شارژر لپ تاپ و موارد مهم در رابطه با آن

شارژر لپ تاپ و در واقع دقیق تر شارژ لپ تاپ از مهم ترین عوامل طول عمر باتری لپ تاپ محسوب می شوند که باید در استفاده و سلامت آنها دقت زیادی داشت. خراب شدن شارژر لپ تاپ می تواند سبب آسیب دیدن سایر بخش های لپ تاپ شود که در ادامه در رابطه با آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اجزای مختلف شارژر لپ تاپ چه هستند؟

اجزای مختلف شارژر لپ تاپ می تواند کابل پاور، آداپتور، سیم رابط به لپ تاپ و سوکت است که در ادامه در رابطه با آنها مطالبی بیان خواهیم کرد

کابل پاور یا رابط برق شارژر لپ تاپ 

بسته به نوع لپ تاپ، شارژر آن می تواند با کابل پاور یعنی همان کابل واسط بین آداپتور و پریز برق باشد یا نباشد. در برخی از شارژرها دوشاخه مستقیما به خود آداپتور وصل است و در برخی دیگر نیاز به کابل هست.

این کابل ها هم ممکن است حالت دو شاخه ایرانی باشند و یا حالت سه شاخه خارجی. با توجه به اینکه امکان تعویض کابل هست، توصیه ما استفاده از کابل پاور سه شاخه خارجی است چرا که یک فیوز داخل آن قرار دارد که بعضا می تواند برای برخی نواسانات برقی مفید باشد.

اگر کابل پاور شما سه شاخه ای است، حتما از یک تبدیل سه به دو خیلی خوب استفاده کنید. هر گونه اتصالی و جرقه می تواند به شارژر و خود لپ تاپ آسیب برساند.

آداپتور 

آداپتور متشکل از اجزای مختلف داخلی است و مهم ترین بخش آن ترانس است که بهمراه چند دیود برق متناوب 220 ولت شهری را به ولتاژ ثابت و جریات ثابت مورد نیاز برای لپ تاپ تبدیل می کند.

خروجی آداپتور در شارژر لپ تاپ موضوع مهمی است و باید ولتاژ و جریان خروجی نامی آن را دقت داشته باشید و هنگام تعویض با همین مشخصات تهیه کنید.

رابط بین آداپتور و سوکت شارژ لپ تاپ

بعد از آنکه برق متناوب شهری تبدیل به برق DC مورد نیاز برای لپ تاپ شد، این ولتاژ و جریان باید به سوکت شارژ لپ تاپ برسد. این سیم و سری آن نقش مهمی در شارژر لپ تاپ بازی می کنند و خراب شدن آن و اتصالی هایش می تواند آسیب هایی به بورد و مدار شارژ لپ تاپ برساند.

بنابراین باید در نگه داری و استفاده از آن دقت کافی را داشته باشید.

انواع دلایل خرابی شارژر و راه حل های آن

حال که با انواع بخش های شارژر آشنا شدین، نوبت به انواع خرابی های آن می رسد و راهکارهایی که بعضا خودتان می توانید انجام دهید و مشکل را برطرف سازید.

خرابی کابل پاور

کابل پاور یک سیم است و خراب شدن سیم یعنی قطعی آن و به اصطلاح اتصالی کردنش. اگر روی آداپتور شارژر شما چراغ وجود دارد، روشن شدن این چراغ خیلی می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که مشکل از کابل است یا بخش دیگری مشکل دارد.

شارژر لپ تاپ | تعمیرات لپ تاپ البان

اگر شارژر شما قطع است و با بازی کردن با کابل پاور اتصال برقرار می شود، به احتمال زیاد کابل پاور آداپتور شما آسیب دیده است. به راحتی می توانید یک کابل پاور تهیه کنید.

گاهی ممکن است کابل شما هم سالم باشد، اما یا تبدیلی که استفاده می کنید خوب نباشد، یا اینکه اتصالش به آداپتور شارژر لپ تاپ شما دچار مشکل شده باشد. بنابراین هنگامی که برای تهیه کابل پاور به الکتریکی می روید، حتما آداپتور را هم با خودتان ببرید.

در الکتریکی ها حتما مولتی متر هم وجود دارد، می توانید به کمک مولتی متر، اولا کابل خودتان را بررسی کنید که آیا برق مناسب به آن می رسد و در مرحله بعدی با کمک مولتی متر می فهمید که برق مورد نظر به سر خروجی سوکت شارژ می رسد یا خیر.

حواستان باشد که دو سر کابل پاور برق متناوب است و سوکت شارژ برق DC.

شارژر لپ تاپ | تعمیرات لپ تاپ البان

اگر هم نیاز شد تبدیل را تعویض کنید، حتما دقت کنید که یک تبدیل از جنس برنج تهیه کنید تا پلیت های آن زود تغییر حالت ندهند.

خرابی سیم سوکت شارژ

بعد از کابل پاور نوبت به رابط بین آداپتور و لپ تاپ می رسد. این سیم که از سیم کابل پاور هم نازک تر و حساس تر است، خیلی خطر قطعی دارد. از طرفی با توجه به نوع سوکت، ممکن است خود سوکت هم آسیب ببیند.

معمولا قطعی سیم در نزدیکی آداپتور یا نزدیکی لپ تاپ رخ می دهد. اما در برخی سوکت ها هم ممکن است فلز داخلی آن آسیب دیده باشد.

در این حالت برخی از سیم های سوکت شارژ شارژر لپ تاپ را می توان تعویض کرد و نیازی نیست که کلا شارژر را تعویض کنید. این کار با باز کردن آداپتور و تعویض این سیم انجام می شود. اما معمولا افراد معمولی نمی توانند سیم رابط را تهیه کنند و تعمیرکاران آن را دارند، بنابراین اگر چنین سیمی را در بازار پیدا نکردین، اصلا ناراحت نشوید.

خراب شدن آداپتور

اگر سیم ها مشکلی نداشته باشند، آنگاه نوبت به خود آداپتور می رسد. ممکن است داخل آن خازن یا دیودی خراب شده باشد و کلا آداپتور آسیب دیده باشد. هر چند که این یکی را خودتان خیلی راحت نمی توانید متوجه بشوید و احتمالا برای تشخیص هم نیاز به تعمیرکار داشته باشید، اما در این حالت معمولا توصیه بر تعویض خود آداپتور است.

شارژر لپ تاپ | تعمیرات لپ تاپ البان

مگر در مواردی نادر مانند برخی از لپ تاپ های برند دل که حتما باید با شارژر اصلی خودشان شارژ شوند و غیر از آن باشد کار نمی کنند.

مشکل شارژ از خود لپ تاپ

در کنار همه این مواردی که گفتیم، ممکن است شارژر لپ تاپ شما سالم باشد و مشکل از خود لپ تاپ باشد. هر کدام از بخش های مدار شارژ از سوکت ورودی گرفته تا مدار شارژ و … می توانند آسیب دیده باشند.

در این موارد لپ تاپ باید توسط یک تعمیرکار بررسی شود تا مشکل را بتواند حل کند. در این حالت نیاز به وجود خود لپ تاپ و شارژر با هم است تا به درستی بتوانند بررسی اش کنند.

تعمیرکار خوب برای تعمیر شارژر لپ تاپ از کجا پیدا کنیم؟

حالا اگر خدای ناکرده شارژر لپ تاپ شما آسیب دیده و یا به هر دلیل دیگری لپ تاپ شما شارژ نمی شود، باید که از یک تعمیرکار کمک بگیرید. برای این کار کافی است که یک درخواست رایگان در سامانه تعمیرات البان به نشانی www.elbaan.com ثبت کنید تا کارشناسان با شما تماس گرفته و بعد از ارائه یک مشاوره رایگان تلفنی، جهت انجام کارهای دیگر با شما هماهنگ کنند.

خلاصه اصلا نگران نباشید و یک درخواست رایگان ثبت کنید. همچنین می توانید سوالات خود را به صورت کامنت پایین همین پست و یا از طریق فالو کردن پیج البان در اینستاگرام و از طریق دایرکت نیز بپرسید تا کارشناسان راهنماییتان کنند.

پیج البان در اینستاگرام: [email protected]

 

منبع: مقاله شارژر لپ تاپ از بلاگ مرکز تعمیرات لپ تاپ البان

ادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 24 بهمن 1399  ساعت :12:14 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

بلوتوث گوشی موبایل و هرآنچه که باید بدانید

قبل از آن که کسی از وای فای و اتصالات مختلف با آن صحبت کند، همه با بلوتوث گوشی کار می کردند. با بلوتوث اطلاعات جابجا می کردند، به هم وصل می شدند و … اما الان کاربرد بلوتوث کمی محدودتر شده اما همچنان برای بسیاری از کاربردها لازم است.

در این مقاله می خواهیم در رابطه با انواع مسائل پیرامون بلوتوث و خراب شدن آن و نیاز تعمیر گوشی مطالبی برایتان بگوییم.

فناوری بلوتوث گوشی چگونه است؟

شاید برایتان جالب باشد که بلوتوث در واقع نام یک استاندارد بوده و حالا به خود فناوری اتلاق می شود. بلوتوث یک استاندارد برای فناوری بی سیم با برد کوتاه است که برای ارسال اطلاعات بین ادوات ثابت و متحرک در باند فرکانسی 2 تا 2.4 گیگاهرتز به کار می رود.

بلوتوث در کنار اینفرارد اولین فناوری های ارتباطات بی سیم بودند که باعث می شد افراد بتوانند بدون نیاز به سیم و کابل بین دستگاه ها اطلاعات رد و بدل کنند. اینفرارد برد بسیار کوتاهی  داشت و باید دو دستگاه در یک خط دید می بودند، اما بلوتوث امکان تحرک و جابجایی را ایجاد کرد.

بلوتوث گوشی | تعمیرات موبایل البان

فناوری بلوتوث در راستای اتصالات بیشتر و توان مصرفی کمتر پیشرفت کرده و می کند. در بلوتوث 5.2 آخرین نسخه بلوتوث است که در بسیاری از گوشی های جدید نیز استفاده می شود.

هر چه نسخه بلوتوث جدیدتر باشد، امکان اتصال سریع تر، ارسال داده بیشتر، اتصال به چند دستگاه و مصرف توان کمتر را خواهد داشت.

در بلوتوث دو دستگاه اول باید با یکدیگر به اصطلاح جفت یا pair شوند. در این حالت یکی از 79 کانال از باند فرکانسی را انتخاب می کنند و در این کانال با یکدیگر در ارتباط هستند و اطلاعات جابجا می کنند.

توان و محدوده فرکانسی بلوتوث نیز به گونه ای است که آسیب آن از سایر امواج الکترومغناطیسی کمتر است، اما به هر حال بدون ضرر نیست. توانش محدود به 2.5میلی وات و نهایت برد نامی آن ده متر است.

انواع کاربرد بلوتوث گوشی چه هستند؟

با توجه به اینکه ما در حوزه تعمیر گوشی و لپ تاپ کار می کنیم، در ادامه انواع کاربردهای بلوتوث گوشی را برایتان بیان می کنیم و تا حدی اینکه در هر مورد چگونه می توانید از این قابلیت استفاده کنید نیز برایتان خواهیم گفت.

اتصال گوشی به دستگاه پخش ماشین

شاید یکی از مهم ترین عوامل تصادفات و حوادث رانندگی مربوط به استفاده راننده از گوشی موبایل باشد. یکی از موارد صحبت کردن با موبایل است که باعث می شود یکی از دستان راننده نیز بند شود و سرعت عملکرد و عکس العمل او کاهش پیدا می کند.

در ماشین های جدیدتر با دستگاه های پخش جدیدتر، قابلیت بلوتوث اضافه شده است. البته که این موضوع باعث نمی شود که حواس راننده پرت نشود، اما باز خیلی بهتر از زمانی است که گوشی در دست نگه داشته می شود.

مطلب مرتبط: اتصال گوشی به ضبط ماشین با بلوتوث

برای ماشین هایی هم که دستگاه پخش بلوتوث دار ندارند، می توانید یک مبدل بلوتوثی تهیه کنید و علاوه بر مکالمه، می توانید آهنگ و پادکست و … را نیز از بلندگوی ماشین گوش دهید.

برای اینکار ابتدا روی دستگاه پخش ماشین بلوتوث را فعال کنید و سپس بلوتوث گوشی را روشن کنید و دستگاه پخش را انتخاب کنید. معمولا یک پین کد لازم است که در دفترچه ماشین نوشته (عمدتا یکی از کدهای 0000 یا 1111 یا 1234 است)

بلوتوث گوشی | تعمیرات موبایل البان

در دفعات بعدی با روشن بودن بلوتوث گوشی، خودبه خود این اتصال برقرار می شود.

اتصال دو گوشی به یکدیگر

اگر چه نرم افزارهایی مانند share it و zapya کار نقل و انتقال فایل های حجیم را ساده کرده اند، اما باز هم گاهی بلوتوث گوشی راهکار ساده تر و دم دست تری است. دو گوشی اندرویدی یا آیفونی به راحتی می توانند با بلوتوث به یکدیگر وصل شده و بعد تبادل اطلاعات کنند.

در دو گوشی اندروید باید بلوتوث هر دو دستگاه روشن باشد، با توجه به نام گذاری هر دستگاه، یکدیگر را انتخاب کنند. گاهی یک عددی گفته می شود که باید با یکدیگر وارد کنند تا دو دستگاه به اصطلاح جفت یا pair شوند. سپس انتقال اطلاعات آغاز خواهد شد.

در آیفون بلوتوث تنها نمی تواند اطلاعات جابجا کند. آیفون از فناوری و امکان دیگری به نام AirDrop بهره می برد که در ابتدا با بلوتوث دو دستگاه به یگدیگر وصل می شوند، سپس با وای فای که سرعت بیشتری هم دارد اطلاعات جابجا می شوند.

اتصال گوشی به سیستم صوتی خانگی با بلوتوث

حال اگر در خانه هم یک دستگاه پخش صوتی یا سینمای خانگی دارید، می توانید به راحتی موسیقی داخل گوشی را با آنها گوش کنید و صدای بلند و با کیفیتی را تجربه کنید.

در دستگاه پخش خانگی نیز کار مانند بلوتوث ماشین است، در منوی دستگاه بخش بلوتوث را فعال کنید و سپس بلوتوث گوشی را فعال کنید، دستگاه را انتخاب کنید. گاهی اوقات دستگاه های پخش هم پین کد دارند که در دفترچه دستگاه می نویسد، اگر دفترچه را هم گم کرده اید می توانید در اینترنت برایش جستجو کنید.

در دفعات بعدی دیگر نیازی به وارد کردن پین کد ندارید و به راحتی گوشی به دستگاه وصل می شود.

اتصال گوشی به تلویزیون با بلوتوث

یکی دیگر از کاربردهای زیاد بلوتوث گوشی، اتصال گوشی به تلویزیون است. با این کار علاوه بر صوت می توانید تصویر را هم داشته باشید. این کار با وای فای و نرم افزارهای مختلف ممکن است. اما اگر گوشی و تلویزیون شما هر دو سامسونگ باشند با استفاده از قابلیت screen mirroring به راحتی می توانید تمام تصویر گوشی را روی تلویزیون بیندازید.

به این ترتیب انگار یک موبایل با صفحه نمایش چند ده اینچی دارید و این کار برای تماشای انواع فیلم بسیار جذاب و توصیه شده است.

اتصال هندزفری با بلوتوث گوشی

دستگاه های کوچکی که وقتی سیم دارند، دائم باید ناراحت قطع شدن و گره خوردن سیم آنها باشید. بله داریم در مورد انواع هندزفری صحبت می کنیم. هندزفری یا سیم دارد یا بدون سیم است.

در نوع سیم دار قطع شدن سیم یکی از بزرگترین مشکلات کاربران است. بعد از آن باز کردن گره و اینکه سیم را از کجا رد کنند که مزاحم کاراییشان نشود همگی اذیت کننده می شوند.

بلوتوث گوشی | تعمیرات موبایل البان

اما هندزفری های بی سیم کار را بسیار ساده کردند. اولین مزین آنها این است که از امواج مخابراتی دور می شوید. درست است که بلوتوث گوشی هم امواج خودش را دارد، اما در مقایسه با امواج مخابراتی بسیار ضعیف تر و کم خطرتر هست.

هر هندزفری مدل اتصال خودش را دارد که باید با توجه به توضیحات دفترچه راهنما و جعبه آنها متصل شوید.

اتصال ماوس به گوشی با بلوتوث

شاید این عنوان برایتان تعجب آور باشد، اما حقیقت است. در گوشی های به روز شده شما می توانید از طریق بلوتوث گوشی ماوسی که آن هم قابلیت اتصال بلوتوثی دارد را وصل کنید.

استفاده از ماوس برای کار کردن با گوشی یک تجربه جالبی است که اگر به هر دو وسیله دسترسی دارید حتما توصیه داریم که آن را امتحان کنید.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون

در تلویزیون های جدید که امکان اتصال دستگاه های دیگر با بلوتوث را دارند، علاوه بر گوشی می توانید لپ تاپ را نیز به تلویزیون وصل کنید. هم تصویر و هم صدا منتقل می شوند و انگار به جای مانیتور از تلویزیون استفاده می کنید.

این کار برای دیدن فیلم کار خوبی است و دیگر لازم نیست از انواع کابل های HDMI و … استفاده کنید.

کار نکردن بلوتوث چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

گاهی کاربران از مشکلاتی در اتصال بلوتوث خود به گوشی دیگر یا به دستگاهی دیگر شکایت می کنند. بلوتوث قطعه ای از گوشی است که کمتر آسیب می بیند و عمدتا با بازی کردن با تنظیمات می توان مشکل را حل کرد. اما باز هم ممکن است که آسیب دیده باشد که در بخش بعدی در رابطه با بلوتوث خراب شده و تعمیر آن به شما خواهیم گفت.

مخفی نبودن گوشی 

در حالت پیشفرض بلوتوث گوشی به گونه ای است که گوشی قابل دیده شدن توسط سایر دستگاه ها نباشد. به نوعی مخفی است تا از اتصالات ناخواسته پیشگیری شود. در منوی تنظیمات بلوتوث که بروید گزینه ای وجود دارد که باید فعال باشد تا دیگران بتوانند شما را ببینند.

تعداد زیاد اتصالات

وقتی دستگاه شما با بلوتوث به دستگاه دیگری وصل است، گاهی امکان اتصال به دستگاه سوم وجود ندارد. البته که با پیشرفت فناوری این موضوع نیز ممکن شده است، اما در حالت کلی همیشه نمی توان همزمان به چند دستگاه وصل شد.

بلوتوث گوشی | تعمیرات موبایل البان

نوع دیگری از تعداد زیاد اتصالات برای هنگامی است که کلا گوشی شما به دستگاه های متنوع زیادی وصل شده باشد. وقتی در منوی تنظیمات بلوتوث گوشی می روید، می بینید که لیست بلند بالایی از انواع دستگاه ها وجود دارد.

گاهی هم هم نام بودن این دستگاه ها امکان اتصال به دستگاه دیگر را از شما می گیرد. دقت داشته باشید و دستگاه هایی که نیاز ندارد را از لیست حذف کنید.

چگونه می توانیم بلوتوث گوشی را در البان تعمیر کنیم؟

حالا اگر بلوتوث دستگاه تان خراب شد چه باید بکنید؟ بلوتوث گوشی و وای فای آن معمولا در یک مدار هستند و معمولا با همدیگر آسیب می بینند.

اگر با بلوتوث مشکل داشتین، به راحتی با یک ثبت درخواست رایگان در سامانه تعمیرات موبایل البان می توانید فرآیند حل مشکل خود را آغاز نمایید.

وارد سامانه به نشانی www.elbaan.com می شوید و با چند کلیک ساده یک درخواست رایگان ثبت می کنید. کارشناسان البان با شما تماس گرفته و راهنماییتان خواهند کرد. در صورتی که گوشی نیاز به تعمیر داشته باشد برای تعمیر گوشی با شما هماهنگی های لازم انجام خواهد شد.

اما می توانید از طریق ارسال پیام (دایرکت) در اینستاگرام هم برای مشکل خود سوال بپرسید و به صورت کاملا رایگان راهنمایی شوید. کافی است البان را در اینستاگرام فالو کنید.

پیج البان در اینستاگرام: https://www.instagram.com/elbaancom/

 

منبع: بلوتوث گوشی موبایل از بلاگ مرکز تعمیرات موبایل البانادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 24 بهمن 1399  ساعت :11:05 AM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

اینترنت گوشی موبایل و نکات مهمی که باید به آن توجه کرد

اینترنت گوشی به عنوان راه ارتباطی و اتصال به اینترنت در اکثر موقعیت ها با توجه به نوع استفاده امروز کاربران از اینترنت مسئله مهمی محسوب می شود. البان در این پست و پست های مرتبط در رابطه با اینترنت موبایل و انواع نکات مهمی که باید پیرامون آن بدانیم برایتان خواهد گفت. مشکل اینترنت در گوشی های تلفن همراه گاهی به دلیل تنظیمات اشتباه یا غلط در گوشی است و یا اینکه گوشی به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر گوشی خواهد بود.

فناوری اینترنت گوشی چیست؟

جالب است بدانید که در داخل گوشی های تلفن همراه یک مودم قرار دارد که بر روی برد گوشی قرار دارد و امکان اتصال گوشی به اینترنت را فراهم می کند، فناوری این مودم ها بر روی گوشی ها متفاوت است و بر همین اساس مدل های گوشی ها متفاوت می شود. در واقع به زبان ساده ، اینترنت خط مانند این است که شما به وای فای خانگی وصل می شوید. اما این بار فرستنده آنتن اپراتور است و گیرنده مودم داخل گوشی است که به واسطه داشتن سیم کارت می توانید از این امکان استفاده کنید.

در واقع هر جا که آنتن گوشی برقرار باشد، از همان طریق می توانید به اینترنت نیز وصل شوید و این دو تقریبا مانند هم خواهند بود. اما با توجه به هزینه بالاتر اینترنت گوشی های تلفن همراه در ایران و همچنین بالاتر رفتن مصرف باتری موبایل در هنگامی که از اینترنت موبایل استفاده می کنید، توصیه متخصصین تعمیرات موبایل این است که در صورت امکان از اینترنت وای فای (بدون سیم) خود استفاده کنید.

سرعت اتصال اینترنت موبایل به چه عواملی بستگی دارد؟

نکته مهم در اتصال به اینترنت گوشی موضوع سرعت است که سوالات زیادی در باب آن پرسیده می شود. در سرعت همیشه دو مورد مهم هستند، فرستنده و گیرنده.

فرستنده یعنی اینکه نوع پوشش اینترنتی منطقه شما برای اپراتورتان چگونه است. یکی نسل است و دیگری فاصله از فرستنده و قدرت دریافت سیگنال. هر چه نسل ارسالی بیشتر باشد، سرعت بیشتری خواهید داشت.

نسل چهارم یا 4G نسلی است که تقریبا در تمام مناطق پوشش آن وجود دارد و گاهی اوقات هم با عنوان LTE روی گوشی نمایان می شود. هرچه شما به آنتن فرستنده نزدیک تر باشید و درنتیجه قدرت دریافت سیگنالتان هم بیشتر باشد، سرعت بهتری خواهید داشت.

از طرف دیگر هم گیرنده هم مهم است که همان گوشی شماست. فناوری اتصال گوشی به اینترنت هم مسئله مهمی است که یکی از عوامل محدود کننده سرعت می تواند همان باشد. حتی در یک فناوری مثلا 4G ممکن است هر گوشی یک سرعتی را برای دانلود و آپلود داشته باشد.

با آمدن نسل پنجم و گوشی های این نسل، سرعت اینترنت گوشی بیش از پیش خواهد شد.

اینترنت گوشی | تعمیرات موبایل البان

جالب است بدانید، که سرعت اینترنت گوشی شما معمولا از وای فای خانگی خیلی بیشتر است.

اثرات مخرب استفاده زیاد از اینترنت موبایل

هرچند سرعت اینترنت موبایل بسیار بالاست، اما استفاده زیاد از آن نیز می تواند آزار دهنده باشد. در حالت عادی استفاده از اینترنت برای خود گوشی مشکلی ایجاد نمی کند، اما اشتراک گذاری اینترنت گوشی به مدت طولانی آسیب های جدی به باتری وارد خواهد کرد.

توصیه داریم در هر جایی که به اینترنت وای فای دسترسی دارید، از آن استفاده کنید و در غیر اینصورت برای خود گوشی از اینترنتش استفاده کنید و مشکلی معمولا پیش نخواهد آمد.

اگر باتری گوشی تان نیز ضعیف شده و یا شارژ آن کم شده، توصیه داریم اینترنت خط را خاموش کنید تا مصرف کمتر شود. ضمنا تا جای ممکن از استفاده از اینترنت خط موبایل در حال شارژ نیز خودداری کنید.

تنظیمات اینترنت گوشی برای سیم کارت های مختلف 

هر سیم کارت و اپراتوری تنظیمات مختص خود را دارد تا بتوانید از اینترنت آن استفاده کنید. برای سه اپراتور اصلی تنظیماتی که لازم است انجام دهید را بیان می کنیم تا به راحتی از آنها استفاده کنید.

در بخش اتصالات گوشی، به اینترنت خط یا cellular data بروید و دنبال گزینه APN باشید. برای هر اپراتور لازم است عبارتی بنویسید.

سیم کارت ایرانسل

در ایرانسل باید در بخش APN برای نام از عبارت Irancell-Internet و در فیلد خودش عبارت mtnirancell را وارد کنید. چنانچه اتصال مشکل داشت برای پراکسی 10.131.26.138 و برای پورت 8080 را بنویسید.

برای فعالسازی کلی اینترنت هم یا از اپلیکیشن ایرانسل من استفاده کنید و یا کد دستوری *555*4*2# را شماره گیری نمایید.

سیم کارت همراه اول

افرادی که از اپراتور همراه اول خدمات می گیرند باید در بخش APN عبارت mcinet را بنویسند. گاهی هم نیاز است خود اینترنت را هم فعال کنید که آن را با استفاده از کد دستوری *10*231# یا روش بهتر با استفاده از اپلیکیشن همراه من آن را فعال کنید.

این عبارت باید جلوی بخش نام APN و همینطور فیلد APN بنویسید.

سیم کارت رایتل

افرادی که از سیم کارت رایتل استفاده می کنند باید مانند همراه اولی ها عمل کنند و به جای عبارت mcinet عبارت rightel را بنویسند.

هزینه اینترنت سیم کارت

مراقب باشید که سرعت بالا شما را دچار هزین های بالای احتمالی نکند. معمولا همه اپراتورها بسته هایی ارائه می دهند که این بسته های اینترنتی هزینه شان به مراتب کمتر از بدون بسته است. با توجه به میانگین مصرفی که دارید بسته های مناسب را انتخاب کنید و مراقب باشید که مرتب و به موقع آنها را تمدید نمایید.

اینترنت گوشی | تعمیرات موبایل البان

یکی از کارهایی که در گوشی ها می توانید بکنید، بسته به نسخه اندروید روی گوشی و در تمام گوشی های آیفون، می توانید تعیین کنید که کدام اپ از اینترنت گوشی استفاده کند و کدامیک این کار را نکند.

به علاوه در برخی اپلیکیشن ها مانند اینستاگرام می توانید در تنظیمات کاری کنید که از اینترنت کمتری مصرف کند.

در گوشی های اندروید شما می توانید یک محدودیت هم قرار دهید. وقتی از یک حدی بیشتر مصرف کنید به شما پیام اخطار می دهد. این مورد را می توانید مراحل زیر را طی کنید: (البته احتمال دارد با توجه به نوع و مدل گوشی این قدم ها متفاوت باشد)

 1. به بخش تنظیمات اصلی گوشی خود بروید.
 2. به قسمت شبکه موبایل (Mobile Network) رفته
 3. گزینه مصرف دیتا (Data Usage) را پیدا کنید و داخل آن بروید (در این قسمت می توانید میزان مصرف اینترنت موبایل خود را نیز در دوره های زمانی گوناگون مشاهده کنید.)
 4. به بخش data limit (محدودیت اینترنت) بروید.
 5. میزان محدودیت ماهانه ای را که می خواهید تنظیم کنید.

اینترنت رایگان در اپراتورها

معمولا اپراتورها پیامکهایی را ارسال می کنند و به شما انواع کمپین های اینترنتی را ارائه می دهند. اما بعضا انقدر این پیامکها زیاد می شوند که افراد دیگر به آنها اعتنایی نمی کنند.

برخی از کدها و عملیات هر ماه تکرار می شوند که خوب است حواستان را جمع کنید تا از این بسته های رایگان بهترین استفاده را ببرید. به عنوان مثال دوشنبه سوری همراه اول یا طرح شتاب پرداخت همراه اول.

فعالسازی اینترنت گوشی 

علاوه بر تنظیمات گوشی، نیاز است تا خود اینترنت را هم فعال کنید. در هر گوشی و اپراتور این کار به شکلی متفاوت انجام می شود.

در گوشی هایی که دو سیم کارت دارند، حواستان باشد که دوست دارید از کدام سیم کارت مصرف اینترنتی داشته باشید. این موضوع را باید در تنظیمات گوشی بررسی کنید.

در برخی گوشی های دو سیم کارته، فقط یکی از جایگاه ها امکان اتصال 4G را به شما می دهند و باید سیم کارت اینترنتی را در آن جایگاه قرار دهید و برخی دیگر هستند که هر دو به یک شکل اینترنت ارائه می دهند.

اشتراک گذاری اینترنت با استفاده از گوشی موبایل

یکی از کارهای مرسوم اتصال لپتاپ و دستگاه های دیگر به اینترنت گوشی است. به این معنی که اگر در جایی می خواهید از تب لت، لپ تاپ، و یا وسیله دیگری استفاده کنید و نیاز به اینترنت دارید اما به اینترنت خانگی یا وای فای دسترسی ندارید به راحتی و با کمک گوشی هوشمند خود می توانید برای وسایل دیگر اینترنت برقرار کنید. اما باید در ابتدا اشاره کنیم  در ابتدا  این کار به گوشی شما و مخصوصا باتری آن آسیب زیادی می رساند و داغ شدن گوشی تاییدی بر این موضوع است.

اگر سرعت بالاتر می خواهید، از کابل استفاده کنید و اینترنت گوشی را از طریق کابل یو اس بی به لپتاپ وصل کنید تا سرعت بهتری داشته باشید. اما با استفاده از وای فای هم می توانید این کار را بکنید، که این گونه معمولا مصرف باتری بیشتر می شود و سرعت هم کمتر.

وقتی یک گوشی اینترنت خود را به اشتراک می گذارد، معمولا نهایتا دو دستگاه می توانند به آن وصل شوند و عملکرد مودم را ندارد که می تواند تا 32 دستگاه را پشتیبانی کند. البته هر جقدر تعداد دستگاه های بیشتری به موبایل شما متصل شود شارژ گوشی شما نیز زودتر خالی خواهد شد.

مشکل عدم اتصال به اینترنت

گاهی اوقات کاربران از عدم امکان اتصال به اینترنت شکایت دارند و از البان دنبال چاره کار می گردند. اگر مشکل غیر از سخت افزار باشد، راهکارهایی را برایتان خواهیم گفت تا به کار ببرید.

اگر از سیگنال دریافتی محلی که هستید، مطمئن هستید و مطمئنید که سایر افراد کنار شما مشکلی ندارند، آن موقع به خود گوشی مراجعه کنید. ضمنا حتما گوشی تان باید با همین سیم کارت رجیستر شده باشد، این موضوع را نیز بررسی کنید.

اولین کار ری استارت کردن گوشی. هر وقت برای اتصال مشکل داشتید، ابتدا گوشی را خاموش و روشن کنید

اگر باز هم مشکل داشتید، به اپلیکیشن اپراتورتان بروید و ببینید که وضعیت بسته اینترنت شما چگونه است.

اگر از فیلتر شکن استفاده می کنید، دقت داشته باشید که حتما خاموش باشد. گاهی اوقات عدم اتصال آن سبب می شود که کلا به اینترنت وصل نشوید.

سیم کارت را روی یک گوشی دیگر امتحان کنید و یا یک سیم کارت مشابه را روی گوشی خودتان امتحان کنید.

تعمیرات موبایل به دلیل عدم اتصال به اینترنت

اگر با کارهای گفته شده در بخش قبلی اینترنت شما وصل نشد، اول با اپراتور تماس بگیرید تا مطمئن شوید مشکل از آن نیست و سپس برای تعمیر گوشی اقدام کنید.

گاهی اوقات مدار آنتن دهی دچار مشکل می شود که باید بررسی و تعمیر شود.

در صورتیکه اینترنت گوشی شما دچار مشکل شده است به راحتی از طریق نوار ابزاری که در پایین همین صفحه ظاهر شده است یک درخواست ثبت نمایید تا کارشناسان مرکز تعمیرات موبایل البان در کوتاه ترین زمان با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را ارائه نمایند. تلاش همه همکاران ما در مرکز تعمیرات موبایل البان این است که در گام اول و در صورت امکان مشکل به صورت رایگان و تلفنی حل شود اما در صورت نیاز برای انجام تعمیرات سخت افزاری هم شما را راهنمایی خواهند کرد. علاوه بر نواز ابزاری که در پایین این صفحه ظاهرا شده است شما می توانید مستقیما به سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی www.elbaan.com رفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

 

منبع: وبلاگ مرکز تعمیرات موبایل البان

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 19 بهمن 1399  ساعت :2:11 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

حسگر گوشی موبایل و تعمیرات موبایل

حسگر گوشی موبایل انواع کارکردهای گوشی را کنترل می کند تا کاربران بتوانند بدون نیاز به اقدامات اضافه از قابلیت های زیادی استفاده کنند. اما همانطور که بودنشان مفید است، خراب شدنشان می تواند باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای کاربر شود که بعضا نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا خواهند کرد. از همین روی یکی از انواع تعمیر گوشی های موبایل تعمیر همین حسگرها در موبایل است که در ادامه ضمن آشنا کردن شما با نحوه کارکرد این حسگرها به صورت کلی روش ها و راهکارهای تعمیرات این حسگرها در گوشی را نیز برایتان بیشتر شرح خواهیم داد.

حسگر ها در موبایل چه وظیفه ای دارند؟

حسگرها به طور کلی این وظیفه را دارند که پارامترهای محیطی (نور، حرارت، رطوبت، جاذبه، میدان مغناطیسی و …) و حرکتی (بلند کردن یا لرزاندن یا چرخاندن گوشی) را حس کرده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل کنند تا با این سیگنال ها بتوانند کار یا تغییری را ایجاد کنند. برای مثال کم کردن یا زیاد کردن نور صفحه نمایش موبایل در روز یا شب برای آنکه حس بهتری در استفاده از گوشی ایجاد شود یکی از کارکردهای این سیگنال های موبایل است.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

هر حسگر یا سنسور از اجزایی تشکیل شده و یک بخش مربوط به دریافت عاملی است که باید حس کند و بخش دیگر برای تبدیل آن به سیگنال الکتریکی است. به طور مثال حسگر اثر انگشت باید بتواند از طریق تصویربرداری از اثر انگشت افراد هنگامی که انگشت بر روی آن می آید آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند که برای مدارهای موبایل قابل فهم باشد تا آن را با اثر انگشت ذخیره شده تطبیق دهد.

انواع حسگر گوشی موبایل چه هستند و هر کدام چه وظیفه ای برعهده دارند؟

در گوشی برای هر کاربردی از یک یا چند حسگر استفاده می شود. و تعداد حسگرهای گوشی شما به مدل گوشی بستگی دارد و در بسیاری از اوقات تعداد و کیفیت این حسگرها تعیین کننده قیمت گوشی های موبایل خواهند بود. و هر بخش از موبایل متناسب با کارکرد خود دارای حسگرهای جداگانه ای هستند. از بخش های امنیتی گوشی گرفته تا بخش های مرتبط با دوربین موبایل که به عنوان مثال حسگر مجاورت در آن قرار دارد و سبب خاموش شدن صفحه نمایش هنگام تماس های تلفنی می شود. در ادامه برخی از حسگرهای مهم در گوشی های موبایل را برایتان شرح می دهیم، دانستن این اطلاعات به شما در تشخیص مشکل گوشی کمک شایانی خواهد کرد به صورتیکه پیش از مراجعه به تعمیرکار موبایل در صورتیکه مشکل گوشی شما خیلی پیچیده نباشد عیب یابی اولیه را خودتان انجام دهید.

حسگر اثر انگشت

این سنسور وظیفه دارد تا اثر انگشت ها را تشخیص داده و فقط برای اثر انگشت هایی که از قبل در آن ذخیره شده اند قفل گوشی را باز کند. علاوه بر قفل گوشی، برای برخی عملکردهایی نظیر پرداخت های بانکی و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از لحاظ نحوه عملکرد حسگر اثر انگشت گوشی چند مدل دارد:

حسگر خازنی: این نوع حسگر که در اکثر گوشی ها به کار رفته است در ابتدا از اثرات انگشت تصویر برداری کرده و سپس اثرات انگشت بعدی را با تصاویر حافظه اش مقایسه کرده و برای موارد تطبیقی عمل می کند.

حسگر درون صفحه ای: در گوشی های جدید با صفحه نمایش های فول، حسگر اثر انگشت درون صفحه ای استفاده می شوند که با استفاده از نور اثر انگشت را تشخیص می دهند. به این صورت در ظاهر گوشی شما اثری از یک بخش جداگانه متعلق به حسگر اثر انگشت مشاهده نمی کنید. علی رغم جذابیت و ظاهر خوبی که برای گوشی ایجاد می کند در صورتیکه صفحه نمایش موبایل شما دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر داشته باشد؛ احتمال این وجود دارد که حسگر درون صفحه ای موبایل نیز به درستی عمل نکند.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

از جمله حسگرهای امنیتی در موبایل، حسگرهای مرتبط با چهره و یا چشم را هم می توان می توان نام برد که عموما از دوربین موبایل به عنوان همان حسگر استفاده می شود اما در گوشی های جدید تر در کنار دوربین اصلی موبایل که به عنوان حسگر تشخیص چشم و یا چهره استفاده می شود از نور مادون قرمز نیز برای بالاتر بردن دقت این حسگر ها استفاده می شود. در این گوشی ها اگر از کارکرد صحیح دوربین خود اطمینان دارد احتمال خرابی ارسال کننده نور مادون قرمز وجود دارد که عموما به تعویض این بخش ها نیاز خواهد بود.

 مطلب مرتبط: حسگر چشم گوشی و احتمال آسیب رسانی به چشم 

حسگر نور صفحه گوشی موبایل و حسگر مجاورت

حسگر نور در گوشی های موبایل به صورت کلی دو کارکرد اصلی دارد؛ کاکرد اول آن در صفحه های نمایش موبایل است و وظیقه تنظیم نور صفحه نمایش را دارد. بدین شکل که وقتی نور محیط کم است، نور صفحه نمایش را کاهش می دهد تا چشمان شما کمتر اذیت شوند. این سنسور در کنار حسگر مجاورت، هنگام تماس های تلفنی هم صفحه نمایش را خاموش می کند.

کارکرد دوم حسگر نور در عکاسی و در دوربین موبایل است. این حسگر در دوربین ها کمک به تنظیم نور فلاش متناسب با میزان مورد نیاز می کند. به این صورت که به صورت اتوماتیک میزان نور محیط را تشخیص داده و متناسب با آن به فلاش دوربین دستور می دهد که به چه شکل و چه میزان شدتی عمل کند. در نتیجه بسیار اتفاق افتاده که بسیاری از افرادی که با دلیل خرابی فلش گوشی برای تعمیر مراجعه می کنند پس از بررسی کارشناسان مشخص می شود که حسگر نور دوربین دچار مشکل شده است و نیاز به تعویض آن است.

برای آشنایی با نحوه کارکرد این حسگرها باید اشاره کرد که این نوع حسگرها از دیودهای نوری تشکیل شده اند که با توجه به نور دریافتی، جریان الکتریکی ایجاد می کنند.

شتاب سنج گوشی (حسگر جاذبه)

شتاب سنج یا حسگر جاذبه یکی دیگر از حسگرهای گوشی های موبایل است. این حسگر به گوشی کمک می کند تا به صورت خودکار در حالت افقی و عمودی قرار گیرد. به علاوه انجام وظایفی همچون شمارش تعداد گام های حرکتی، تشخیص حالت های گوشی (مثلا بلند کردن گوشی)، برنامه هایی نظیر قطب نما، انجام بازی های ماشین و موتور که با چرخش گوشی عمل پیچیدن انجام گیرد بر عهده این حسگر است.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

نحوه کارکرد این سنسور به این شکل است که این سنسور دارای سه خازن در جهات x و y و z است که بر اثر حرکت، فاصله صفحات این خازن ها تغییر می کند که سبب می شود تا گوشی جهت و میزان حرکت را متوجه شود. عموما این سنسور به سختی دچار مشکل می شود اما در صورتیکه متوجه شده اید که وظایف مرتبط با این حسگر به درستی عمل نمی کند در ابتدا و پیش از آنکه برای تعمیر گوشی خود اقدام کنید از بخش تنظیمات وظایف مختلف مرتبط با این حسگر را چک کنید که فعال باشند. برای مثال در صورتیکه گوشی را به صورت عمودی یا افقی نگه می دارید اما صفحه تصویر گوشی به درستی تغییر حالت نمی دهد بخش Portrait Orientation را در قسمت تنظیمات گوشی چک کنید تا حتما فعال باشد و در حالت قفل یا lock نباشد.

شتاب سنج یا ژیروسکوپ

این سنسور در همه گوشی ها وجود ندارد. البته در اکثر گوشی های امروزی وجود دارند. در انواع بازی ها کاربرد دارد و همچنین وقتی سیگنال های جی پی اس (GPS) موجود نباشند به مسیریابی شما کمک خواهد کرد.

سنسور قطب نما در موبایل

این حسگر که در تمام گوشی ها هم نیست، به یافتن موقعیت مکانی و جهات جغرافیایی به شما کمک می کند. به این معنا که در صورتیکه گوشی شما دارای این سنسور باشد امکان دریافت موقعیت دقیق خود را بر روی نقشه خواهید داشت و با امکاناتی که برخی نرم افزار ها همچون واتس اپ در اختیارتان قرار می دهند می توانید موقعیت خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

حسگر اثر هال

برای گوشی هایی که باز و بسته شدن کاور رویشان، روشن و خاموش می شوند، این حسگر بر اساس میدان های مغناطیسی وظیفه انجام این کار را دارد. میدان مغناطیسی سبب ایجاد اثر هال می شود و حسگر گوشی را خاموش و روشن می کند.

فشارسنج یا بارومتر

این حسگر متشکل از یک خازن و مقاومت رئوستا است که تغییرات ارتفاعی سبب ایجاد تغییرات در مقدار این دو شده و اندازه ارتفاع سنجیده می شود. البته همه گوشی ها این حسگر را ندارند.

نشانه های خراب شدن حسگر گوشی

حال که درمورد انواع حسگرهای پرکاربرد در گوشی موبایل گفتیم و اینکه هر کدام چه وظیفه ای دارند. هرگاه بخشی از این فعالیت ها دچار مشکل شدند، می تواند به خاطر خرابی سنسور یا پوشیده شدن آنها به گونه ای باشد که پارامتر مورد سنجش آنها به سنسور نرسد.

یکی از بیشترین مشکلاتی که برای کاربران البان پیش آمده، خراب شدن سنسور مجاورت و خاموش شدن های ناگهانی گوشی است. مخصوصا در هنگام تماس تلفنی.

این مشکل به خاطر پوشانده ماندن سنسور یا سوختن آن است که به درستی عمل نمی کند. گاهی دلیل مشکل چسباندن گلس محافظ نادرست است که روی سنسور را می پوشاند.

گاهی هم براثر ضربه مشکلات ایجاد می شوند.

خرابی دیگر می تواند برای اثر هال باشد و کار نکردن قلم نوری و مشکل در موقعیت یابی باشد. مشکلاتی که معمولا به دلیل ضربه یا نزدیک شدن آهنربا به گوشی ایجاد می شوند.

راهکار تعمیر حسگر موبایل

حسگر های گوشی را نمی توان تعمیر کرد و تنها کاری که می توان کرد این است که تعویضشان کرد. اما در تعویض کردن حسگرها مخصوصا حسگرهای امنیتی باید مراقبت های خاصی داشته باشید.

تعویض حسگر اثر انگشت

در تعویض حسگر اثر انگشت باید حواستان باشد. در برخی از مدلهای گوشی مانند گوشی های آیفون، حسگر اثر انگشت و تشخیص چهره مطابق با سی پی یو کد می شوند. یعنی اگر خراب شوند و بدون ملاحظه تعویض شوند، کلا از کار می افتند.

مطلب مرتبط: حسگر اثر انگشت درون صفحه ای

در صورتی که آسیب ببینند، باید از سنسور خراب، کدها خوانده و کپی شوند و به سنسور جدید منتقل شوند.

تعویض حسگر مجاورت و نور

در برخی از مدل های گوشی، این حسگر به صفحه نمایش چسبیده است. بعضا با تعویض صفحه نمایش مجبور به تعویض آنها هم می شوید و کلا به صورت یک بسته هستند. گاهی هم می توان این سنسورها را جداگانه تعویض نمود و یا با یک سرویس و تمیزکاری ممکن است تمیز شوند.

چگونه اقدام به تعویض حسگر گوشی کنیم؟

حال اگر نیاز به تعویض حسگر داشتین و یا سوالی در رابطه با عملکرد آنها داشتین، ابتدا می توانید سوال خود را در پایین همین پست به صورت کامنت بپرسید تا کارشناسان البان پاسخ شما را بدهند.

اما اگر از خرابی آن مطمئن هستید و می خواهید تعویضش کنید، در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی www.elbaan.com یک درخواست رایگان ثبت کنید تا تکنسین های البان با شما تماس گرفته و راهنمایی تان کنند.

منبع: وبلاگ مرکز تعمیرات موبایل البان

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 18 بهمن 1399  ساعت :3:55 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

دوربین گوشی موبایل و تمام مسائل پیرامون آن

در حال حاضر شاید عکس گرفتن با گوشی، یکی از اصلی ترین کاربردهای آن به شمار بیاید و کاربران گوشی های هوشمند همواره به دنبال دوربین های بهتری برای تلفن همراه خود هستند. در این پست البان می خواهد نحوه کار دوربین موبایل را برایتان شرح دهد. علاوه بر این در پایان اگر دوربین گوشی شما دچار مشکل شد و نیاز به تعمیر گوشی خود داشتید راهکارهای مناسب برای انجام اقدامات لازم نیز شرح داده خواهد شد.

پیشرفت های چشمگیری در صنعت دوربین های تلفن های همراه رخ داده و به نوعی می توان گفت که پرچمداران هر ساله برندهای موبایل سازی، بیشتر معطوف به بهبود عملکرد دوربینشان هستند! به طوریکه داشتن دوربین های با کیفیت بیشتر یکی از ملاک های اصلی در انتخاب گوشی های هوشمند شده است. اما با توجه به اصطلاحات مختلف در دوربین های عکاسی لازم است با نحوه کارکرد دوربین گوشی موبایل و این اصطلاحات آشنا شوید تا بتوانید در لحظه انتخاب در صورتیکه این ملاک برای شما خیلی مهم است تصمیم درستی بگیرید، چراکه مگا پیکسل بالاتر تنها فاکتوری نیست که کیفیت دوربین ها را تعیین می کند. در ادامه با توضیحات مرکز تعمیرات موبایل البان همراه باشید.

مطلب مرتبط: پیدا کردن دوربین مخفی و تست کنترل تلویزیون با کمک دوربین موبایل

نحوه کار دوربین گوشی موبایل چگونه است؟

شاید برایتان جالب باشد که وقتی با دوربین گوشی خود عکس می گیرید با زمانی که با یک دوربین دیجیتالی عکس می گیرید، پروسه و روند کار یکسان هست! در عکس گرفتن عملیات زیر اتفاق می افتد:

 1. کاربر یا در حالت خودکار خود دوربین، لنز را فوکوس می کند.
 2. نور وارد لنز می شود.
 3. دهانه (aperture) میزان نوری که باید به سنسور برسد را تعیین می کند.
 4. شاتر تعیین می کند که مدت زمانی که نور باید به سنسور برسد چقدر است.
 5. سنسور تصویر برداری می کند.
 6. سخت افزار دوربین روی تصویر ذخیره شده پردازش می کند و عکس را ذخیره می کند.

نحوه کار دوربین موبایل ، البان

بیشتر موارد ذکر شده ارتباط مستقیمی با قوانین ساده فیزیک دارند. بنابراین موارد زیادی که در کیفیت عکس شما دارند را می توانید از قبل پیش بینی کنید. جهت تابش نور، میزان نوری که در محیط وجود دارد و …

مشکل اصلی برای دوربین گوشی های هوشمند در موارد 2 تا 4 می گنجند. از آنجا که اندازه لنز دوربین موبایل بسیار کوچک هست، بنابراین کمتر می تواند نور کافی محیط را جذب کند. بنابراین در نحوه کار دوربین موبایل کارهایی می کنند تا این موضوع پوشیده شود. در ادامه اجزا و بخش های مختلف دوربین و پارامترهای مهم آن در نحوه کار دوربین موبایل گفته می شود.

چه عواملی یک عکس خوب را ایجاد می کنند؟

فرآیند عکاسی را می توان به جمع کردن آب باران با یک سطل تشبیه کرد! میزان باران کاملا تصادفی است، اما پارامترهایی که در دست شما هستند: اندازه دهانه سطل، مدت زمان زیر باران نگه داشتن آن و مقدار بارانی است که می خواهید جمع کنید. باید مراقب باشید که خیلی کم و خیلی زیاد باران جمع نکنید.

عکاسی هم همین هست. در واقع نور مشابه به قطرات باران هست و پارمترهای در دست شما تنظیمات مربوط به دهانه، شاتر و حساسیت (ISO) دوربین هست. یک عکس خوب عکسی است که این سه پارامتر در ذخیره آن به خوبی تنظیم شده باشند و نور کافی جذب شده باشد.

نحوه فوکوس کردن دوربین

عمدتا فوکوس گوشی های موبایل بسیار عمیق هست و این موضوع باعث می شود تا عکاسی راحت تر باشد. اما چیزی که مهم هست این هست که شما بتوانید این عمق فوکوس (یعنی فاصله نقطه فوکوس تا دوربین) را تنظیم کنید. در اکثر دوربین های موبایل این پدیده به صورت خودکار و با زدن انگشت روی منطقه مورد نظر قابل حصول است. انواع فناوری فوکوس:

 • فوکوس فازی (Phase-detect AutoFocus)

نور یک پدیده موجی ذره ای هست. در موج فاز موج یک پارامتر مهم محسوب می شود. در این مدل از فوکوس خودکار، هر پیکسل سنسوری دارد که فاز را بررسی می کند. با تطابق فازی مناسب می تواند بهترین حالت فوکوس عکس را تشخیص داده و عکس را واضح کند. این فناوری از تعداد کمتری دیود نوری استفاده می کند و بعضا کند بوده و خیلی هم دقیق نیست. این فناوری امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • فوکوس خودکار دو پیکسلی (Dual-Pixel AutoFocus)

فناوری پیشرفته تر حالت دو پیکسلی فوکوس فازی هست که به ازای هر سنسور دو دیود نوری استفاده می شود و اختلاف فاز دو سر سنسور را تشخیص می دهد. به این ترتیب دوربین سریعتر فوکوس می کند و عکس واضحی تهیه می شود.

نحوه کار دوربین موبایل ، البان

 • فوکوس کنتراست (Contrast AutoFocus)

این تکنولوژی قدیمی ترین تکنولوژی است. نحوه کار هم به این صورت هست که موتور فوکوس، تضاد را بین پیکسل های کناری اندازه می گیرد تا به یک حد معینی برسد و به این ترتیب به فوکوس رسیده است. این روش بسیار کند هست و دشواری هایی مخصوصا در لبه های عکس دارد.

چگونه یک عکس خوب بگیریم؟

با توجه به مراحل ذکر شده در عکاسی با دوربین، شما برای یک عکس خوب باید که سعی کنید میزان مناسبی از نور را برای مدت زمان مناسبی از محیط و سوژه عکاسی خود بگیرید. در مورد فوکوس کردن هم یا با استفاده از حالت خودکار و یا با استفاده از حالت دستی (پیشرفته دوربین موبایل) می توانید روی سوژه مورد نظرتان تمرکز کرده و فوکوس کنید.

جهت تابش نور هم تاثیر بسزایی دارد، اگر نور از پشت سوژه شما بتابد، سوژه تاریک می شود و باید منبع به گونه ای باشد که نور به سوژه برخورد کرده و بعد به لنز برسد.

علاوه بر دقت در عکاسی، خوب است که چند اپ عکس هم در گوشی خود داشته باشید که بعد از عکاسی بتوانید عکس ها را هر تغییری که می خواهید بدهید. ضمنا تمیز بودن لنز دوربین هم اهمیت زیادی دارد. یک نکته کوچک هم از البان داشته باشید: بریدن عکس از زوم کردن خیلی بهتر هست! عکس کلی را بگیرید و بعد بخش مورد نظرتان را ببرید (crop)

نحوه کار دوربین موبایل ، البان

اگر دوربین گوشی تان نیز مشکل دارد، نگران نباشید. برای گرفتن یک عکس خوب تنها کافی است در سامانه تعمیرات موبایل در محل البان یک درخواست ثبت نمایید تا تکنسین های البان جهت رفع مشکل دوربین شما اقدام کنند.

مطلب مرتبط: حسگر گوشی موبایل و تعمیرات آن 

نشانه های خرابی دوربین گوشی موبایل و نیاز به تعویض دوربین

همانطور که گفتیم و خودتان هم می دانید، دوربین گوشی یکی از اصلی ترین ارکان آن محسوب می شود. حال اگر این بخش از گوشی از کار بیفتد خیلی آزار دهنده می تواند باشد. نشانه هایی که می تواند به خاطر خرابی دوربین گوشی باشند و بعضا باعث تعویض دوربین خواهند شد را در ادامه برایتان شرح می دهیم.

مشکلات نرم افزاری دوربین گوشی 

گاهی اوقات مشکلاتی مانند فوکوس نکردن، ذخیره نشدن عکس در گالری، سیاه ماندن صفحه هنگام رفتن در حالت دوربین و … می توانند به دلایل نرم افزاری باشند. در این موارد قبل از مراجعه به تعمیرکاران موبایل می توانید گام های زیر را انجام دهید به صورتیکه شاید نیاز به تعمیر گوشی خود نداشته باشید:

 • در اولین مرحله گوشی را خاموش و روشن کنید.
 • سپس بررسی کنید که آیا به روز رسانی برای گوشی و دوربین وجود دارد یا خیر.
 • حتما حافظه گوشی خود را چک کنید، گاهی موراد پر بودن حافظه گوشی موبایل از عملکرد دوربین جلوگیری می کند.
 • اگر کیف یا قاب گوشی شما آهنربا دارد، آن را از گوشی جدا کنید.

اگر با این چند کار ساده مشکل دوربین گوشی شما حل نشد ، احتمالا گوشی شما به بررسی های بیشتری نیاز دارد که شاید به راحتی خودتان نتوانید آنها را انجام دهید. لذا می توانید با چند کلیک ساده از طریق نوار ابزار زیر از مشاوره و راهنمایی رایگان متخصصان تعمیرات موبایل البان بهره مند شوید.

مشکلات سخت افزاری دوربین گوشی 

در برخی از موارد مشکل دوربین گوشی فراتر از عیوب نرم افزاری است و نیاز به کارهای جدی تری وجود دارد. برخی از این مشکلات ظاهری هستند و قابل دیدن و برخی دیگر هم از سمت برد هستند.

مانند زمانی که گوشی ضربه می خورد و ممکن است گوشی از کار بیفتد یا روی صفحه محافظ دوربین خط و خش بیفتد یا دوربین بشکند و …. در این موارد نیاز به کارهای جدی تری وجود دارد که افراد بعضا خودشان به تنهایی نمی توانند انجام دهند.

گاهی ضربات وارده به گوشی در حدی است که اتصالات مربوط به دوربین شل شده یا از بین می روند و باعث می شوند که دروبین به خوبی کار نکند. این موضوع در گوشی های چند دوربینی هم صادق است.

در هر صورت اگر برای دوربین شما مشکلی پیش آمد و یا تصور می کنید که نیاز  به تعویض دوربین گوشی دارید می توانید یا از طریق نوار ابزار زیر و یا از طریق ثبت درخواست در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی www.elbaan.com درخواست خود را ثبت نمایید تا در اولین فرصت متخصصان تعمیرات موبایل با شما تماس گرفته و راهنمایی رایگان را برای انجام تعمیرات و یا در صورت نیاز هماهنگی برای هزینه تعمیرات و نحوه انجام تعمیرات به شما ارائه دهند.

جمع بندی

در این مقاله با نحوه کار دوربین موبایل و مسائل جانبی آن آشنا شدید. در مقالات دیگری نیز برایتان از بخش های دیگر دوربین و همچنین عملکرد موبایل های با چند دوربین و مگاپیکسل و … نیز خواهیم گفت.

اگر احساس می کنید که دوربین گوشی شما مشکلی دارد که در این مقاله به آن پرداخته نشده و یا سوالاتی بدون پاسخ برایتان مانده، بدون معطلی می توانید در پایین همین پست به صورت کامنت سوال خود را بپرسید تا کارشناسان البان سوال شما را در اسرع وقت پاسخ دهند.

 

منبع: وبلاگ مرکز تعمیرات موبایل البان

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 16 بهمن 1399  ساعت :1:37 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

مشکل واتساپ و انواع ترفندهای واتساپ

یکی دیگر از مشکلات نرم افزاری موبایل، انواع مشکل واتساپ است که کاربران زیادی از آن ها اذیت می شوند و با واحد مشاوره تلفنی البان تماس گرفته و درصدد رفع مشکل هستند. در این مقاله کلیت مشکلات و در پست های دیگر این دسته، با عمق بیشتر به این مشکلات می پردازیم.

نصب واتساپ

مشکل واتساپ در ابتدا برای خیلی از کاربران نصب آن است. برای نصب واتساپ کافی است در گوشی های اندروید به گوگل پلی یا گوگل استور و در آیفون به اپ استور بروید و واتساپ را نصب کنید.

تنها چیزهایی که برای نصب نیاز دارید، یک گوشی، اینترنت و شماره ای است که بتوانید روی آن پیامک فعالسازی را دریافت کنید. با وارد کردن پیامک فعالسازی، واتساپ شما هم راه اندازی می شود.

مشکل واتساپ | تعمیرات موبایل البان

نصب و استفاده از واتساپ کار ساده ای است که به راحتی از پس آن بر می آیید. اما توصیه داریم بعد از نصب بلافاصله برخی از تنظیمات را اصلاح کنید تا بعدا به مشکلات نخورید:

 • در تنظیمات و بخش مربوط به حافظه، دانلود خودکار محتویات را غیرفعال کنید.
 • در بخش مربوط به چت ها، ذخیره سازی تصاویر در گالری گوشی را غیرفعال کنید تا تمام عکسها ذخیره نشوند.
 • برای امنیت، می توانید روی اکانت خودتان هم رمز تعریف کنید و هم از تایید هویت دو مرحله ای بهره ببرید.
 • در بخش امنیت تنظیمات و گزینه حریم خصوصی، می توانید از همان ابتدا معلوم کنید که چه کسانی چه چیزهایی از شما را می توانند یا نمی توانند ببینند.
 • در واتساپ فعلا نمی توانید شماره موبایلتان را مخفی کنید.

مشکل واتساپ غیر اصلی مخصوصا در اندروید

به هیچ عنوان واتساپ های غیر اصلی را نصب نکنید، همین واتساپ اصلی هم کلی باگ های امنیتی دارد، چه برسد به واتساپ های غیر اصلی!!!

در نسخه اندروید ورژن های فیک و غیراصلی زیادی وجود دارند. یعنی در همان گوگل استور و یا پلی استور با سرچ واتساپ ممکن است کلی نتایج غیراصلی هم برایتان نمایش داده شود.

اولا اگر از خود سایت واتساپ اقدام کنید خیلی مطمئن تر است و ثانیا در نظر داشته باشید که شرکت سازنده واتساپ همان فیس بوک است و تعداد نصب ها را دقت داشته باشید که خیلی زیاد است

داشتن یک واتساپ روی چند دستگاه

متسفانه نمی توانید یک اکانت را روی چند گوشی و دستگاه داشته باشید. تنها می توانید در نهایت، روی یک کامپیوتر اکانت خود را داشته باشید، که برای آن هم اکانت داخل گوشی باید فعال و وصل به اینترنت باشد.

روی کامپیوتر به سایت واتساپ بروید و گزینه واتساپ وب را انتخاب کنید. برایتان یک QR کد نمایش داده می شود. در گوشی و در تنظیمات بخشی به عنوان واتساپ وب یا دسکتاپ وجود دارد، وارد آن که بشوید، دوربین گوشی فعال می شود تا این بارکد را بخواند

به این ترتیب همان اکانت روی کامپیوتر فعال می شود.

اگر در جایی هستید که افراد مختلفی به سیستم شما دسترسی دارند، هنگام ورود به واتساپ وب، مراقب باشید که گزینه Keep me signed in را غیر فعال کرده باشید. (یعنی بدون تیک باشد)

مشکل واتساپ برای استفاده روی کامپیوتر این است که حتما باید واتساپ گوشی شما فعال و باز باشد و نمی توانید از آن به صورت مستقل استفاده کنید!

برای استفاده از واتساپ روی تبلتی که سیم کارت نمی خورد، مجبور هستید از نسخه وب یا دسکتاپ آن استفاده کنید که از خود استقلالی ندارد و باید در یک گوشی دیگر آن را راه اندازی کرده باشید!

مشکل واتساپ | تعمیرات موبایل البان

داشتن دو واتساپ متفاوت روی یک دستگاه

خود واتساپ از دو اکانت یا دو شماره تماس پشتیبانی نمی کند. شما مجبور هستید یک نوع دیگر از واتساپ را نصب کنید، تا بتوانید همزمان روی یک گوشی دو واتساپ داشته باشید.

واتساپ بیزینس راهکار داشتن دو واتساپ روی یک گوشی است. تفاوت چندانی با واتساپ معمولی ندارد، اما به شما امکانات بیشتری می دهد که برای کسب و کارها خیلی مفید است.

شما برای کسب و کار خودتان می توانید ساعت کار، آدرس، سایت، کاتالوگ، پیام پیش فرض و … تعریف کنید.

اگر واتساپ بیزینس را با شماره همان واتساپ اصلی تان فعال کنید، با پاک کردن یکی، دیگری نیز پاک خواهد شد، مراقب این موضوع باشید.

مشکل انتقال چت و پشتیبان گیری واتساپ 

یکی از مشکلات کاربران هنگام تعویض گوشی، انتقال اطلاعات واتساپ است. واتساپ در خودش یک گزینه بکاپ دارد، اما دارای نواقصی است.

هنگام تغییر گوشی از اندروید به آیفون و بالعکس، گاهی اوقات واتساپ امکان بازیابی را ندارد.

اطلاعات واتساپ شما در اندروید روی جیمیل و در آیفون روی آیکلاد ذخیره می شود.

معنای تیک ها در واتساپ

در واتساپ وقتی یک پیام از واتساپ شما ارسال می شود، یک تیک می خورد، وقتی پیام به واتساپ دیگری می رسد، تیک دوم را می خورد، اگر آن شخص در تنظیمات واتساپ خودش تیک آبی را بنداشته باشد، هنگامی که پیام شما را می بیند، دوتا علامت تیک آبی می شوند.

حال اگر پیام را در یک گروه بفرستید، هنگامی که پیام ارسال می شود یک تیک می خورد، هنگامی که پیام شما به تمام افراد گروه می رسد، تیک دوم اضافه می شود و هنگامی که تمام افراد گروه پیام شما را ببینند، هر دو تیک به رنگ آبی در می آیند.

وقتی پیامی را ارسال می کنید، اگر آن را نگه دارید و گزینه info را بزنید، می توانید ببینید که این پیام چه زمانی به فرد رسیده و چه زمانی آن را دیده است، در گروه هم می توانید ببینید که پیام به دست چه کسانی رسیده و چه کسانی آن را دیده اند.

در مورد پیام های صوتی نیز، علاوه بر دیده شدن آن، گوش کردن به آن نیز گزارش خواهد شد.

استاتوس واتساپ

مانند استوری در اینستاگرام، استاتوس در واتساپ وجود دارد. بعضا هم رخ داده که افراد به اشتباه به جای ارسال یک عکس برای فردی دیگر، عکس را به صورت استاتوس برای همه ارسال می کنند.

حال اگر می خواهید عکس یا فیلمی را به صورت عموم منتشر کنید تا همه ببینند و کلا حدود 24 ساعت نمایان باشد، از استاتوس استفاده می کنید. در گوشی های آیفون در همان صفحه ابتدایی روی عکس دوربین پایین وسط را بزنید و در گوشی های اندروید این علامت دوربین در بالای صفحه وجود دارد و همینطور در بخش استاتوس می توانید با زدن روی علامت مثبت یک استاتوس ایجاد کنید.

بعدا هم می توانید کنترل کنید که چه افرادی آن را دیده اند. در تنظیمات هم می توانید کنترل کنید که چه افرادی می توانند استاتوسهای شما را ببینند.

تماس صوتی و تصویری در واتساپ

در واتساپ امکان تماس صوتی و تصویری وجود دارد و این امکان از از تماس معمولی صوتی بعضا بهتر و ارزانتر است. امکان تماس های گروهی نیز وجود دارد که بعد از اینکه دو نفر تماس برقرار کردند می توانند افراد دیگر را هم به این مکالمات اضافه کنند.

مکالمات صوتی واتساپ با احتساب اینترنت آزاد نیز از مکالمات معمولی با سیم کارت ارزانتر هستند.

مشکل واتساپ و هک شدن

هک شدن کاربری و اکانت یکی از انواع مشکل واتساپ است که معمولا خیلی کم اتفاق می افتد. از آنجا که شما نمی توانید همزمان واتساپ را روی چند گوشی داشته باشید، بنابراین تا وقتی که گوشی و سیم کارت دست خودتان است، در جای دیگری اکانتتان فعال نخواهد شد.

اما اگر گوشی خود را در جایی جا گذاشید یا به سرقت رفت، بلافاصله با سیم کارت خود روی یک گوشی دیگر واتساپ را راه اندازی کنید، خود به خود اکانت واتساپ از گوشی اولی پاک خواهد شد.

بنابراین خیلی نگران هک شدن واتساپ خود نباشید. برای دستگاه هایی هم که در آنها از واتساپ استفاده کردید، می توانید اطلاعات آن ها را در تنظیمات واتساپ در گوشی ببینید و هرکدام را که خواستید، پاک کنید!

مشکل امنیت واتساپ 

شاید فکر کنید که واتساپ از لحاظ امنیتی نمره بیست را دارد. بخاطر آنکه به راحتی هک نمی شود و …

اما متاسفانه باید بگوییم که شرکت اصلی واتساپ یعنی فیس بوک، کلا سابقه درخشانی در امنیت و حفظ حریم خصوصی افراد و کاربرانش ندارد! و مشکل واتساپ در زمینه امنیت کمی زیاد است.

شرکت فیس بوک به هر کس و شرکتی که بخواهد اطلاعات کاربرانش را می فروشد و کاربرانش نیز در ابتدا بدون چاره دیگری، این مهم را باید بپذیرند. درست است که چت ها و تماس ها کد می شوند، اما واتساپ این کدها را دارد و بخواهد می تواند رمزگشایی کند و اطلاعات را به سازمان ها و دولت ها بفروشد.

در ابتدا این کار فقط برای مقاصد تبلیغاتی انجام می شد، اما گویا فیس بوک و حاکمان کشورها هم رابطه خوبی دارند!

مراقب باشید تا مسائل خیلی خصوصی را در واتساپ مطرح نکنید.

مشکل واتساپ | تعمیرات موبایل البان

پر شدن حافظه توسط واتساپ

در واتساپ و کلا هر اپ اجتماعی دیگری وقتی عکس ها و فیلم ها را دانلود و نگاه می کنید، درواقع آنها را دانلود کرده اید. این یعنی آنها فضایی از حافظه گوشی شما را اشغال می کنند.

بعضا در گوشی های اندرویدی در بخش مدیریت حافظه این اطلاعات به صورت داده عکس و فیلم نمایش داده می شوند و کاربر با اینکه گالری گوشی خودش را خالی کرده، از این اعداد تعجب می کند.

برای مدیریت حافظه و حذف مطالب دانلود شده توسط واتساپ، کافی است در خود واتساپ به تنظیمات رفته و بخش مربوط به حافظه را باز کنید. در آنجا امکان مدیریت حافظه وجود دارد و شما می توانید اطلاعات را پاک کنید.

برخلاف تلگرام، با این کار وقتی اطلاعات را پاک می کنید، دیگر امکان دانلود آن ها را نخواهید داشت! این مشکل واتساپ است و شما فقط باید از آن مطلع باشید تا درست عمل کنید.

تغییر شماره در واتساپ

برای افرادی که می خواهند از سیم کارت دیگری استفاده کنند و نمی خواهند اطلاعات قبلی شان پاک شود و می خواهند با همان کاربری در واتساپ بمانند این بخش را مطالعه کنند.

در تنظیمات واتساپ، گزینه ای هست برای تغییر شماره. با زدن آن می توانید شماره را تغییر دهید.

با این کار، اطلاعات شما حفظ می شوند و تنها شماره اکانتتان تغییر می کند. اما:

 • با تغییر شماره، در تمام گروه هایی که هستید، اطلاع داده می شود که شماره شما تغییر کرده است.
 • هنگام انجام این کار، گام ها را با دقت و حوصله انجام دهید تا اطلاعاتتان پاک نشوند.
 • بد نیست که قبل از اقدام، یک نسخه پشتیبان در تنظیمات واتساپ تهیه کنید

مشکل تشکیل گروه و کانال در واتساپ

در واتساپ به راحتی می توانید یک گروه تشکیل دهید، اما

 • تعداد اعضای گروه نهایتا 256 نفر خواهند بود.
 • شماره موبایل تمام اعضای گروه عیان است و همه می توانند شماره همدیگر را ببینند.
 • اگر شما ادمین و ایجاد کننده گروه باشید، با پاک کردن واتساپتان، گروه پاک نخواهد شد!

گروه به سادگی قابل ساختن است، اما برای کانال باید اقداماتی انجام دهید.

مشکل کانال واتساپ

واتساپ به خودی خود چیزی به نام کانال ندارد، اما می توان با استفاده از برخی امکانات گروه، خود گروه را به کانال تبدیل کرد.

مشکل واتساپ در این زمینه به نوعی این است که خیلی به خواسته های کاربرانش توجهی ندارد!

وقتی گروه را تشکیل دادین، در تنظیمات گروه می توانید تعیین کنید که چه کسانی اجازه پیام دادن را دارند. می توانید انتخاب کنید که فقط ادمین ها چنین اجازه ای دارند و به این ترتیب گروه شما به کانال تبدیل می شود.

باز هم محدودیت ها و مشکلات گروه در این حالت هم می مانند.

بی صدا کردن پیام های گروه یا فرد در واتساپ

اگر شخص یا گروهی اعلان های زیادی برایتان می فرستد، می توانید اصطلاحا آن را میوت (Mute) یا ساکت کنید. این کار را می توانید برای همیشه یا مدت زمان محدود انجام دهید. کافی است هنگام ساکت کردنش بازه زمانی مورد نظرتان را انتخاب کنید

مشکل ذخیره پیام ها در واتساپ یا همان Saved Messages

مشکل واتساپ نسبت به رفاهی که در تلگرام وجود دارد امکان پوشه بندی و ذخیره سازی پیام های مورد نظر است. در واتساپ برای اینکه فایل ها و چت های مورد نظرتان را در جایی ذخیره کنید، باید یک سری اقدامات انجام دهید. دو روش برای این کار هست که برایتان آموزش می دهیم

تشکیل گروه برای پوشه بندی در واتساپ

برای تشکیل پوشه در واتساپ راهکار این است:

 • یک گروه تشکیل دهید و فقط یک نفر را در آن عضو کنید.
 • بعد از آنکه گروه تشکیل شد، آن یک نفر را از گروه اخراج کنید.
 • حالا یک گروه دارید که تنها شما در آن عضو هستید.
 • می توانید نام گروه را به گونه ای انتخاب کنید که بیانگر نوع مطالبی باشد که در آن ذخیره خواهید کرد.

قبل از اقدام با یک نفری که می خواهید گروه را تشکیل دهید، صحبت کنید تا تعجب نکند و سوتفاهم پیش نیاید.

چت با خود در واتساپ

حال اگر یکی از گروه هایی را که در بخش قبل ساختین به نام خودتان بگذارید، گویی دارید با خودتان چت می کنید. اما یک راه حل دیگر هم وجود دارد

لینک زیر را بسازید، اما در انتها به جای شماره 9914590897 شماره موبایل خودتان را وارد کنید.

https://wa.me/989914590897

در واتساپ برای یک نفر بفرستید، وقتی خودتان روی لنیک بزنید، می توانید با خودتان شروع به چت کنید! به همین سادگی 🙂

بلاک شدن و بلاک کردن در واتساپ

معمولا در شبکه های اجتماعی دعواهایی رخ می دهند که سبب می شود کاربران همدیگر را بلاک کنند.

فرد بلاک شده

 • نمی توانید پیام دریافت کند یا پیام بدهد
 • نمی تواند عکس پروفایل بلاک کننده را ببیند
 • نمی تواند استاتوس بلاک کننده را ببیند
 • نمی تواند آخرین زمان آنلاین بودن فرد را ببیند.

و خلاصه اینکه حسابی محدود می شود.

نشانه های بلاک شدن هم کنترل تمام موارد بالاست، اما بعضی از انها بدون بلاک شدن هم می تواند رخ دهد، مانند ندانستن زمان آنلاین بودن یا ندانستن اینکه آیا پیام شما خوانده شده یا خیر

جمع بندی مشکل واتس اپ موبایل

در این پست نکات مختصری از واتساپ برایتان شرح دادیم. اما در پست های دیگری این موارد را به صورت مفصل تر بیان کرده ایم.

اگر سوالی دارید و یا به مشکلی برخورد کرده اید، با خیال راحت می توانید سوال خود را به صورت کامنت در پایین همین مقاله یا مقالات و پست های دیگر بنویسید تا کارشناسان البان در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

ممکن است سوال شما برای دیگران هم باشد و پاسخ در این بخش مشکل آنها را نیز برطرف خواهد کرد.

 

منبع: وبلاگ مرکز تعمیرات موبایل البانادامه مطلب

نوشته شده در : جمعه 10 بهمن 1399  ساعت :2:55 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

مشکل اینستاگرام و راهکارهای موجود برای آن

این روزها اینستاگرام علاوه بر اپی برای تفریح، تبدیل به یک محل کسب و کار هم شده است. انواع مشکل اینستاگرام هم گاها باعث ایجاد مشکلاتی می شود که در این مقاله به صورت مختصر البان برایتان توضیحاتی می دهد و در مقالات دیگر به مفصل در رابطه با آنها برایتان خواهد گفت. این مشکلات از انواع مشکل گوشی محسوب می شوند.

نصب اینستاگرام

نصب اینستاگرام برای گوشی یکی از کارهای ساده است که مانند نصب دیگر برنامه ها به راحتی قابل انجام است. برای گوشی های آیفون باید از اپ استور اقدام کرد، برای گوشی های اندروید نیز فقط از گوگل استور یا گوگل پلی باید نصب شود.

به هیچ عنوان از جاهای دیگر و اینستاگرام های فرعی استفاده نکنید. نصب برنامه اصلی بسیار ساده است و اصلا نیازی نیست که از برنامه های فرعی دیگر استفاده کنید.

هنگام نصب، باید یک شماره تماس یا یک ایمیل داشته باشید تا به عنوان تایید هویت بدهید و این ایمیل و شماره تماس برای بعدا خیلی نیازتان خواهد شد، مخصوصا اگر بخواهید رمز اکانتتان را تغییر دهید.

محدوده سنی و مشکل اینستاگرام 

اخیرا اینستاگرام روی محدوده سنی بسیار حساس شده است. زیر 13 سال سن برای اینستاگرام اصلا قابل قبول نیست. اگر از قبل اکانت داشتین، و مجدد سنتان را پرسید مراقب باشید که به نحوی انتخاب کنید که بالای 13 سال باشید.

هنگام نصب کردن و ساخت اکانت نیز دقت داشته باشید که تاریخ تولدتان را اگر دقیق وارد نمی کنید، حداقل از 13 سال بیشتر باشد. این مشکل اینستاگرام باعث شده تا پیج بسیاری از افراد بسته شود.

اصطلاحات در اینستاگرام

در اینستاگرام اصطلاحاتی به کار می رود که ما هم در این پست از آنها استفاده می کنیم. این اصطلاحات در همه جا به کار می روند:

مشکل اینستاگرام | تعمیرات موبایل البان

 • پیج: پیج به معنای صفحه است. به اکانت ها و صفحات کاربران پیج گفته می شود.
 • فالو کردن و آنفالو کردن: وقتی شخصی را به عنوان دوست انتخاب می کنید تا پست ها و استوری های او را ببینید این کار را فالو کردن یا دنبال کردن می نامند و اگر دیگر نخواستید او را دنبال کنید، به اصطلاح آنفالو کردن می گویند.
 • فالوور: افرادی که فالو می کنند را فالوور می نامند.
 • پست: عکس ها و فیلم هایی که افراد به معرض نمایش می گذارند را پست می نامند.
 • استوری: استوری عکس ها و فیلم هایی است که افراد برای مدت زمان کوتاه منتشر می کنند. استوری 24 ساعت بیشتر نمی ماند و برای مسائلی است که جالب هستند ولی نه آنقدر که ارزش پست شدن داشته باشند.
 • هشتگ: برای شاخص کردن یک کلمه با گذاشتن علامت # که به آن هشتگ می گویند، آبی و مشخص می شود. گاهی یک هشتگ نیز در میان مردم بسیار محبوب می شود و بسیار از آن استفاده می شود.
 • ترند: ترند یعنی یک موضوعی که بسیار به آن پرداخته می شود و صحبت اصلی روز می شود.
 • لایک: وقتی شما از پست شخصی خوشتان می آید، به اصطلاح آن را لایک می کنید و یک قلب زیر پست قرمز خواهد شد.
 • شیر کردن: اگر از یک استوری یا پستی خوشتان بیاید، در صورتی که پیج مربوطه خصوصی نباشد می توانید آن پست یا استوری را برای فرد دیگری ارسال کنید، به این کار اصطلاحا شیر کردن گویند.
 • کامنت: کامنت به معنای نظر است. شما می توانید نظر خودتان را در مورد پست شخص دیگری در پایین آن به صورت کامنت بنویسید.
 • دایرکت: فضای چت در اینستاگرام دایرکت نام دارد.
 • تیک آبی: صفحاتی که مربوط به افراد مشهور یا به اصطلاح سلبریتی هستند یا برای برندهای معروف هستند با گرفتن تیک آبی به اصطلاح تاییدیه می گیرند که فیک نیستند.

تقریبا اصطلاحات اصلی برایتان گفته شد، اما اگر سوالی داشتین، در پایین همین پست می توانید به صورت کامنت برایمان بنویسید تا توضیحش را برایتان بگوییم.

صفحه خصوصی یا عمومی در اینستاگرام

صفحات در اینستاگرام می توانند به صورت عمومی یا خصوصی باشند. در صفحات عمومی افرادی هم که آن را فالو نمی کنند می توانند پست هایش را ببینند و اگر تمایل داشته باشند می توانند آن پیج را فالو کنند.

اما وقتی پیج خصوصی است، تنها افرادی می توانند پست های آن را ببینند که این پیج را فالو کنند. برای فالو کردن پیج خصوصی هم نیاز به اجازه صاحب پیج است.

اگر چه می گویند پیج خصوصی است، اما باز هم امکان دارد پست های شما هم لو برود و دیگران بتوانند آن را ببینند، بنابراین توصیه داریم خیلی مسائل خصوصی را در اینستاگرام منتشر نکنید.

اینستاگرام برای کسب و کار

اینستاگرام به کسب و کارها هم یک لطف هایی کرده و افراد زیادی از طریق آن درآمدزایی می کنند. شما به راحتی می توانید پیج خودتان را به صورت بیزینسی تعریف کنید و آن را به پیج فیس بوک خودتان وصل کنید.

به این ترتیب وقتی پست و استوری در پیج اینستاگرام خودتان منتشر می کنید، در فیس بوک نیز منتشر خواهد شد.

فقط کافی است هر دو پیج را بسازید و بعد آنها را به متصل کنید. در کشورهای دیگر امکانات بیشتری هم برایتان مهیا خواهد شد که در ایران وجود ندارد.

مشکل بسته شدن صفحه اینستاگرام

مشکل اینستاگرام برای بسیاری از افراد این روزها این شده است که پیجشان مسدود بشود و یا اتفاقات دیگر که در ادامه برخی از این مشکلات را برایتان خواهیم گفت.

انجام دادن کارهای تکراری

در قدیم افراد با نصب برنامه های جانبی برای خود لایک الکی یا فیک ایجاد می کردند و بعضا فالوور فیک هم می ساختند. این کارها معمولا توسط روبات ها انجام می شود و اینستاگرام از زمانی به بعد این کار را قدغن کرد.

حال اگر شما هم در پیج خود کاری را به صورت تکراری انجام دهید، اینستاگرام آن را به صورت یک روبات می بیند و اقدام به محدود کردن پیج می کند.

مشکل اینستاگرام | تعمیرات موبایل البان

یک پیام می دهد که تا مدت … ساعت یا روز یا هفته دیگر نمی توانید برخی اقدامات را انجام دهید. هیچ راهی به غیر از انتظار برای به پایان رسیدن این مدت وجود ندارد و هر بار که این کار تکرار شود، این مدت طولانی تر می شود تا اینکه در نهایت به طور کلی پیج بسته خواهد شد.

خریدن فالوور در اینستاگرام

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، کارهای تکراری مانند روبات از طرف اینستاگرام اصلا پذیرفتنی نیست. یکی دیگر از کارهای نامناسب خریدن فالوور در اینستاگرام است. افراد و سایت هایی هستند ادعای این کار را دارند و شما مجبور می شوید مشخصات اکانت خودتان را به او بدهید تا برایتان اقدام کند.

این کار باعث می شود که اینستاگرام پیج شما را اذیت کند و مجبور به تغییر رمز هم خواهید شد و کلا بیشتر از قبل زیر ذره بین خواهید بود.

مشکل اینستاگرام با ادمین های زیاد برای یک پیج

معمولا پیج های کسب و کاری، چند ادمین دارند. وارد شدن تعداد زیاد ادمین به صورت همزمان به یک پیج سبب می شود که اینستاگرام کمی متوجه پیج شما شود. بعضا وقتی که ادمین ها از فیلترشکن هم استفاده می کنند، سبب می شود که آی پی های متفاوت زیادی استفاده شود. این موضوع گاهی باعث مسدود شدن پیج می شود.

معمولا اینستاگرام از شما می خواهد که رمزتان را عوض کنید و مجدد از آن استفاده کنید و یا کلا یک مدت زمانی را صبر کنید تا مجدد بتوانید از امکانات آن استفاده کنید.

وارد کردن سن اشتباه در اینستاگرام 

اگر قبلا سن وارد نکرده باشید، و ناگهان از شما سن پرسیده شود و به اشتباه زیر 13 سال وارد کنید، صفحه شما مسدود می شود. یک پیامی نشان داده می شود که دارای یک دکمه آبی رنگ در پایین آن است. اگر ایمیل تعریف کرده باشید از طریق آن می توانید این اشکال را برطرف کنید. فقط دقت داشته باشید که در ایمیل سنتان را صحیح وارد کرده باشید.

مشکل اینستاگرام و هک شدن

یکی دیگر از مشکلات اینستاگرام، مشکل هک شدن است. گاهی اتفاقاتی می افتد که افراد هنگام ساخت پیج خودشان به آن دقت کافی ندارند و راه را برای هک شدن باز می گذارند. چند نکته را برایتان به اختصار می گوییم اما می توانید پست کامل هک شدن اینستاگرام را هم بخوانید.

مشکل اینستاگرام در ست نکردن ایمیل و شماره موبایل

حتما هنگام ساخت اکانت و پیج برای خودتان، ایمیل و شماره موبایل تعریف کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانید آن را به سادگی رفع کنید و تمام دسترسی ها را داشته باشید.

تایید هویت دو مرحله ای

شما می توانید با تایید هویت دو مرحله ای کاری کنید که هر گاه شخصی بخواهد وارد اکانتتان شود، علاوه بر داشتن رمز اصلی، نیاز باشد تا رمزی که به صورت پیامک برای شماره تعریف شده ارسال می شود را هم وارد کند.

این مدل امنیت مانند رمز یک بار مصرف بانکی می ماند.

ندادن رمز خود به دیگران

تا جای ممکن، رمز خودتان را در اختیار دیگران قرار ندهید، می تواند باعث مشکل شما شود. مخصوصا پیج ها و افرادی که ادعای زیاد کردن فالوور دارند. معمولا این افراد اصلا در دسترس  شما نیستند.

بلاک کردن در اینستاگرام

اینستاگرام هم مانند بسیاری دیگر از شبکه های مجازی امکانات بلاک کردن را دارد. با بلاک کردن یک پیج یا فرد، اون دیگر نمی تواند شما را فالو کند، پای پست هایتان کامنت بنویسد و …

در کنار بلاک کردن یک اقدام دیگر محدود سازی فرد است (در اینستاگرام به عنوان restricted نام برده می شود). این فرد می تواند شما را فالو کند، پست هایتان را ببیند و حتی کامنت هم بنویسد. اما، کامنت او را فقط شما به عنوان ادمین پیج می بینید و دیگران نمی توانند آن را ببینند و خود فرد هم متوجه محدود شدنش نمی شود!

مشکل اینستاگرام برای تغییر رمز

بسیاری از مشکلات اینستاگرام نیاز به تغییر رمز خواهند داشت. اما کاربران زیادی در این کار مشکل پیدا می کنند و نمی توانند با موفقیت کار را به پایان برسانند. کاربران زیادی همه روزه در اینستاگرام البان بابت این مشکل پیام می دهند.

مشکل زمانی ایجاد می شود که فرد با اینکه شماره موبایل یا ایمیل تعریف کرده، وقتی که لینک بازسازی رمز برایش ارسال می شود، با زدن روی لینک مجدد به صفحه ای می رود که باید رمز قبلی را وارد کند. این مشکل در جایی رخ می دهد که شما اپلیکیشن اینستاگرام را نصب کرده باشید.

برای آنکه به راحتی بتوانید رمز را تغییر دهید، وقتی لینک برایتان ارسال می شود، کافی است لینک را در یک رایانه باز کنید که اپ اینستاگرام هم روی آن نباشد، آنگاه به سادگی به صفحه ای هدایت خواهید شد که باید رمز جدید را وارد کنید.

مشکل تیک آبی اینستاگرام 

همان طور که توضیح دادیم، تیک آبی یعنی تاییدیه بر اینکه این شخص و نام و برند صحیح و واقعی است. شما می توانید با خیال راحت آن را فالو کنید.

مشکل اینستاگرام | تعمیرات موبایل البان

برای گرفتن تیک آبی هیچگونه هزینه اضافی هم لازم نیست. فقط صاحب پیج باید اولا معروف باشد، ثانیا در بیرون از اینستاگرام هم سرچ بشود و ثالثا باید یک کارت یا برگه تایید هویت مثلا گواهی نامه، کارت خبرنگاری و … داشته باشد.

از طریق تنظیمات اینستاگرام اقدام می کنید و بعد باید منتظر بمانید. بعد از ثبت اطلاعات اینستاگرام مدارک و وضعیت شما را بررسی می کند. اگر همه چی اوکی باشد، تیک آبی را دریافت می کنید.

چت و تماس تصویری در اینستاگرام 

یکی دیگر از امکاناتی که اینستاگرام ایجاد کرده، امکان چت و تماس تصویری است. با آمدن کرونا نیز امکان چت گروهی نیز مهیا شد. تماس فقط به صورت تصویری امکان پذیر است. اما می توانید پیام های صوتی برای یکدگیر هم ارسال کنید

جمع بندی مشکلات اینستاگرام در موبایل

در این پست کلیاتی در مورد کارهای مختلف در اینستاگرام برخی از انواع مشکل در اینستاگرام برایتان گفته شد. این سرفصل ها به صورت مفصل تر نیز در پست های جداگانه نوشته شده اند. اما اگر سوالی داشتین، می توانید در پایین همین پست به صورت کامنت سوال کنید تا کارشناسان البان پاسختان را بدهند.

 

منبع: وبلاگ مرکز تعمیرات موبایل البان

ادامه مطلب

نوشته شده در : پنج شنبه 9 بهمن 1399  ساعت :6:32 AM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

مشکل تلگرام موبایل و انواع راه حل و موضوعات پیرامون آن

در رابطه با انواع مشکل تلگرام باید بگوییم که هک شدن، بلاک کردن و اتصال آن از بیشترین مشکلات بوده که کاربران زیادی در مورد آن سوال می کنند. البان در ادامه در مورد مشکلات و راه حل های مختلف آن برایتان می گوید. مشکل تلگرام یکی از انواع مشکلات نرم افزاری موبایل محسوب می شود.

مشکل تلگرام در اتصال

بعد از آنکه به دلایل سیاسی اجتماعی تلگرام مسدود شد، اتصال یکی از بزرگترین مشکلات افراد در استفاده از تلگرام محسوب می شود. افراد زیادی برای این کار مشکل دارند که دو راه حل کلی را برایتان خواهیم گفت.

مشکل تلگرام | تعمیرات موبایل البان

رفع مشکل اتصال تلگرام با فیلترشکن

اولین کار استفاده از انواع فیلتر شکن است که به نوعی مسدودسازی ها را دور می زنید. بعضا راهگشا هست و مشکل خیلی از افراد را حل کرده است.

اما مشکل این است که اولا مصرف اینترنت شما بیشتر می شود، ثانیا باتری سریعتر خالی می شود و در نهایت با روشن ماندن آن برخی از اپ ها مخصوصا اپ های بانکی داخلی از کار می افتند. برای همین بهتر است هرگاه که از تلگرام بیرون می آیید، آن را خاموش کنید.

استفاده از پروکسی های داخلی تلگرام

بعد از اینکه تعدادی دیگری از کشورها تلگرام را نیز فیلتر کردند، خود تلگرام در قالب یک به روز رسانی پروکسی های ساکس و MTPROTO را ارائه کرد تا افراد بتوانند با کمک آنها و بدون نیاز به تغییر آی پی خود از تلگرام استفاده کنند.

انواع کانال هایی هستند که این گونه پروکسی ها را ارائه می کنند و می توانید با استفاده از آنها از تلگرام به سادگی استفاده کنید.

دانلود بی رویه تلگرام و مشکل پر شدن حافظه

وقتی در ابتدا تلگرام را نصب می کنید، تنظیمات روی حالتی فعال است که تمام عکس ها و فیلم ها خود به خود دانلود می شوند. این دانلود شدن، با توجه به سرعت پایین به دلیل مدل متصل شدن، می تواند آزار دهنده باشد. ضمن آنکه به سرعت حافظه گوشی شما را هم پر خواهد کرد.

بنابراین اولین اقدام بعد از نصب تلگرام در تنظیمات دانلود خودکار را غیرفعال کنید.

به علاوه، هر چند وقت یک بار، در تنظیمات تلگرام، به بخش حافظه بروید و ببینید که چه مقدار از حافظه را اشغال کرده است. معمولا کمی زمان می برد تا عدد را به شما نشان دهد. دقت داشته باشید، که پاک کردن این اطلاعات به گونه ای است که بعدا هم می توانید مجدد آنها را دانلود نمایید.

مشکل تلگرام | تعمیرات موبایل البان

مشکل هک شدن در تلگرام 

یکی از مسائلی که افراد زیادی در مورد آن سوال می کنند هک شدن اکانت تلگرامی آنهاست. این موضوع در مورد تلگرام اصلی کمتر ممکن است اما در تلگرام های فرعی ممکن است اتفاق بیفتد.

اما با فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای می توان از این کار پیشگیری کرد و تنها شخصی که سیم کارت شما را داشته باشد می تواند به اکانت شما دسترسی داشته باشد.

به علاوه شما همواره می توانید در تنظیمات تلگرام ببینید که اکانت های فعال شما کدام ها هستند. هر اکانتی که برایتان غریبه بود، به راحتی می توانید از راه دور پاک کنید.

بلاک شدن یا بلاک کردن در تلگرام

موضوع پر سوال دیگر در باب مشکل تلگرام بحث بلاک شدن و بلاک کردن است. افراد زیادی در این رابطه در بلاگ سوالات خود را می پرسند.

وقتی شخصی شما را بلاک می کند:

1- نمی توانید زمان آنلاین بودن او را ببینید. معمولا می نویسد، last seen a long time ago

2- نمی توانید عکس پروفایلش را ببینید

3- نمی توانید به او پیام بفرستید

هر پیامی هم که به او بفرستید بعدا هم به او نخواهد رسید  اما پیام های قبلی را می توانید و او نیز می تواند برای هر دو طرف به صورت کامل طوری که دیگر قابل بازیابی نباشد، پاک کنید.

به روز رسانی های تلگرام

تلگرام مرتب در حال ارائه انواع به روز رسانی هاست تا حداقل 500 میلیون کاربر روزانه آن بتوانند تجارت بهتری داشته باشند. برای به روز کردن تلگرام باید از روش های اصلی اقدام کنید.

مشکل تلگرام | تعمیرات موبایل البان

یعنی از طریق اپ استور یا گوگل پلی. به راحتی قابل به روز رسانی است و در کامپیوتر هم خودش خود به خود به روز خواهد شد و کار اضافه نیاز ندارد.

توصیه اکید دارم که به هیچ عنوان از تلگرام های فرعی استفاده نکنید چرا که از لحاظ امنیتی اصلا قابل اطمینان نیستند.

مشکل تلگرام های غیر اصلی

یکی از روش هایی که متاسفانه افراد برای دور زدن مسدود شدن تلگرام به کار می برند، استفاده از تلگرام های فرعی مانند موبوگرام و … است. تلگرام یک نرم افزار منبع باز است و همه به راحتی می توانند اپلیکیشن مشابه آن بسازند.

اما چیزی که مهم است، امنیت این اپلیکیشن هاست. شاید با این تلگرام های غیر اصلی دیگر فیلتر بودن آزارتان ندهد، اما همین که آنها می توانند بدون اجازه شما، به تمام مخاطبان و گروه ها پیام ارسال کنند، معلوم نیست که چه کارهای دیگری هم ممکن است بدون اجازه شما انجام دهند.

بنابراین توصیه داریم تا جای ممکن سراغ تلگرام های غیر اصلی نروید.

تلگرام یا واتساپ؟

یک سوالی که خیلی مطرح می شود تلگرام استفاده کنیم یا واتساپ؟ تلگرام خیلی امکانات بیشتری دارد و از لحاظ امنیتی خیلی برتر از بسیاری از اپ های مشابه دیگر است، اما مشکل اصلی آن مسدود بودن و مشکلات اتصال در آن است.

این باعث شده که افراد بسیاری به سراغ واتساپ بروند، اما واتساپ نتوانسته به اندازه انگشت کوچک تلگرام هم امکانات ایجاد کند، اما به جهت اینکه مسدود نیست، افراد ناچارا از آن استفاده می کنند.

جمع بندی مشکلات تلگرام و راه حل های آن

در این مقاله انواع مسائل مربوط به تلگرام را بیان کردیم. این مقاله خلاصه وار بود، اما برای تمام این موضوعات پست های جداگانه ای برایتان مهیا ساخته ایم. هر مشکلی که داشته باشید، می توانید به راحتی با مقالات بلاگ البان مشکلات را حل نمایید.

اما اگر متوجه نشدید، یا همچنان مشکلتان پابرجا بود، به راحتی می توانید در پایین هر کدام از مقالات و یا همین مقاله، سوال خود را به صورت کامنت مطرح کنید تا کارشناسان البان در اسرع زمان سوالتان را پاسخ دهند.

منبع: وبلاگ تعمیرات موبایل البانادامه مطلب

نوشته شده در : سه شنبه 7 بهمن 1399  ساعت :4:14 PM   |   توسط :اِلبان نظرات (0)

درباره ما

اِلبان ایجاد شد تا مانع از تکرار تجربه تلخ تعمیرات موبایل ما برای دیگران باشد.

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 69384
 • تعداد کل مطالب : 478
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : پنج شنبه 22 مهر 1395 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه