یا داخل دهان زده شود یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی می باشد که با افزایش روابط بدون چارچوب و بدون محافظت، هر روز به تعداد مبتلایان به این ویروس افزوده می شود. 

یکی از سوالات افراد پس از ابتلا به hpv و مشاهده زگیل ها روی پوست خود این است که:

برای درمان زگیل تناسلی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟ با توجه به گسترش ابتلا به این ویروس در جوانان بین 16 تا 34 سال، بهتر است با ویژگی ها و تخصص یک دکتر زگیل تناسلی خوب آشنا باشیم تا در مواقع لزوم فوراً برای درمان اقدام کنیم: 
برای درمان زگیل تناسلی به کدام دکتر مراجعه کنم؟
شما با مشاهده علائم و یا زائده های شبیه زگیل روی بدن خود می توانید به متخصص زنان، دکتر پوست و مو و یا دکتر ارولوژی برای تشخیص زگیل تناسلی مراجعه نمایید.

متخصص پوست برای درمان زگیل تناسلی
اگر می خواهید زگیل تناسلی که بر روی ناحیه خارجی تناسلی رشد کرده است، را درمان کنید، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. شما نباید از داروهای بدون نسخه زگیل روی ناحیه تناسلی استفاده کنید. این داروها حاوی اسید هستند و انواع دیگر زگیل ها را درمان می کنند.

انتخاب متخصص زنان برای درمان زگیل واژن
اگر علائم زگیل واژن را مشاهده می کنید، برای درمان زگیل تناسلی زنان در واژن، مشورت با متخصص زنان و زایمان کمک کننده است.

اما بهترین دکتر برای زگیل تناسلی کیست و چه تخصصی دارد؟ 

💡 پزشک متخصص جراح عمومی بهترین گزینه برای مراجعه به عنوان دکتر زگیل تناسلی می باشد. چرا؟

اگر می خواهید در یک جلسه هم مشکل شما تشخیص داده شود و هم درمان شوید باید به جراح عمومی مراجعه کنید که تجهیزات درمانی کامل مثل کرایو و لیزر co2 برای زگیل تناسلی را دارد.
مراجعه به هر دکتر دیگری به جز جراح عمومی، فقط برای تشخیص زگیل تناسلی است و در نهایت برای درمان شما به دکتر جراح عمومی ارجاع داده می شوید، پس بهتر است از همان ابتدا به پزشک جراح مراجعه نمایید و روز ویزیت حتما از او هزینه لیزر زگیل تناسلی را بپرسید. 
جراح عمومی به تمام روش های درمانی زگیل تناسلی اشراف کامل دارد و می تواند با توجه به شرایط شما، بهترین گزینه درمان را به کار گیرد. 
در صورتی که آقایان زگیل های درشتی روی آلت تناسلی دارند و یا احساس می کنند مشکلاتی مربوط به دستگاه تناسلی دارند، بهترین دکتر زگیل تناسلی مردان، دکتر متخصص اورولوژی می باشد. 
پرسش و پاسخ های بیمار هنگام مراجعه به دکتر زگیل تناسلی
بهترین دکتر زگیل تناسلی تهران
ابتدا پزشک از شما سوالات زیر را می پرسد و بهتر است که با صداقت کامل پاسخ دهید و پیش از هر چیزی سابقه پزشکی خود و هر دارویی که مصرف میکنید را با او در میان بگذارید: 

با مشاهده چه علائمی احساس کردید که زگیل تناسلی دارید؟ 
آخرین بار چه زمانی رابطه بدون محافظت یا بدون کاندوم داشته اید؟
آیا پیش از آغاز فعالیت های جنسی تان، شما و شریک جنسی تان واکسن زگیل تناسلی را تزریق کرده اید؟
آیا فقط با یک نفر رابطه جنسی داشته اید یا چند نفر؟
زگیل و زائده ها را فقط روی نواحی تناسلی (واژن، مقعد، روی آلت) خود دیده اید یا بقیه قسمت های بدنتان هم هست؟
آیا باردار هستید یا قصد دارید در آینده باردار شوید؟
اما پس از توضیحات دکتر بهتر است سوالات زیر را هم از او بپرسید:

با توجه به شرایط من، کدام روش درمان گزینه مناسب تری است؟
بعد از درمان چه مدت زمان لازم است تا کامل بهبود پیدا کنم؟
برای درمان زگیل تناسلی چند روز مرخصی باید داشته باشم؟
برای تشخیص سایر بیماری های مقاربتی آزمایشات لازم چیست؟
برای جلوگیری از انتقال به دیگران چکار باید کرد؟
چه مدت پس از درمان زگیل تناسلی می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟
در صورتی که زگیل داخل واژن باشد احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم هست؟
این بیماری تا چه اندازه روی باروری و بارداری من در آینده تاثیر خواهد گذاشت؟
استفاده از نظرات بیماران برای انتخاب دکتر زگیل تناسلی
مشورت و صحبت با بیماران سابق دکتری که انتخاب کرده اید، یکی از بهترین راه ها برای آشنایی با مهارت، تخصص و تجربه پزشک می باشد. این کار به شما کمک می‌کند حرفه‌ای بودن، مهارت‌های ارتباطی و شیوه کار آن پزشک را کامل درک کنید.

سعی کنید از بیماران سابق دکتر، مواردی را سوال کنید که معمولاً منعکس‌کننده تجربه بیمار در زمان‌بندی قرار ملاقات، زمان انتظار و رفتار دوستانه پزشک می باشد.

ونک لیزر بهترین کلینیک و دکتر زگیل تناسلی در تهران
چرا برای درمان زگیل تناسلی ونک لیزر را انتخاب کنم؟

ونک لیزر
ونک لیزر از قدیمی ترین و تخصصی ترین کلینیک های درمان زگیل تناسلی می باشد که با پزشکان متخصص، درمان سرپایی در کمتر از نیم ساعت و استفاده از جدیدترین تجهیزات و دستگاه های لیزر روز دنیا، نتایج موفقیت آمیزی داشته است. 
هزینه درمان زگیل تناسلی در ونک لیزر بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کلینیک های لیزر زگیل تناسلی در تهران می باشد. 
لوکیشن و موقعیت مکانی ونک لیزر در دسترس ترین نقطه تهران قرار گرفته و بیماران به راحتی به مرکز درمانی ما مراجعه می کنند. 
خدمات مربوط به درمان زگیل تناسلی در ونک لیزر فراتر از درمان بوده و انجام آزمایش ها در کلینیک، مشاوره های قبل از درمان، درمان با دارو، حفظ ارتباط با بیمار پس از درمان و پیگیری وضعیت او را شامل می شود.
قرارداد با برخی بیمه های تکمیلی برای پوشش قسمتی از هزینه های درمان
 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

"کاهش خونریزی بی درد در دستگاه گوارش: راهکارهای کارآمد و اثبات‌شده"

علت خونریزی بدون درد دستگاه گوارش هنگام دفع چیست و چگونه درمان می شود؟

 هر موقع که دچار خونریزی بی دلیل از مقعد شدید و یا همراه با درد شکم و تب و علائمی مثل سرگیجه و بی حالی بود برای تشخیص علت و درمان، فوراً به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

هر فردی با دیدن خون روی کاسه توالت یا لباس زیر خود دچار استرس و نگرانی شده و در پی یافتن علت این خونریزی ممکن است با سرطان هم مواجه شود. بله خونریزی از رکتوم می تواند دلیل های مختلفی از خفیف تا خطرناک مثل سرطان داشته باشد. به همین دلیل لازم است که هر گونه مشاهده بی دلیل خون هنگام دفع یا بعد از آن را جدی بگیرید و برای تشخیص آن به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی رکتوم همانگونه که می تواند دلایل بی خطر و خطرناک داشته باشد ممکن است برای فرد با درد همراه باشد یا بدون درد.در هر صورت این یک نشانه گوارشی است که باید جدی گرفته شود و فوراً یه متخصص گوارش مراجعه شود تا احتمالات خطرناک مثل سرطان کولون بررسی و رد شود.

خونریزی از رکتوم- اکسیریاب
در صورتی که هر یک از اجزای داخلی دستگاه گوارش مثل مری، معده، روده بزرگ و کوچک و رکتوم آسیب ببیند موجب خونریزی مقعد هنگام دفع مدفوع یا بعد از آن می شود که به صورت خون روی مدفوع دیده می شود.

سایت www.mayoclinic.org علل شایع خونریزی مقعد را بیان می کند:

Rectal bleeding may occur for many reasons. Common causes of rectal bleeding include:

خونریزی مقعدی ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. علل شایع خونریزی مقعدی عبارتند از:

شکاف مقعد (یک پارگی کوچک در پوشش کانال مقعد)یبوست

مدفوع سفت

هموروئید (وریدهای متورم و ملتهب در مقعد یا رکتوم)

https://www.mayoclinic.org/symptoms/rectal-bleeding/basics/causes/sym-20050740

آیا خونریزی دستگاه گوارش یک مشکل جدی است؟
با توجه به رنگ خونی که خارج شده می توان تشخیص داد که علت خونریزی چیست و در کجا اتفاق افتاده است؟

اگر خون روشن و قرمز تازه باشد نشان دهنده اینست که راست روده یا روده بزرگ دچار خونریزی شده است.
اگر خون تیره مایل به خرمایی یا قهوه ای باشد نشان دهنده خونریزی قدیمی در روده کوچک است.
خون خیلی تیره و قیر مانند یا ملنا نشانه خونریزی معده ناشی از زخم معده می باشد.
برخی مواقع نیز برای دیدن خونریزی باید نمونه مدفوع زیر میکروسکوپ بررسی شود و با چشم معمولی قابل مشاهده نیست.

علائم و نشانه های خونریزی گوارشی


مشاهده خون در مدفوع
مدفوع تیره و سیاه (ملنا)
اسهال و استفراغ خونی
مدفوع مخلوط شده با خون
همچنین ممکن است خونریزی کاملاً بدون نشانه باشد و خونریزی مخفی رخ دهد. علائم شایع همراه خونریزی معمولاً درد مقعد، اسهال، یبوست و مدفوع سیاه می باشد. اما اگر خونریزی خیلی شدید باشد و یا با علائمی مثل درد شکم، تب، عفونت، کم خونی همراه باشد باید فوراً به اورژانس مراجعه شود.

خونریزی بدون درد نشانه چیست؟
حتماً شما هم هنگام دفع مدفوعی که حجیم و بزرگ است کمی خونریزی را به همراه درد تجربه کرده اید. این مورد اگر ادامه دار نباشد و تکرار نشود جدی نیست اما اگر دائماً تکرار شود معمولاً نشانه مشکلاتی مثل زخم یا پارگی روده و هموروئید است که خونریزی بدون درد هم از علائم این بیماری ها می باشد.

۹۰ درصد علت خون ریزی بدون درد، بواسیر یا هموروئید است که فرد هیچ علامت دیگری را مشاهده نمی کند و فقط خونریزی مقعدی بدون درد دارد.

فیستول: فیستول یک مجرای غیرطبیعی است که بین دو اندام ایجاد می‌شود. فیستول‌های مقعدی می‌توانند باعث درد، عفونت و یا خونریزی بدون درد هم شود.

اما گاهی ممکن است قضیه کمی جدی تر باشد و خونریزی بدون درد نشانه سرطان باشد. به همین دلیل خیلی مهم است که به محض مشاهده خونریزی مقعدی بدون درد برای تست های غربالگری سرطان روده اقدام نمایید.

خونریزی مقعدی همراه با درد نشانه چیست؟


رایج ترین علت خونریزی همراه با درد و سوزش، شقاق می باشد. درد شقاق بعد از دفع مدفوع بسیار شدید است و گاهی منجر به خونریزی همراه با سوزش هم می شود. دلیل دیگر خون ریزی رکتوم همراه با درد و سوزش، بیماری های التهابی روده می باشند.

چه مقدار خونریزی خطرناک است؟
اگر خونریزی به مقدار کم و در دفعات خیلی کم تکرار شده معمولاً نشانه خطرناکی نیست ولی اگر خونریزی رفته رفته با گذشت زمان شدیدتر شود، به گونه ای که لباس زیر فرد یا کاسه توالت خونی شود، یا همراه با دفع لخته های خون باشد، علائم دیگری مثل درد شکم یا تب هم وجود داشته باشد بسیار خطرناک بوده و حتماً باید به متخصص گوارش مراجعه شود.

علت خونریزی چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر خونی که خارج شده، قرمز روشن باشد معمولاً به این معنی است که محل خونریزی انتهای روده بزرگ یا رکتوم می باشد. خونریزی تیره نیز به معنی دفع خون از انتهای روده کوچک می باشد.
مدفوع سیاه و قیری شکل و بدبو نیز نشانه این است که قسمت بالای گوارش خونریزی کرده است.
اگر خونریزی مخفی باشد هیچ تغییر رنگی در مدفوع مشاهده نمی کنید اما با انجام آزمایش‌ها می توان به خونریزی مخفی پی برد:
آزمایش خون برای بررسی مقدار خون ریزی و بررسی فاکتورهای سرطانی به کار می رود همچنین می توان برای تشخیص مزمن بودن خون ریزی هم از این آزمایش کمک گرفت.
آزمایش مدفوع برای تشخیص خون نهفته در مدفوع که ذره بینی است و با چشم دیده نمی شود.
تصویربرداری و رادیوگرافی برای تشخیص اینکه خونریزی ناشی از سرطان روده است یا نه؟
اندوسکوپی که فرستادن لوله باریک دوربین دار به داخل گوارش برای عکس و فیلم گرفتن از لوله گوارش. با اندوسکوپی می توان فهمید که علت خونریزی از بالای دستگاه گوارش می باشد یا خیر؟
برای بررسی علت خونریزی از قسمت پایین دستگاه گوارش نیز، کولونوسکوپی انجام می شود که از راه مقعد یک لوله دوربین دار داخل می شود.
درمان خونریزی مقعدی
توجه داشته باشید که با توجه به حساس بودن ناحیه و احتمال وجود مشکلات و علل خطرناک و جدی برای خونریزی مقعدی، لازم است که پس از مشاهده اولین خونریزی به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید تا علت آن مشخص شود.

پس از اینکه علت مشخص شد نحوه درمان هم با توجه علت خون ریزی تفاوت دارد. مثلاً اگر علت خونریزی یبوست باشد، کنترل و درمان یبوست در دستورکار قرار می گیرد. یا اینکه اگر بواسیر یا هموروئید و یا شقاق موجب خونریزی شده باشد روش های درمان این بیماری ها توسط پزشک برای فرد توضیح داده می شود. پس در درجه اول پیدا کردن منشاء و علت خونریزی مهم است.

علت خونریزی مقعد در بارداری چیست
در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون، حرکات روده ای کند شده و باعث تنبلی دستگاه گوارش و در نتیجه یبوست می شود. حال خونریزی در این دوران هم می تواند ناشی از یبوست و مدفوع سفت و سخت باشد و هم اینکه یبوست موجب بواسیر در بارداری و در نتیجه خونریزی شده باشد.
 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

"مدیریت مالی: آشنایی با هزینه درمان جدید فیستول با تکنولوژی لیزر"

💵 هزینه درمان فیستول با لیزر و قیمت عمل جراحی لیزر فیستول در *سال 1402* بر طبق نرخ و تعرفه ای که تعریف شده از 5 میلیون تومان به بالا شروع می شود.
با توجه به شدت فیستول و میزان درگیری آن در بدن، تعداد کانال های عفونی شده و نوع کلینیک و پزشک جراح فیستول که برای درمان انتخاب می کنید این هزینه میتواند متغیر باشد.در نتیجه برای تعیین هزینه دقیق و مشخص ابتدا باید بیمار توسط پزشک ویزیت و معاینه شود.

برای مشاوره و اطلاع از هزینه درمان فیستول با لیزر در ونک لیزر تماس بگیرید:
همانگونه که هزینه درمان فیستول با لیزر در بیمارستان های خصوصی از دولتی بیشتر است (به دلیل امکانات و رسیدگی بیشتر) هزینه درمان در کلینیک ها نیز متغیر می باشد اما نرخ بالا حداقل قیمتی است که از طرف سازمان بهداشت تایید شده است.

فیستول از جمله بیماری های پیچیده ای می باشد که هیچ راه خانگی برای درمان ندارد و فرد مبتلا باید یا عمل جراحی فیستول و یا لیزر را برای درمان انتخاب کند.
با توجه به عوارض جراحی به شکل سنتی، نقاهت طولانی بعد از عمل و احتمال عود مجدد فیستول در این روش، درمان با لیزر با کمترین عوارض و بدون درد و خونریزی توصیه می شود.

هزینه عمل فیستول مقعدی چقدر است؟
هزینه عمل و قیمت لیزر فیستول از دغدغه های اصلی مبتلایان به این بیماری می باشد و از آنجایی که گمان می کنند هزینه درمان فیستول با لیزر بسیار بالاست، عمل جراحی سنتی را با وجود عوارض و درد زیادی که دارد برای درمان انتخاب می کنند.

برخی از بیماران نیز سعی می کنند فیستول را در خانه درمان کنند که امکان پذیر نیست و در برخی موارد موجب تحریک و تشدید بیماری هم می شود.

برای کاهش “هزینه درمان فیستول“، پس از اینکه متوجه علائم فیستول شدید حتماً برای درمان اقدام کنید. چرا که با گذشت زمان و پیشرفت بیماری و بیشتر شدن تعداد کانال های درگیر، هزینه درمان و عمل هم بیشتر خواهد شد.

لیزر فیستول بهترین روش درمان قطعی این بیماری می باشد که خطرات و عوارض عمل جراحی با تیغ را نداشته و بدون درد و خونریزی به شکل سرپایی در مطب قابل انجام است.
هزینه جراحی فیستول در بیمارستان خصوصی و دولتی چقدر است؟
به طور کلی عمل فیستول در بیمارستان ها به شکل سنتی انجام شده و در حال حاضر فعلاً بیمارستانی مجهز به دستگاه لیزر برای عمل فیستول نمی باشد. پس برای عمل فیستول با لیزر باید به کلینیک های خصوصی مراجعه کنید.

💡 اما آن دسته از بیمارانی که گمان میکنند “هزینه جراحی فیستول در بیمارستان” کمتر و مقرون به صرفه تر است باید بدانند که جراحی فیستول در بیمارستان نیز از 4 میلیون تومان شروع شده و علاوه بر آن هزینه های زیر را هم در بر می گیرد:

عمل جراحی فیستول در بیمارستان، نیاز به بیهوشی دارد و هزینه اتاق عمل، داروی بیهوشی و عوارض آن بر روی بدن را در نظر بگیرید.
جراحی فیستول در بیمارستان به این شکل است که با تیغ و چاقوی جراحی روی کانال فیستول برش می خورد و بعد از عمل یا روی زخم بخیه زده می شود یا اینکه باز گذاشته می شود، به جز درد زیاد، این روش هزینه های جانبی دیگری هم مثل، تعویض پانسمان و کشیدن بخیه ها و … هم دارد.
هنگام مراجعه به بیمارستان برای عمل فیستول این نکته را حتماً در نظر بگیرید که برای جراحی در بیمارستان های دولتی و خصوصی، حتماً باید یک یا 2 روز هم قبل عمل و هم بعد عمل در بیمارستان بستری باشید که این مورد خود باعث افزایش هزینه ها برای بیمار خواهد شد.
با توجه به این موارد بهتر است بگوییم در نگاه اول ممکن است هزینه های آشکار لیزر بیش از جراحی باشد اما عمل جراحی شامل هزینه های پنهان و جانبی زیادی است که با توجه به درد زیاد حین جراحی، نقاهت طولانی و امکان عود بیماری و هزینه درمان دوباره، می توان اینگونه نتیجه گرفت که درمان فیستول با لیزر از لحاظ هزینه ای مقرون به صرفه تر از جراحی برای بیمار می باشد.

عمل فیستول با لیزر بهتر است یا جراحی- مقایسه هزینه ها
هزینه عمل جراحی فیستول با لیزر
درمان فیستول با لیزر بهتر است به دلیل:

لیزر نیازی به بیهوشی و بستری ندارد و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی در کلینیک انجام می شود و بیمار نهایتاً یک ساعت بعد به خانه می رود.
نقاهت عمل جراحی بسیار طولانی می باشد و از چند هفته تا چند ماه ادامه دارد در حالی که لیزر کمترین دوره نقاهت را داشته و نیازی نیست بیمار برای مدت طولانی در خانه در رختخواب باشد.
عمل فیستول با لیزر تنها یک بار انجام می شود و نتیجه قطعی دارد در صورتی که جراحی ریسک بالایی دارد، و در صورت رعایت نکردن مراقبت های دوره نقاهت:
احتمال بازگشت فیستول و عود مجدد، تنگی مقعد یا گشاد شدن مقعد، بی اختیاری و آسیب به عضلات اسفنکتر را دارد و برای درمان دوباره باید روش دیگری به کار گرفته شود.
موارد تاثیرگذار در هزینه لیزر فیستول مقعدی
تجهیزات کلینیک و دستمزد پزشک جراح فیستول
اندازه و محل قرار گیری فیستول
چه تعداد جلسه برای درمان لازم است؟
هزینه های مربوط به دوره نقاهت فیستول و دارو و پماد برای پیشگیری از عود مجدد فیستول
آیا هزینه درمان فیستول با لیزر تحت پوشش بیمه است؟
هزینه عمل های سرپایی مثل لیزر که کمتر از شش ساعت زمان می برد و نیازی به بستری و ماندن در بیمارستان نیست، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست و بیمه هزینه آن را پرداخت نمی کند.
اما بیمه تکمیلی ممکن است با نامه پزشک، بخشی از هزینه ها را متقبل شود که برای این مورد باید با شرکت بیمه طرف قرارداد خود مشورت نمایید.

سوالات متداول درباره هزینه درمان فیستول با لیزر
هزینه دقیق درمان فیستول با لیزر چقدر است؟
کف قیمت از 5 میلیون تومان شروع می شود ولی برای اطلاع از قیمت دقیق باید توسط پزشک ویزیت شوید.

درمان فیستول با لیزر کم هزینه تر است یا عمل جراحی؟
آیا بیمه تکمیلی هزینه لیزر فیستول را پرداخت می کند؟
بیشتر بیمه های تکمیلی هزینه عمل فیستول را تحت پوشش دارند که مقدار آن ها با هم متفاوت است و باید از شعبه بیمه خودتان سؤال کنید.
 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

"رازهای عمل جراحی کیست مویی برای بهبود سریع و کمترین مشکلات"


به گزارش مثبت یک:

کیست مویی عارضه ای است که در آن یک کیسه از موهای زائد و پوست های مرده پر می شود و در شرایط وخیم تر موجب تجمع چرک و عفونت زیر پوست می شود.

برگشت مو به داخل پوست و آلوده شدن فولیکول های مو باعث تشکیل این کیست در اطراف یک فولیکول مو و یا بالای باسن و انتهای دنبالچه می شود.

شکل و ظاهر کیست مویی بیشتر شبیه به یک توده سفت زیر پوست است که شبیه یک سوراخ تیره روی پوست دیده می شود.

راه رهایی از این کیست ها تخلیه آن به دست پزشک متخصص یا دکتر کیست مویی می باشد. برای عمل جراحی سرپایی کیست مویی ، لیزر بهترین درمان است.
دو روش عمل سرپایی کیست مویی
عمل جراحی کیست مویی به شکل سرپایی معمولاً با یکی از دو روش زیر انجام می شود و بیمار بعد از عمل مرخص می شود:

تخلیه کیست با برش که در این روش پزشک کیست را برش داده و داخل آن را تخلیه می کند.
Cystectomy : روش دوم که پزشک به یک باره کل کیست و بافت های اطراف آن را برمیدارد سیستکتومی نام دارد.
چه زمانی از برش و تخلیه برای جراحی کیست مویی استفاده می شود؟
If you need surgery, your health care provider numbs the area and removes the cyst through an incision.

در صورت نیاز به جراحی، پزشک ناحیه مورد نظر را بی حس کرده و کیست را از طریق یک برش خارج می کند

mayoclinic

معمولاً اگر عفونت جزئی باشد و کیست مویی نیز برای اولین بار باشد که عمل می شود، پزشک از روش اول یعنی برش و تخلیه برای درمان کیست مویی به طریق زیر استفاده می کند:

ناحیه ای که قرار است عمل شود با بی حسی موضعی تزریقی بی حس می شود.
برای تخلیه ترشحات چرکی و عفونت، پزشک برشی روی کیست می زند.
پس از تخلیه کیست روی سوراخ با پانسمان پوشانده می شود و زخم باز است و بخیه نمی خورد.
4 هفته بعد ازعمل، بهبودی حاصل می شود و در این مدت بیمار باید مرتب پانسمانش را عوض کند.
ممکن است بیمار بعد از این عمل کمی درد داشته باشد و پزشک داروهایی مثل مسکن یا آنتی بیوتیک برای او تجویز نماید.
روش سیستکتومی برای عمل سرپایی کیست مویی
اگر کیست مویی عفونت شدید کرده باشد یا قبلاً با روش برش و تخلیه درمان شده ولی مجدداً عود کرده باشد و بیماری پیچیده شده باشد، پزشک از روش سیستکتومی برای درمان مجدد استفاده می کند.

روش سیستکتومی که پزشک به یک باره کل کیست را برمی دارد اگرچه پیچیده‌تر است اما معمولاً درصد موفقیت این روش بیشتر است.

عمل جراحی کیست مویی در کلینیک های جراحی به شکل سرپایی و در کمتر از نیم ساعت انجام می شود. ممکن است از بیهوشی عمومی و یا تزریق بی حسی از کمر در این مراکز استفاده شود. عمل سیستکتومی به صورت زیر انجام می شود:

با توجه به شرایط بیمار از بیهوشی عمومی که فرد به خواب می رود، یا از بی حسی موضعی که فرد از کمر به پایین بی حس می شود، استفاده می شود.
پس از اینکه بیمار بیهوش شد، کیست به همراه پوست و بافت زیر آن و موهای زائد برداشته می شود.
با توجه به اندازه بافتی که برداشته می شود، پزشک تصمیم می گیرد که روی زخم را ببندد یا آن را باز بگذارد. اگر زخم با بخیه بسته شود زودتر بهبود می یابد اما به شرطی که این عمل بسته با لیزر انجام شود، در صورتی که به شکل سنتی زخم بسته شود ممکن است مجدد عود کند.
ممکن است در نهایت درن یا همان لوله باریک برای تخلیه مایعات و ترشحات کیست در محل جراحی کار گذاشته شود.
بهبودی بعد ازعمل جراحی کیست مویی
ممکن است 1 هفته تا 3 ماه بهبودی زمان ببرد و این مدت به نحوه عمل و باز یا بسته بودن زخم بعد از جراحی بستگی دارد.

اما از 2 روز تا 4 هفته پس از عمل فرد قابلیت انجام فعالیت های روزمره اش را خواهد داشت. برای مدیریت و کاهش درد بعد از عمل موارد زیر را در نظر بگیرید:

داروها و مسکن هایی که پزشکتان تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
از ورزش و فعالیت های سنگین تا زمان بهبودی کامل خودداری نمایید.
هنگام نشستن حتماً از بالشت های دوناتی شکل استفاده کنید.
سعی کنید برای مدت طولانی روی سطوح سفت ننشینید.
برای درمان کیست مویی جراحی با لیزر را انجام دهید.
برای اینکه بیماری عود مجدد یا بازگشت نداشته باشد، حتماً توصیه های پزشک را رعایت کنید و آنتی بیوتیک هایی که می دهد را استفاده کنید.
اصلاح منظم موهای زائد ناحیه (از تیغ یا ژیلت استفاده نکنید)- ممکن است لازم باشد اطراف محل جراحی را اصلاح کنید تا از ورود موها به زخم جلوگیری شود.
عوارض عمل کیست مویی
عمل سرپایی کیست مویی هم همانند خیلی از جراحی های دیگر ممکن است عوارض زیر را داشته باشد:

خونریزی
بالارفتن دمای بدن و تب
خارج شدن خونابه و ترشحات عفونی و چرک
ورم کردن، درد و التهاب و قرمزی در اطراف ناحیه عمل شده
تقریباً در %30 موارد درمان شده با عمل جراحی کیست مویی، بیماری عود کرده و برگشت داشته است و به همین دلیل توصیه می شود همواره لیزر را برای درمان بیماری هایی مثل کیست مویی انتخاب کنید که احتمال عود آن صفر با حداقل درد و نقاهت کوتاه مدت می باشد. 


 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

"درمان بواسیر: 5 راهکار موثر برای آسایش فوری"

درمان بواسیر در خانه و هر آنچه که باید بدانید
درمان بواسیر در خانه با پماد و دارو در مراحل اولیه بیماری امکان‌پذیر است اما برای درجات پیشرفته‌تر تنها درمان قطعی عمل جراحی یا لیزر بواسیر می باشد.
آیا دارویی برای هموروئید وجود دارد که آن را از بین ببرد؟ داروهایی که وجود دارد مدت و شدت هموروئید را کاهش می دهند و بیشتر به کاهش علائم بواسیر کمک می کنند و  درد، تورم و خونریزی را تسکین می دهد.

درمان بواسیر در خانه و هر آنچه که باید بدانید

هموروئید ممکن است در برخی افراد خود به خود بهبود یابد. برای کاهش خارش، تورم و درد، برخی تغییرات ساده در سبک زندگی و پیشگیری از یبوست را در پیش گیرید: مانند خوردن فیبر بیشتر و نوشیدن آب بیشتر.

بواسیر ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما معمولاً مشکلات پزشکی جدی ایجاد نمی کند. با مشاهده علائم زیر باید برای تشخیص علت به دکتر بواسیر مراجعه کنید:

خونریزی زیاد از مقعد
علائمی که خوابیدن یا انجام زندگی روزمره را سخت می کند
پس از یک هفته استفاده از روش های درمان بواسیر در خانه، علائم شما بهتر نمی شود.
درمان خانگی بواسیر چیست؟ 
برای درمان بواسیر در خانه روش های زیر را امتحان کنید: 

فیبر بیشتری بخورید

رژیم غذایی پر فیبر یکی از بهترین راه ها برای درمان هموروئید شماست. رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی غذاهای پر فیبر می تواند به نرم تر شدن مدفوع و دفع آسان مدفوع کمک کند.
اگر برای دفع مدفوع به وریدهای مقعد و راست روده  فشار بیاورید، ممکن است باعث تورم سیاهرگ ها شود که منجر به هموروئید می شود.
توصیه می شود که به ازای هر 1000 کالری که می خورید، 14 گرم فیبر در روز مصرف کنید. بنابراین، اگر روزانه 2000 کالری می خورید، باید حدود 28 گرم فیبر در روز بخورید.
خوشبختانه غذاهای سرشار از فیبر نیز غذاهایی هستند که پزشکان و متخصصان تغذیه برای سلامتی توصیه می کنند، مانند غلات، میوه ها، سبزیجات و لوبیا.
اگر نمی توانید فیبر کافی از غذا دریافت کنید، از مکمل های فیبر مثل پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل) استفاده کنید. 
بین مکمل های فیبر و ملین ها، پزشکان مکمل های فیبر را بیشتر توصیه می کنند و معتقدند ملین ها باعث اسهال می شوند که ممکن است هموروئید را تحریک کند.
هیدراته بمانید

 برای پیشگیری از یبوست و عدم نیاز به زور زدن هنگام دفع مدفوع:

آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده به بزرگسالان توصیه می کند هر روز 12-16 فنجان آب بنوشند. 
اگر بسیار فعال هستید، درمنطقه گرمسیر زندگی می کنید، باردار هستید یا شیر می دهید، باید آب بیشتری بنوشید.
پس از مدفوع از دستمال مرطوب برای تمیز کردن خود استفاده کنید

می توانید از دستمال مرطوب بچه، دستمال توالت مرطوب استفاده کنید. برای جلوگیری از تحریک بواسیر هنگام تمیز کردن مقعد خود، ناحیه را به آرامی تمیز کرده و به شدت مالش ندهید.

از پمادها، کرم ها یا لوسیون های ساخته شده برای هموروئید استفاده کنید.

داخل وان آب گرم بنشینید یا از حمام سیتز استفاده نمایید

چند بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه در حدود 3 اینچ آب گرم (نه داغ) بنشینید.
حمام گرم باعث می شود تا عضله اسفنکتر فشرده شما شل شود و با افزایش جریان خون به کاهش خارش و تحریک بواسیر کمک می کند.
از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، برای کمک به کاهش درد و التهاب هموروئید استفاده کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید: یک کمپرس سرد ساده روی ناحیه حساس به مدت چند دقیقه می تواند به بی حسی آن و کاهش تورم کمک کند.

درمان هموروئید داخلی
اگر علائم شما جدی باشد یا بعد از 1-2 هفته با روش های خانگی بهتر نشد، پزشک ممکن است روشی را برای کمک به کاهش علائم پیشنهاد کند.

 بیشتر این روش‌ها بر روی بواسیر داخلی انجام می‌شود و با قطع جریان خون باعث کوچک شدن و حذف آن‌ها می‌شود. این روش ها را می توان در مطب پزشک یا کلینیک سرپایی انجام داد.

رویه هایی که ممکن است پزشک برای درمان بواسیر داخلی پیشنهاد دهد عبارتند از:

اسکلروتراپی: در طی این روش، پزشک محلولی را به هموروئید تزریق می کند که جریان خون را مسدود می کند. پرتو کلینیک می گوید: 

اسکلروتراپی بدون نیاز به بیهوشی است و تنها در چند دقیقه انجام می شود. ممکن است نیاز به تکرار دفعات تزریق اسکلروزان باشد و باید در چند هفته با فاصله مشخص انجام شود.

https://partoclinic.com/

بستن نوار لاستیکی یا رابربند: این روش اغلب بر روی هموروئید داخلی پرولاپس شده (دربیرون مقعد) انجام می شود.

 پزشک یک نوار لاستیکی مخصوص را در اطراف پایه هموروئید قرار می دهد که جریان خون را به پوکه بواسیری قطع می کند. سپس بواسیر کوچک می شود و معمولاً در عرض یک هفته می افتد.

انعقاد:روش درمان بواسیر داخلی با انعقاد خون، از لیزر یا نور مادون قرمز یا گرما برای کوچک شدن و حذف توده بواسیری استفاده می کنند. این روش عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

درمان هموروئید خارجی
ممکن است بتوانید خارش، درد و تورم بواسیر خارجی خود را با کرم ها، پمادها یا شیاف ها (آنتی هموروئید) تسکین دهید.
این محصولات معمولا حاوی لیدوکائین برای بی حس کردن ناحیه یا هیدروکورتیزون یا فندق جادوگر برای کاهش تورم و خارش هستند. 
اما استفاده از این دارو و پمادها بیش از یک هفته بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.
عمل جراحی هموروئید
اکثر افراد برای برداشتن هموروئید نیازی به جراحی ندارند. با این حال، اگر روش‌های خانگی و دارو یا پماد کمکی نکردند، یا اگر هموروئید بیرون زده بزرگ دارید، پزشک ممکن است جراحی را با استفاده از یکی از روش‌های زیر توصیه کند:

هموروئیدکتومی (برداشتن هموروئید):
 هموروئیدکتومی مؤثرترین روش برای درمان هموروئیدهای داخلی پرولاپس شده یا آنهایی است که مدام عود می کنند.

 اغلب اوقات، هموروئیدهایی که با هموروئیدکتومی درمان شده اند، عود مجدد نداشته اند.

 خود عمل هموروئیدکتومی معمولاً ساده است، اما بهبودی بعد از عمل ممکن است 2 تا 8 هفته طول بکشد.

 اکثر افرادی که هموروئیدکتومی انجام داده اند می گویند که درد آنها بعد از حدود 2 هفته از بین می رود، اما ممکن است 6 تا 8 هفته طول بکشد تا بتوانید به ورزش های سخت یا کار فیزیکی بازگردید.

هموروئیدوپکسی (منگنه کردن هموروئید)
هموروئیدوپکسی معمولا فقط برای هموروئید داخلی استفاده می شود. جریان خون بواسیر را قطع می کند و همچنین افتادگی بافت ناحیه مورد نظر را به جای خود برمی گرداند. 

بهبودی شما احتمالاً سریعتر و دوران نقاهت آن کمتر از هموروئیدکتومی خواهد بود. با این حال، احتمال عود یا بازگشت هموروئید یا افتادگی رکتوم (زمانی که بخشی از رکتوم از مقعد بیرون می‌زند) نیز بیشتر است.

بخشی از مقاله ترجمه شده از صفحه: 

https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-treatment-medref

آیا هموروئید به طور کامل در خانه درمان می شود؟
در اکثر موارد هموروئید با تغییرات ساده در سبک زندگی و رژیم غذایی خود به خود بهبود می یابند. در این مدت فرد باید استراحت کند و از انجام هر کاری که باعث ایجاد فشار بر ناحیه می شود خودداری کند.

 تعداد کمی از موارد خفیف هموروئید نیاز به دارو و مداخلات غیر جراحی دارند. اما در مراحل پیشرفته‌تر که زمان زیادی از ابتلای بواسیر گذشته است، روش های تهاجمی تر مثل عمل جراحی یا لیزر درمان قطعی می باشد. 


 ادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 30 دی 1399  ساعت :12:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

تفاوت زگیل تناسلی با هموروئید

فرق زگیل تناسلی با جوش؛ درمان + عکس جوش لبهای واژن | کلینیک اچ پی وی

هموروئیدها بالشتک های طبیعی و نرمی هستند که به دفع مدفوع در بدن کمک می کنند. زمانی که این بالشتک ها دچار عارضه شوند، فرد به هموروئید مبتلا می شود. هموروئید به راحتی با دارودرمانی، رعایت بهداشت و درمان های خانگی درمان می شود.

هموروئید خطرناک نیست اما زگیل تناسلی در صورت عدم درمان به موقع، می تواند تبدیل به سرطان دهانه رحم یا واژن شود.

بیشتر بخوانید:

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟

به نقل از وب سایت : برای بهبود علائم زگیل تناسلی مانند سایر عارضه های ناحیه تناسلی راه های درمانی بسیاری وجود دارد. تمام زگیل های تناسلی غیر از نوع 6 و 11 آن قابل درمان هستند. کسانی که به این دو نوع زگیل مبتلا هستند به هیچ عنوان درمان نمی شوند، تنها با مصرف دارو و سایر روش های درمانی می توانند شکل ظاهری عارضه را برطرف کنند. نباید با روش های خانگی و سنتی زگیل تناسلی را برطرف کنید. بهتر است از روش های درمانی که پزشکان آن را تایید می کنند استفاده کنید.

درمان با لیزر

از این روش درمانی زمانی استفاده می شود که تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشد و هیچ درمانی روی زگیل های تناسلی تاثیرگذار نباشد. لیزردرمانی در بیمارستان و با بیهوشی کامل انجام می شود.

دارودرمانی

یکی دیگر از روش های درمان قطعی، دارودرمانی است. استفاده از دارو و پمادهای موضعی می تواند نتیجه خوبی در از بین رفتن زگیل  تناسلی داشته باشد. معمولا از این داروها باید دو تا سه بار در هفته استفاده کنید. به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند، استفاده از آن ها در زمان بارداری ممنوع است.

بیشتر بخوانید:

کرایوتراپی

در این روش پزشک سعی می کند تا در چندین جلسه، زگیل تناسلی را با استفاده از یخ یا نیتروژن مایع خشک کند.
این روش در مقایسه با سایر روش ها بازده بسیار بالا و هزینه کمی دارد. از این رو یکی از رایج ترین روش های درمان زگیل تناسلی است، شاید بعد از جلسه اول کمی احساس خارش و سوزش کنید. این عوارض طبیعی هستند و بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند.

نحوه تشخیص ویروس HPV چگونه است؟

در مقاله ای از سایت می خوانیم: هیچ آزمایشی برای تشخیص “وضعیت HPV” یک فرد وجود ندارد. همچنین، هیچ آزمایش HPV تایید شده ای برای یافتن HPV در دهان یا گلو وجود ندارد. تست های HPV وجود دارد که می تواند سرطان دهانه رحم را غربالگری کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فقط از این آزمایش ها برای غربالگری زنان 30 ساله و بالاتر استفاده می کنند. تست HPV برای غربالگری مردان، نوجوانان یا زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود. اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به این عفونت مبتلا هستند. آنها هرگز علائم یا مشکلات سلامتی را  بروز نمی دهند. برخی از افراد با ابتلا به زگیل تناسلی متوجه می شوند که HPV دارند. زنان ممکن است زمانی که نتیجه غیرطبیعی تست پاپ (در طول غربالگری سرطان دهانه رحم) دریافت کنند، متوجه شوند که به HPV مبتلا هستند. برخی دیگر ممکن است زمانی متوجه شوند که دچار مشکلات جدی تری از HPV مانند سرطان شده باشند.

https://ijmarket.com/blog/%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%ac%d8%a7-%d8%a8%d9%81%d9%87%d9%85%db%8c%d9%85-%d8%b2%da%af%db%8c%d9%84-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d8%ac%d9%88%d8%b4/ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 15 دی 1399  ساعت :9:34 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

علت درد مقعدی بعد از مدفوع چیست

علت درد مقعدی بعد از مدفوع

 

درد مقعدی بعد از مدفوع، ممکن است به این دلیل باشد که:

 •  مدفوع باعث تحریک وضعیت شما می شود.
 •  شقاق مقعدی یکی از علل شایع درد پس از مدفوع است زیرا مدفوع، باعث کشیدگی شقاق (پارگی) می شود. 
 • مدفوع همچنین می تواند بواسیر را تحریک کرده و باعث خونریزی یا بیرون زدن آن از مقعد شود.
 • مشکلات پوستی مثل اگزما، زگیل یا عفونت

علت درد مقعد در پریودی

علت درد مقعدی در زنان

درد مقعدی در دوران قاعدگی نیز شایع است.علت درد مقعد در پریودی ممکن است به این خاطر باشد که: 

 • فشار عضلانی 
 • یک ماده شیمیایی به نام پروستاگلاندین باعث انقباض این ماهیچه ها می شود.
 • گاهی اوقات نیز فیبروم رحم، نابه‌جایی آستر رحم یا اندومتریوز می تواند باعث درد مقعدی در پریودی شود.

علت درد مقعد در بارداری

بارداری و درد مقعد

یبوست و هموروئید بارداری هر دو از عارضه های شایع دوران بارداری هستند که هر دو مورد، خود موجب درد مقعد می شوند. 

همچنین در دوره بارداری به مرور زمان و با افرایش وزن جنین در حال رشد، به اعصاب مقعد فشار وارد شده و ممکن است این فشار و درد را هنگام نشستن بیشتر احساس کنید.

درمان درد مقعدی در خانه

بیشتر اوقات درد مقعد بعد از چند روز از بین می رود و یا در خانه درمان می شود. اما اگر علائم آن روز به روز شدید تر شد و یا همراه با خونریزی مقعدی شد، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

در موارد شدیدتر که درد مقعد ناشی از فیستول یا بواسیر باشد ممکن است جراحی فیستول و یا عمل بواسیر برای برداشتن هموروئید ضروری باشد.

 • اگر درد مقعد ناشی از یبوست است برای درمان خانگی درد مقعدی ناشی از یبوست مصرف مایعات بیشتر و فیبر، استفاده از ملین های بدون نسخه برای توصیه می شود.
 • ۲۰ دقیقه در روز از حمام سیتز استفاده کنید و یا دوش آب گرم برای کاهش اسپاسم و فشار
 • هنگام دفع، مقعدتان را با روغن یا کمی وازلین چرب کنید.
 • هر ۲ تا ۳ ساعت یک کیسه یخ (یا کیسه نخود فرنگی منجمد) را به مدت ۲۰ دقیقه در یک حوله پیچیده و روی ناحیه دردناک قرار دهید.

درد مقعد- پرتو کلینیکادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 15 دی 1399  ساعت :9:21 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

بهترین روش درمان بواسیر و لیزر هموروئید

 

درمان قطعی بواسیر با توجه به شدت و درجه آن متفاوت است. اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و هنوز پیشرفته نشده باشد امکان درمان آن با دارو یا روش های خانگی (افزایش مصرف فیبر، نوشیدن آب و مایعات بیشتر، ورزش و تحرک، نشستن در لگن آب گرم) و استفاده از پمادهایی مثل پماد آنتی هموروئید وجود دارد.

اما در صورتی که زمان زیادی از ابتلا به این بیماری گذشته باشد و اقدامی برای درمان آن نکرده باشید باید درمان های تهاجمی تری مثل جراحی یا استفاده از روش هایی مثل هموروئیدکتومی، اسکلروتراپی و … را به کار بگیرید.

اما مشکل این روش ها چیست؟ درد زیاد حین و بعد از عمل، بیهوشی و بستری شدن، عوارضی مثل بی اختیاری در فرد، نقاهت طولانی مدت و امکان بازگشت یا عود مجدد بیماری از جمله مشکلات و عوارض روش هایی مثل جراحی است. به همین دلیل این روش ها امروزه تقریباً منسوخ شده و به ندرت به کار گرفته می شود.

https://takpezeshk.com/partoclinic/

روش مدرن و نوینی که امروزه به جای جراحی جایگزین شده و پیشنهاد اکثر پزشکان جهان می باشد، لیزر بواسیر یا هموروئید است. درمان با لیزر از جراحی بهتر است به دلیل:

 • بدون درد و خونریزی می باشد
 • روش درمان قطعی و بدون احتمال عود و بازگشت مجدد
 • بدون نیاز به بستری شدن و بیهوشی در بیمارستان
 • کمتر از یک ساعت به صورت سرپایی در کلینیک انجام می شود.
 • ردپایی از جای عمل و یا زخم و اسکار روی پوست بر جای نمی گذارد.

شقاق (فیشر)

شقاق یا فیشر زخم‌های کوچک و پارگی‌ مانند در پوشش مقعدی که باعث درد شدید در هنگام اجابت مزاج می‌شود. شقاق که اغلب به اشتباه بواسیر تشخیص داده می شود و نادیده گرفته می شود، می تواند منجر به عوارض مزمن و دردناکی و یا ورود عفونت به بدن شود.

مهمترین نشانه های شقاق یا زخم مقعدی:

 • درد، سوزش، خارش و خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع و مشاهده رگه های خونی روی مدفوع یا دستمال توالت
 • مشاهده ترک و شکاف شقاق روی پوست ناحیه مقعد و اطراف آن در صورت پیشرفت بیماری و مزمن شدن آن

دلیل ابتلا به شقاق

علت دقیق شقاق یا فیشر مشخص نیست اما مانند بواسیر مواردی مثل یبوست و فشار به مقعد باعث ایجاد آن می شود. اصلی ترین علت شقاق اسهال و یبوست مزمن است. سایر دلایل:

 • زایمان و بارداری
 • بی تحرکی و نشستن طولانی
 • رابطه جنسی از مقعد
 • تنگ شدن مقعد
 • کرون و یا سایر بیماری های التهابی روده
 • سرطان روده
 • خارش شدید مقعد

روش های درمان شقاق

درمان شقاق

شقاق اگر زود تشخیص داده شود با روش های خانگی مثل افزایش مصرف فیبر، تحرک و ورزش روزانه، درمان یبوست و استفاده از ملین ها و یا دارو و پمادهایی مثل آنتی فیشر قابل درمان است. اما اگر بیش از یک هفته از ابتلا شما به شقاق گذشته باشد و با روش های فوق هیچ پیشرفتی در درمان عارضه و یا کاهش علائم آن مشاهده نکردید لازم است که هرچه سریع تر برای درمان های تهاجمی تر مثل جراحی اقدام کنید.

اما عمل جراحی شقاق عوارض و درد زیادی دارد و درمان قطعی هم نیست بلکه ممکن است پس از مدتی بیماری عود نماید. بوتاکس شقاق نیز روش دیگری برای درمان فیشر است که اثر آن قطعی نیست و موقتی می باشد.

بهترین روش درمان برای شقاق لیزر می باشد که به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی در پرتو کلینیک انجام می شود.ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 15 دی 1399  ساعت :9:21 PM   |   توسط :ahmadi نظرات (0)

تعداد صفحات : 2   12

درباره ما

کلینیک تخصصی پرتو درمانی. درمان بواسیر، شقاق، کیست مویی و فیستول بدون درد و خونریزی، در مجموعه ی ما با پیشرفته ترین دستگاه ها انجام میشود.

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 15384
 • تعداد کل مطالب : 81
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : دوشنبه 9 بهمن 1396 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه