به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

لینک های سایت

 

 سال نو

اگرشما ساكن نيمكره شمالي كره زمين هستيد از اين پس بايد در انتظار روزهاييگرم و بهاري باشيد. نخستين روز فصل بهار به نقطه اعتدال بهاري موسوم است.

 

براي اين كه بتوانيد بخوبي مفهوم اعتدال بهاري را متوجه شويد بهتر استبدانيد كه در هر روزي از سال زمين نسبت به محور چرخش خود و خورشيد دروضعيت متفاوتي قرار مي‌گيرد و بر اين اساس مقدار تابش نور خورشيد درقسمت‌هاي مختلف اين كره خاكي متفاوت بوده و فصول مختلفي از سال را در نقاطمختلف دنيا خواهيم داشت.

 

 در دو نقطه اعتدالي يعني در نخستين روز فصل بهار و نخستين روز فصل پاييز زمين نسبت به محور چرخش خود در وضعيتي قرار مي‌گيرد كه موجب مي شود امواج نور خورشيد به‌طور مستقيم و عمود بر خط استوا بتابد و بر همين اساس تصور مي‌شود كه بايد در اين روز طول روز و شب برابر با هم باشد و 12 ساعت به طول انجامد مگر اين كه عوامل محدودكننده‌اي وجود داشته باشند كه وقوع چنين وضعيتي را امكان‌پذير نسازند.

 

اگر چه معمولا تصور مي‌شود كه يك سال 365 روز است اما حقيقت اين است كه به دليل تاثير عوامل مختلف نظير جاذبه طول سال نجومي در زمان‌هاي مختلف متفاوت خواهد بود.

 

به همين علت لحظه تحويل سال نو و يا نقطه اعتدال بهاري و حتي نقطه اعتدال پاييزي برحسب عوامل مختلف تاثيرگذار برمدت زمان يك سال نجومي اغلب از نظر روز و زمان از سالي به سال ديگر متفاوت خواهد بود و بنابراين هر سال لحظه تحويل سال نو نسبت به سال قبل چندين ساعت تغيير مي‌كند كه البته مدت زمان اين تغييرات براساس تغييرات نجومي محاسبه مي‌شود تا لحظه تحويل سال نو به طور دقيق مشخص شود.


همان طور كه مي‌دانيد زمين از محل خط استوا به دو نيمكره شمالي و جنوبي تقسيم شده است. خط استوا خطي فرضي است كه همانند كمربندي دور زمين را در محل اتصال اين دونيمكره در برگرفته است. نيمكره شمالي در شمال خط استوا و نيمكره جنوبي در جنوب اين خط فرضي قرار گرفته است.

 

نخستين روز فصلبهار در نيمكره شمالي، نخستين روز فصل پاييز در نيمكره جنوبي است. بر ايناساس مبدا آغاز سال نو روزي است كه خورشيد تا زمان عبور از نصف النهار بهنقطه اعتدال بهاري رسيده باشد.

 

يك ماه نجومي عبارت است از فاصله زماني بيندو عبور متوالي ماه از مقابل يك ستاره ثابت و اين در حالي است كه ماههلالي فاصله زماني بين دو مقارنه متوالي ماه و خورشيد است كه به عنوانمبناي تقسيم‌بندي زماني ماه‌هاي قمري استفاده مي‌شود.

 

در گذشته‌هاي دوربراي محاسبه طول دقيق سال شمسي و قمري كه مبناي آن مقارنه ماه و خورشيدبود فاصله زماني بين دو انقلاب متوالي و يا به عبارت ديگر نخستين روزهايفصول تابستان و زمستان و همچنين دواعتدال متوالي يا نخستين روزهاي فصولبهار و پاييزمحاسبه مي‌شد و براساس اندازه‌گيري متوسط فاصله زماني محاسبهشده در طي چندين سال متفاوت، طول سال شمسي نزديك به 365 روز محاسبهمي‌شود.

 

 اما امروزه منجمان به ابزارهاي دقيقي براي پيش‌بيني وقوعپديده‌هاي نجومي كه در طول يك سال اتفاق مي‌افتد دست يافته‌اند كه براساساطلاعات و داده‌هاي به دست آمده از آن، تقويم‌ها را تنظيم مي‌كنند.
ادامه مطلب
جمعه 28 اسفند 1388  - 2:25 PM
   بهتر است براي اينكار از تخم‌مرغ پخته شده استفاده كنيد. تخم‌مرغ‌ها را در ظرف بزرگي قراردهيد و روي آن آب بريزيد تا همه سطوح تخم‌مرغ در آب قرار گيرد سپس آن راروي حرارت قرار دهيد تا آب به جوش آيد.

 

پس از اين كه آب به جوش آمد حرارترا كم كنيد و بعد از 9 دقيقه آن را از روي حرارت برداشته،‌ آب ظرف را خاليكرده و در ظرف آب سرد بريزيد و بگذاريد مدت زمان كوتاهي باقي‌بماند.

 

 توجه داشته باشيد كه اگر تخم‌مرغ‌ها كاملا سرد و خشك باشند رنگ‌آميزي آنها به مراتب آسان‌تر خواهد بود. اگر مي‌خواهيد از رنگ‌هاي خوراكي براي رنگ‌آميزي تخم‌مرغ‌هاي سفره هفت‌سين استفاده كنيد بايد نصف قاشق غذاخوري از رنگ خوراكي مورد نظر خود را در يك ليوان با 2 قاشق غذاخوري سركه مخلوط كرده و به ‌آن مقداري آب اضافه كنيد و سپس تخم‌مرغ‌ها را در ليوان محتوي آب به رنگ و سركه قرار دهيد.

 

هرچه مدت زماني كه تخم‌مرغ در اين محلول رنگي قرار مي‌گيرد طولاني‌تر باشد رنگ آن پررنگ‌تر خواهد بود. وقتي تخم‌مرغ را از ليوان خارج كرديد بهتر است آن را به آرامي با يك دستمال كاغذي خشك كنيد و سپس در ظرف مورد نظر قرار دهيد. پس از آن مي‌توانيد با استفاده از مواد شمعي طرح و نقشي زيبا را در سطح تخم‌مرغ‌ها نقاشي كنيد.

 

براي آماده كردن تخم‌مرغ‌هاي دورنگ مي‌توانيد از نوارهاي كشي استفاده كنيد و آنها را در قسمت‌‌هاي مورد نظر خود به دور تخم‌مرغ ببنديد. سپس آنها را در محلول رنگي قرار دهيد. قسمت‌هايي كه نواركشي در سطح آن قرار گرفته است رنگ نمي‌شوند.

 

پس از باز كردن اين نوارها از سطح تخم‌مرغ مي‌توانيد آنها را در رنگ ديگري قرار دهيد تا قسمت‌هاي باقيمانده نيز رنگي شود و به اين ترتيب تخم‌مرغي دورنگ داشته باشيد. اگر به ظرف محتوي رنگ، سركه و آب يك قاشق غذاخوري روغن اضافه كنيد تخم‌مرغ‌هاي رنگي براق‌تري خواهيد داشت. براي تزئين سطح تخم‌مرغ‌ها مي‌توانيد از دكمه‌هاي رنگي كوچك، دانه‌هاي تسبيح و حتي سكه‌هاي قديمي نيز استفاده كنيد و آنها را با استفاده از چسب در سطح تخم‌مرغ‌‌ها بچسبانيد.

 

اين در حالي استكه همچنان رنگ‌آميزي تخم‌مرغ با استفاده از رنگ‌هاي طبيعي كه به آساني درآشپزخانه هر خانه‌اي يافت مي‌شوند نيز همچنان در ميان بسياري از افرادمتداول و مرسوم است.

 

 براي اين كار بايد منبعي را كه براي تامين رنگ موردنظر خود انتخاب كرده‌ايد به همراه مقداري آب و يك قاشق غذاخوري سركه درظرف مورد نظر ريخته و تخم‌مرغ‌هاي نپخته را در آن قرار دهيد و بگذاريدتخم‌مرغ‌ها در اين ظرف براي مدت زمان 10 تا 15 دقيقه پس از به جوش آمدن آبدرون ظرف در معرض حرارت ملايم قرار گيرند تا سطح آنها به طور يكنواخترنگ‌آميزي شود.

 

 اگر از پوسته‌هاي پياز، چاي و يا قهوه به عنوان رنگ دهندهاستفاده كنيد تخم‌مرغ‌ها قهوه‌اي رنگ خواهند بود. افزودن قدري زعفران يازردچوبه به محلول آب و سركه آنها را به رنگ زرد درخواهد آورد. اگر ازچغندر استفاده كنيد اين تخم‌مرغ‌ها به رنگ بنفش درخواهند آمد و اگربخواهيد آنها را به رنگ سبز رنگ‌آميزي كنيد نيز مي‌توانيد از برگ‌هاياسفناج استفاده كنيد.

ادامه مطلب
جمعه 28 اسفند 1388  - 2:22 PM
  زین الدین زیدان ستاره تاریخ ساز فوتبال فرانسه ابراز امیدواری کرد بتواند حرم امام خمینی (ره) را زیارت کند .

زیدان در اظهاراتی که در روزنامه های فرانسه منتشر شده، اضافه کرده که قرار است در سفر برنامه ریزی شده به ایران در ماه آینده از شهر خمین زادگاه امام خمینی نیز دیدار کند.

زیدان که یک الجزایری الاصل است ادامه داد: از اینکه دعوتی از مقامات ایرانی برای سفر به این کشور دریافت کرده ام خوشحالم و برای شخصیت امام خمینی احترام بسیاری قائل هستم.

این بازیکن سابق تیم ملی فرانسه همچنین درباره شخصیت امام علی (ع) نیز گفته است که "من خادم امام علی (ع) هستم."

وی همچنین گفت که حاضر است با افتخار و محبت مربیگری تیم ملی فوتبال ایران را برعهده بگیرد و وعده داد که به تیم ملی فوتبال ایران کمک بسیاری کند.

زیدان  از سیاست های ضد استکباری و ضد امپریالیستی ایران نیز تقدیر کرد. 
ادامه مطلب
جمعه 28 اسفند 1388  - 2:18 PM
 

محققان موسسه ام آی تی دریافته اند تار عنکبوت از ساختار کریستالی خاصی برخوردار است که می تواند مواد ضعیف و سست را به موادی سخت تر و مقاوم تر از فلزاتی مانند فولاد تبدیل کند. به اعتقاد آنها با استفاده از این یافته می توان در آینده ای نزدیک توانایی تولید تار عنکبوتها را تقلید کرد تا با کمک آن نسل جدیدی از مواد قابل انعطاف و مقاوم و ارزان قیمت به وجود آیند.

 

یکی از ویژگی های کلیدی تارهای عنکبوت وجود ترکیبی از مقاومت و نرمش پذیری در کنار یکدیگر است که این ترکیب باعث می شود تار بدون ایجاد پارگی به راحتی خم شود. در مقابل اغلب مواد دست ساز انسان از یکی از این دو وجه دچار مشکل هستند، برای مثال سرامیک مقاوم اما شکننده است.

 

محققان موسسه ام آی تی با استفاده از شبیه سازی رایانه ای ساختار تار عنکبوت به مطالعه بر روی ویژگی های بنیادین آن پرداخته و دریافتند این تارها از پروتئینهایی شامل کریستالهایی مسطح به نام "صفحات بتا" برخوردارند. مطالعات همچنین نشان داد ابعاد این کریستالها در ویژگی های تار عنکبوت بسیار پر اهمیت هستند.

 

به بیانی دیگر هرچه ابعاد این کریستالها بزرگتر باشد، قدرت تارهای عنکبوت افزایش پیدا خواهد کرد. محققان از گذشته دلیل مقاومت بالای تارهای عنکبوت را در اتصال هیدروژنی عناصر سازنده تارها می دانستند و اکنون دریافته اند شکل هندسی کریستالها به اتصالات هیدروژنی این امکان را می دهد که با انطباق پذیری بیشتری در کنار یکدیگر قرار گرفته و از یکدیگر در برابر فشارهای خارجی محافظت کنند.

 

بر اساس گزارش تلگراف، محققان معتقدند کاربرد کشف جدید ساختار تار عنکبوت در طراحی مواد ترکیبی جدید می تواند به تولید موادی ارزان قیمت و قابل دسترس همگان منجر شود.

ادامه مطلب
جمعه 28 اسفند 1388  - 2:16 PM
 1) پشتي صندلي بايستي به هر زاويه اي قابل تغيير بوده به وضعيت دلخواه درآيد.

2 )ارتفاع پشتي بين 48 تا 82 سانتيمتر بالاي كف صندلي مناسب بوده و قسمت بالايي پشتي بايد كمي مقعر باشد . بهتر است عرض پشتي 32 تا 36 بوده و براي افزايش بازدهي آنها در تمام صفحات افقي به شعاع 50 تا 40 سانتيمتر مقعر باشد .

3) روي پشتي بايد از بالشتك مناسب كمري استفاده گردد بطوريكه مهره كمري سوم تا خاجي پوشانده شود مثلا ارتفاع 10 تا 20 سانتيمتر بالاي پايينترين سطح نشيمنگاه مناسب ميباشد.

4 )سطح نشيمنگاه بايد 45 تا 40 سانتيمتر عرض داشته و از جلو تا عقب 42 تا 38 سانتيمتر طول داشته باشد . يك تو رفتگي جزيي در كفه به همراه لبه رو به بالا (زاويه 4 تا 6 درجه ) ، از ليز خوردن باسن جلوگيري ميكند و يك بالشتك سبك دو سانتيمتري نيز كه غير قابل نفوذ باشد و از ليز خوردن و عرق كردن جلوگيري ميكند استفاده گردد.

5 )استفاده از زير پايي براي جلوگيري از آويزا ن ماندن پاي افراد كوتاه قد بسيار مهم است ( اصولا وجود زير پايي شيب دار براي كاهش فشار وارده بر كمر بسيار مهم ميباشد)


6 )ارتفاع صفحه كليد نسبت به كف اتاق 62 تا 88 سانتيمتر

7) ارتفاع مانيتور نسبت به كف اتاق 90 تا 128 سانتيمتر

8 )زاويه نگهدارنده كاغذ 0 تا 90 درجه

9 )عرض تكيه گاه مچ (زير مچي ) حداقل 1 سانتيمتر

(10 شيب صفحه كليد 5 تا 15 درجه

11) ارتفاع دسته صندلي از كف صندلي 28 سانتيمتر

12 )فاصله چشم از مانيتور 50 سانتيمتر.

منبع:نشره دانشجويی بازتاب (دانشجويان کانون بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) به نقل از بهداشت حرفه ایتوصيه هايي براي جلوگری از آسيب هاي چشمي در حين كار با كامپيوتر


نظر می رسد با فراگيرتر شدن بكارگيری كامپيوتر تعداد كسانيكه از مشكلات چشمی و بينايی رنج مي برند روبه افزايش باشد.

مهمترين علائم عبارتند از: خشكی چشم، سوزش، اشك ريزش و تاری ديد. همچنين ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نيز بشود.

با رعايت توصيه های زير می توان تا حد بسيار زيادی از آسيب های چشمی جلوگيری کرد:

۱. سعی كنيد بطور ارادی پلك بزنيد. اين كار سبب مي شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتيكه مشكل شما شديد باشد مي توانيد از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنيد.

۲. مركز مانيتور بايد حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتي متر پايين تر چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اينكه باعث مي شود پلك ها پايين تر قرار گيرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نيز مي كاهد. در اين موارد هم بايد مانيتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به ميزكار تنظيم كرد بطوريكه ساعد شما هنگام كار با keyboard موازی با سطح زمين باشد.

۳. مانيتور خود را طوری قرار دهيد كه نور پنجره يا روشنايی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپيوتر سعی كنيد پرده ها را بكشيد و روشنايی اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولی كاهش دهيد

۴. به چشمان خود استراحت دهيد. سعی كنيد هر ۵ تا ۱۰ دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانيه به نقطه ای دور نگاه كنيد. اين كار سبب استراحت عضلات چشم مي شود. همچنين به شما وقت مي دهد پلك بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.

۵. اگر مجبوريد كه متناوبا به يك صفحه نوشته و مانيتور نگاه كنيد (خصوصا در مورد تايپيست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. برای جلوگيری از اين مسأله سعی كنيد صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانيتور قرار دهيد. برای اينكار مي توانيد از copyholder استفاده كنيد.

۶. فاصله مانيتور با چشمان شما بايد ۵۰ سانتي متر باشد.

۷. روشنايی و كنتراست مانيتور خود را تنظيم كنيد. ميزان روشنايی مانيتور بايد با روشنايی اتاق هماهنگی داشته باشد. يك روش برای تنظيم روشنايی مانيتور اين است كه به يك صفحه وب با زمينه سفيد نگاه كنيد. اگر سفيدی صفحه برای شما مثل يك منبع نور است روشنايی مانيتور زياد است و بايد آن را كم كنيد. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر مي رسد روشنايی را زياد كنيد.

۸. اگر علي رغم رعايت توصيه های گفته شده باز هم دچار علائم هستيد مي توانيد از عينك های مخصوص استفاده كنيد زيرا گاهی مشكل در ديد متوسط است. ما بطور معمول كمتر از ديد متوسط استفاده مي كنيم زيرا بيشتر اوقات يا اشياء دور را نگاه می کنيم و يا اشياء نزديك. ولی مانيتور كامپيوتر دقيقا در فاصله ای از چشم قرار مي گيرد كه مربوط به ديد متوسط است. برای دريافت عينك مناسب كامپيوتر به چشم پزشك مراجعه كنيد.

۹. هنگام كار با كامپيوتر سعی كنيد گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهيد. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپيوتر سبب دردهای گردن و شانه ها مي شود. كاملا پشت خود را به صندلی بچسبانيد. همچنين ارتفاع صندلی خود را طوری تنظيم كنيد كه كف پاها روی زمين قرار داشته و زانوی شما در زاويه ۹۰ درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse بايد پايين تر از آرنج و نزديك دستان شما قرار داشته باشد.
ادامه مطلب
جمعه 28 اسفند 1388  - 2:11 PM

صفحات سایت

تعداد صفحات : 60

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 4631936
تعداد کل پست ها : 30564
تعداد کل نظرات : 1029
تاریخ ایجاد بلاگ : پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 19 آذر 1397 

نویسندگان

ابوالفضل اقایی

امکانات جانبی

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
فا تولز - ابزار رایگان وبمستر
Learning Products