تاريخ : سه شنبه 31 مرداد 1396  | 1:53 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

فرمانده جدید ارتش کیست؟

فرمانده معظم کل قوا طی حکمی، امیر سرلشکر "سیّد عبدالرّحیم موسوی" را به سمت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

به گزارش  خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  فرمانده جدید ارتش کیست؟سال گذشته پس از انتخاب "سردار سرلشکر باقری" به عنوان رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح حضرت  آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا ، امیر سرتیپ ستاد "سید عبدالرحیم موسوی" را به عنوان جانشین ستاد کل نیروهای مسلح انتخاب کردند.

عصر امروز(دوشنبه 30 مردادماه) رهبر انقلاب در احکام جداگانه‌ای امیر سرلشکرعطاءالله صالحی را به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیر سرلشکر سیّد عبدالرّحیم موسوی را با ارتقاء به درجه‌ی سرلشکری به سمت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.


**امیر سرتیپ "سید عبدالرحیم موسوی" کیست؟


امير سرتيپ موسوی در سال 1358 وارد دانشكده افسری نيروی زمينی ارتش شده و در طول سال‌های دفاع مقدس، رده‌های فرماندهی را در يگان‌های مختلف با موفقیت طی كرده و دوره نظری دكتری مديريت دفاع ملی را در دانشگاه‌ دفاع ملی با موفقيت پشت سرگذاشته است.

امیر موسوی پیش‌تر در سِمت‌های متعددی همچون فرمانده قرارگاه عملیاتی شمال شرق، فرمانده دانشگاه افسری امام علی(ع)، معاون طرح و برنامه نزاجا، رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش و رئیس ستاد مشترک ارتش به خدمت مشغول بوده است. وی پيش از اين معاون طرح و برنامه نيروی زمينی ارتش جمهوری اسلامی ايران بوده است.  وی اکنون دانشیار دانشگاه دفاع ملی است و در دوره عالی دافوس نیز نفر برتر شده است.  

در سوابق امیر موسوی، تصدی معاونت طرح و برنامه نزاجا نیز به چشم می‌خورد. ریاست اداره  عملیات ارتش و همچنین ریاست مرکز مطالعات  راهبردی ارتش نیز جزء سمت‌هایی است که امیر موسوی پیش از این تصدی آنها را برعهده داشته است.  

  فرمانده جدید ارتش از همرزمان سپهبد شهید "صیاد شیرازی" بوده است. وی که سابقه‌ی 96 ماه حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس را در پرونده‌ دارد، در آن دوران به‌عنوان فرمانده گردان و مدتی نیز در سمت فرمانده‌ی آتشبار لشکر 28کردستان ایفای نقش می‌کرد. 
 

امیر سرتیپ "عبدالرحیم موسوی" از فرماندهان با سابقه ارتش در رسته توپخانه است که در سال های دفاع مقدس نیز در همین حوزه به خدمت مشغول بود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

حمله اشرار مسلح به بخشداری شهر پیشین شهرستان سرباز/یک سرباز به شهادت رسید

ساعاتی قبل حمله اشرار مسلح به بخشداری پیشین شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان منجر به شهادت یک سرباز ناجا و یک نفر بسیجی شد.

حمله اشرار مسلح به بخشداری شهر پیشین شهرستان سرباز/یک سرباز به شهادت رسیدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،سردار محمد قنبری فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستانگفت: در حمله اشرار مسلح به بخشداری شهر پیشین شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان، یک سرباز ناجا و یک جوان بسیجی به شهادت رسیدند.

وی مشخصات سرباز شهید را گروهبان یکم وظیفه محمدحسین رستگار  با پایه خدمتی بهمن ماه ۹۵ ساکن و اهل شیراز عنوان کرد.

با دستور ویژه فرمانده انتظامی استان سیستان وبلوچستان تیم های یگان تکاوری و سایر نیروهای امنیتی استان تحقیقات خود را در این باره و شناسایی عوامل این حادثه آغاز کردند.

فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان افزود: موضوع در دست بررسی پلیس قرار دارد و اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/پ


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 مرداد 1396  | 1:52 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

امکان از سرگیری غنی سازی 20 درصدی طی 5 روز

رئیس سازمان انرژی اتمی از توانایی این سازمان برای ازسرگیری غنی سازی 20 درصدی تا حداکثر 5 روز در فردو خبر داد.

امکان از سرگیری غنی سازی 20 درصدی طی 5 روزبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به هشدار اخیر رئیس جمهور به امریکا در صحن علنی مجلس درباره نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته ای تاکید کرد: این هشداری نیست که در خلاء باشد، هشدار بدون پشتوانه نیست این ها براساس داده هایی است که آقای رئیس جمهور دارد.

وی گفت: رئیس جمهور و مجموعه نظام از مجموعه فعالیت های سازمان انرژی اتمی مطلعند ما وظیفه داریم فعالیت های سازمان را به اطلاع مسئولان بالادست برسانیم و آمادگی های لازم را اعلام کنیم تا اگر خواستند تصمیمی بگیرند بدانند که شرایط به چه صورت است.

صالحی افزود: سخنان آقای روحانی مبتنی بر پشتوانه آمادگی هایی است که ایجاد شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی، حفظ تاسیسات فردو را از قوت های برجام دانست و افزود: این در حالی است که آنان می خواستند فردو از اساس نباشد و می گفتند باید آن را ببندیم.

وی گفت: قرار است خبرنگاران از جاهای مختلف این مرکز هسته ای دیدن کنند. اگر تصویری از گذشته داشته باشید و تصویر کنونی آن را ببینید خواهید دید که چقدر تفاوت کرده است و چقدر فعالیت انجام می شود، به خصوص در زمینهایزوتوپ های پایدار و آزمایشگاه های مختلفی آن.

صالحی افزود: فردو را به نحوی در برجام تثبیت کردیم که اگر اراده کنیم تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصد را آغاز کنیم.

وی گفت: این درحالی است که برخی می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است، بستند و بردند؛ قسم جلاله هم بخورید فایده ای ندارد. به این علت تصمیم گرفتیم تصاویر راکتور مدرن اراک منعکس شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: کسانی که با ارائه تصاویر فتوشاپی از چاله ای که با سیمان پر شده بود مدعی شدند در قلب رآکتور اراک سیمان ریخته اند عذرخواهی یا استغفار کنند زیرا افکار عمومی را نابجا مشوش کردند.

صالحی گفت: این درحالی است که در برخی لوله های این رآکتور به قطر چند سانت و به طول مثلا دو سه متر سیمان ریخته شد نه در راکتور، در لوله هایی که بیرون از راکتور است.

وی افزود: فرض کنیم به ما دستور بدهند که برگردیم به راکتور سابق و همان طراحی سابق را جلو ببرید که اصلاً طراحی مناسبی نبود و مربوط به 40 - 50 سال پیش بود؛ سر و ته لوله های کنونی را برمی داریم و لوله های جدید می گذاریم این چند ماه بیشتر طول نمی کشد.

صالحی اضافه کرد: این همه سر و صدا کردند، ما هم مظلومانه چیزی نگفتیم یا اگر گفتیم صدای ما به جایی نرسید به این علت تصمیم گرفتیم تصاویر این رآکتور منعکس شود.

وی تاکید کرد: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه ای پیام های گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می فهمد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: پیش بینی های دیگری انجام دادیم که اکنون قابل اعلام نیست اما هرگاه هیئت نظارت بر برجام تصمیم بگیرد و به سازمان انرژی اتمی اعلام کند که چه اقداماتی کنیم ملت عزیز مطلع می شوند.

صالحی تاکید کرد: بدانید که 6 ماه چهره سازمان انرژی اتمی عوض می شود ، گرچه سازمان فعالیت خود را طبق روال پیش می برد اما اگر قرار بر مقابله باشد و چالشی بخواهیم وارد میدان شویم این مدت برای ما وقت زیادی است و قطعاً آنان را غافلگیر خواهیم کرد.

وی گفت: غربی ها می دانند و می گویند فلانی هروقت حرفی زده درست گفته، البته ما علاقمند نیستیم که چنین اتفاقی بیفتد ما برای برجام خیلی زحمت کشیدیم و آن را به آسانی به دست نیاوردیم که به آسانی از دست بدهیم، ما برجام را قبول داریم به آن پای بندیم، می خواهیم بماند و این را در چارجوب مصالح و منافع ملی، منطقه ای، ان پی تی و بین المللی می دانیم.

صالحی هشدار داد: اگر برجام را به هم بزنند کره شمالی به آنان می گوید که شما اصلاً به قولتان عمل هم وفادار نیستید، فرض کنیم که بخواهند موضوع آن کشور را به شکل سیاسی و علمی حل و فصل کنند اگر برجام را به هم بزنند کره شمالی می گوید شما با ایران توافق کردید و ایران هم اصرار دارد که پابرجا بماند پس چرا آن را بر هم زدید.

وی افزود: در آن صورت کره ای ها می گویند فرض کنیم در مذاکرات به نتیجه برسیم چه ضمانتی هست که پایدار بماند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در صورت بر هم خوردن برجام همه چیز به هم می خورد و اصلاً منطق سیاست بین المللی به هم می ریزد. اعتبار کشورها مانند امریکا به هم می خورد و این پرسش مطرح می شود که چرا تعهد دادند و ملتزم شدند و زیر تعهدشان زدند.

صالحی افزود: در صورت برهم زدن برجام، اعتبار سیاسی امریکا مخدوش می شود گرچه این کشور از منظر ما اعتبار سیاسی ندارد اما از منظر دیگرانی که هنوز معتقدند اعتبار سیاسی دارد بی اعتماد می شوند.

وی با تبیین اولویت های سازمان انرژی اتمی در آغاز دور جدید مسئولیتش گفت: بزرگترین اولویت ما حفظ برجام است البته نه به هر قیمتی، اگر طرف مقابل با برجام همراهی کرد، بهتر؛ ما نیز همراهی می کنیم اما اگر خواستند خدشه ای به آن وارد کنند اخطار و انذار دادیم، امیدواریم چنین روزی نیاید وگرنه کاری می کنیم که شگفت زده شوند.

صالحی افزود: برنامه ها و فعالیت های صنعت هسته ای کشور در جریان است، دو نیروگاه جدید را در حال ساخت داریم که روسیه در بوشهر ایجاد می کند و حجم مالی آن حدود هشت میلیارد و چهارصد میلیون یورو است و کارها به خوبی پیش می رود.

وی گفت: در اکتشاف و استخراج نیز کارها خیلی خوب پیش می رود که البته وقتی نتایج آن مطابق با پیش بینی ها شد اطلاع رسانی می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در تحقیق و توسعه هم کار به خوبی جلو می رود همچنان که سانتریفیوژ آی آر 8 آزمون مکانیکی اش را به خوبی پس داده است و فوق تصور ما بود فکر نمی کردیم که این آزمایش های مکانیکی را به خوبی سپری کند.

وی گفت: درباره پیشران هسته ای نیز قدم های بلندی برداشتیم البته این پروژه بلند مدتی است که 10 تا 15 ساله باید به آن نگاه کرد اما به طور جدی روی آن کار می کنیم و این گونه نیست که بتوانیم آن را به سرعت به نتیجه برسانیم.

صالحی افزود: فقط چهار - پنج کشور دنیا از این فناوری برخوردارند و یگانه کشور در حال توسعه که اخیراً توانست پیشران هسته ای خود را به نتیجه برساند هند است که آن هم پس از حدود 20 سال با همکاری روسیه آن را به سرانجام رساند.

وی گفت: گزارش اولیه مربوط به پیشران هسته ای را ارائه کردیم و به زودی گزارش مبسوط تری را به مسئولان مافوق ارائه می کنیم . تمام مقدماتش فراهم شده است و کار به خوبی جلو می رود.

صالحی افزود: اقدامات مربوط به صنعت هسته ای در حوزه های کشاورزی، صنعت و سلامت نیز به خوبی جلو می رود و در این وادی هم قدم های بلندی برداشتیم که گزارش های آن از رسانه ملی پخش شده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 مرداد 1396  | 1:51 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

گاردین: ترامپ خطری روشن برای آمریکاست!

روزنامه گاردین در مطلبی رئیس‌جمهور آمریکا را خطری روشن برای برهم زدن ثبات این کشور توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه انگلیسی گاردیننوشت رئیس جمهور آمریکا یک خطر روشن و واضح برای این کشور محسوب می‌شود.

در این گزارش به قلم جو مک‌لین- رئیس اندیشکده کراکت پالیسی آمریکا- با عنوان «برای نجات جهان به ژنرال‌های نظامی دولت ترامپ دل نبندید»، آمده است: آشوب در کاخ سفید همچنان ادامه دارد و استیو بنن جدیدترین تلفات آن بوده است. با وجود تلاش‌های فراوان جان کلی، رئیس جدید کارکنان کاخ سفید -که یک ژنرال بازنشسته نیروی دریایی آمریکاست- برای برقراری نظم، منبع واقعی این آشوب خود رئیس جمهور آمریکاست.

این موضوع به نوبه خود برای سیاست‌های داخلی بد است، اما با توجه به وخامت اوضاع در افغانستان و شبه‌جزیره کره، نگرانی‌های کاملا منطقی در این باره وجود دارد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است در توییتر خود از آغاز یک جنگ خبر دهد.

طی آخر هفته، جه جانسون، وزیر سابق امنیت داخلی آمریکا، گفت: «صادقانه بگویم، اگر دوستانم جان کلی یا جیمز متیس نزد من بیایند و بگویند ما به فکر استعفا دادن از این کاخ سفید هستیم من به آن‌ها می‌گویم خیر این کار را نکنید.»

او همچنین گفت: «ما برای هدایت (کشور) به افرادی همانند جان کلی، جیم متیس، اچ آر مک مستر نیاز داریم.»

نویسنده این مطلب در ادامه نوشت: تجربه من نشان می‌دهد که پنتاگون اجازه نمی‌دهد رئیس جمهور هر کار احمقانه‌ای که می‌خواهد انجام دهد. 

در دهه دوم قرن بیست و یکم، ما خود را در شرایط خطرناکی می‌بینیم و از چیز‌هایی که پدرانمان به ما آموخته‌اند، درس نگرفته‌ایم. به خاطر بیاورید، دموکراسی ما همچنان در حالت آزمایشی است و 241  سال قدمت دارد و بسیار شکننده‌تر از آنی است که ما ممکن است متصور باشیم.

تضعیف یک رئیس جمهور منتخب قطع نظر از این که او تا چه میزان رشوه‌خوار است یا تضعیف او تا چه میزان قابل توجیه است، مطمئنا سبب ایجاد یک بحران قانونی خواهد شد.

نویسنده این مطلب در ادامه نوشت: اما باید گفت ترامپ یک خطر واضح و حاضر برای کشور ما محسوب می‌شود. ما یک فرد فریبنده و خودشیفته را انتخاب کردیم که حتی برخی از مقامات حزب خود او فکر می‌کنند او به صورت خطرناکی بی‌ثبات است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396  | 6:08 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

بررسی بودجه و فعالیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت

نشست بررسی بودجه و فعالیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن بازدید از مراحل نوسازی ساختمان جدید موسسه برگزار شد.

بررسی بودجه و فعالیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوتبه گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از  روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت؛ نشست بررسی بودجه و فعالیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت صبح روز یکشنبه 299 مرداد با حضور رضا معصومی‌راد رئیس  امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیرکل دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ذیحساب و مدیرکل امور مالی وزارت ارشاد، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت در ساختمان جدید موسسه برگزار شد و از مراحل نوسازی ساختمان جدید بازدید کردند.

همچنین پس از این بازدید گروهی، طی نشستی، در زمینه بودجه سال ۹۶ و ۹۷ و برنامه‌های آتی این موسسه گفت‌وگو مذاکرات کارشناسی انجام شد.

در ابتدای این جلسه دکتر معصومی‌راد پس از ابلاغ سلام دکتر محمدباقر نوبخت برای پیشکسوتان هنر ایران، ضمن ابراز علاقه قلبی برای حضور در موسسه گفت: پیش از این و از مدت‌ها قبل در چند نوبت قرار بود که به موسسه هنرمندان پیشکسوت بیاییم و از اقدامات صورت گرفته در ساختمان جدید بازدید کنیم ولی متاسفانه هر بار به دلیلی این امکان به وجود نیامد و به تعویق افتاد.

وی افزود: همواره این عزم از دکتر نوبخت و تیم مدیریتی ایشان وجود داشته است که در راستای تکریم و تجلیل از هنرمندان باسابقه و پیشکسوت کشور کوتاهی نشود، چه زمانی که در پی خرید ساختمان جدید و در خور شانی برای آنان بودیم، چه اکنون که این مکان برای این قشر فراهم شده تا بتوانند در آن رفت و آمد داشته باشند، مشکلات‌شان را پیگیری کنند و به بیانی دیگر آن را خانه خود بدانند، خدا را شکر که این تشکیلات آن گونه که می‌بینم به این سمت حرکت می‌کند و در مسیر خوبی قرار دارد، هر چند هنوز با ایده‌آل‌ها فاصله دارد اما با مقتضیات زمان و موانع موجود حرکت خوبی صورت گرفته است.

معصومی‌راد در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به پیشنهاد موسسه برای ساخت آمفی تئاتر و استودیوی صدا، اینگونه طرح‌ها را ضروری و آن را از ملزومات مورد استفاده هنرمندان قلمداد کرد، زیرا هم می‌تواند در آینده درآمدزایی ایجاد کند و هم اینکه هنرمندان امکان ارائه تخصص‌های هنری خود را دارند، ضمن آنکه حتما انتظار دارند فضایی که متعلق به آنهاست دارای امکانات خوبی باشد.

در این نشست مباحثی از سوی آقایان دکتر محمود عزیزی، محسن علی‌اکبری اعضای هیات مدیره، جعفری‌نژاد‌، اسماعیلی و خانم نوروزی معاونین دفتر امور فرهنگ، گردشگری و ورزش در خصوص چگونگی تخصیص و میزان بودجه مورد نیاز موسسه هنرمندان پیشکسوت برای تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌هایی همچون سالن آمفی تئاتر موسسه، استودیوی چند منظوره صدا و تصویر و...  برنامه‌های فعلی و سال آینده مطرح گردید.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396  | 6:07 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

11 خواننده اولین اپرای ایرانی را می خوانند/ اجرای «عشق و عقل و آدمی» در فضای باز کاخ نیاوران

نشست اپرای نمایش «عشق و عقل و آدمی» با حضور امیر دژاکام کارگردان اثر و اهالی رسانه برگزار شد.

نمایش عشق عقل آدمیبه گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛نشست اپرای نمایش  «عشق و عقل و آدمی» امروز دوشنبه ۳۰۰ مرداد ماه سال جاری در موسسه آوای هنر با حضور امیر دژاکام کارگردان اثر، پرواز همای  و اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای نشست؛ پرواز همای گفت: این اثر یک اپرای واقعی است که بر صحنه می‌رود. این نخستین اپرای ایرانی است که به شکل موزیکال با تکنیک‌های واقعی  اپرا اجرا می‌شود. اپرا همانند یک سمفونی و دیگر قطعات موسیقی است و در دنیا یک قواعدی برای نوشتن آن وجود دارد. این اثر ترکیبی از نمایش، موسیقی و ادبیات است که پیش درآمد و داستان خودش را دارد. شخصیت‌های اثر همگی اساطیری و واقعی هستند و خود اثر پیرامون جنگ میان عقل و عشق در زندگی انسان است که در جریان این اپرا از تولد انسان تا زمان مرگ به تصویر کشیده شده است.

عشق در اثر، برای انسان شرط می‌گذارد و عقل، انسان را مدام از آن راه دور می‌کند. عقل سه بخش دارد، عقلی که انسان را پند می‌دهد، عقلی که خود عاشق است و عقلی که عشق را قبول نمی‌کند. عشق هم سه قسم است؛ عشق آسمانی، عشق زمینی و عشق مادر. ما اهالی موسیقی بسیاری را در این اثر از سبک کلاسیک در کنار هم جمع کرده‌ایم و بازیگران بسیاری هم از سن کودکی تا پیری در این اپرا حضور دارند.

 وی افزود: من و 10 خواننده دیگر در این اثر حضور داریم. من خودم نقش آدم، یلدا عباسی نقش عشق جاودان، پریسا دلفانی نقش عشق زمینی، فرشاد فولادوند نقش عقل جوان، فرشاد رستمی نقش عقل پیر، محمدحسین صفری نقش عقل پدر را بازی می‌کنند و خواننده‌های دیگر و اهالی دیگر هنر نیز اثر را حمایت می‌کنند.

همای در خصوص طراحی پروژه بیان کرد: نویسندگی کار و طراحی آن با خود من بوده است. این اثر دو بخش دارد یکی خواندن دو شعر «باز باران» است و یک بخش دیگر هم خواندن اشعار لری. ویژگی اپرای ما این است که؛ در لابه‌لای اپرا، از موسیقی‌های محلی، گیلانی، لری، کردی و آذربایجانی هم استفاده شده است. ما این اثر را در ۱۶ شهریور ماه سال جاری تا پایان ماه در فضای باز کاخ نیاوران بر صحنه می‌بریم و اگر با استقبال خوب و کیفیت عالی مواجه شویم به احتمال قوی در آذرماه هم اجرا می‌کنیم.

همای همچنین پیرامون نبود چهره در اثر خود خاطرنشان کرد: چهره‌ها متخصص این کار نیستند بلکه در کار خود تخصص دارند. ممکن است که حضور آن ها بر فروش تاثیر بگذارد ولی در کیفیت اثر منفی دارد.

پرواز همای در ادامه در خصوص اهمیت اپرا در جامعه ایران گفت: همه تلاش می‌کنند که اپرا در ایران شکل بگیرد. اپرا قواعد خودش را دارد که یا شعر و داستان آن توسط خود فرد نوشته و طراحی می‌شود و یا یک فرد دیگری آن را می‌نویسد و شخص دیگری نیز  آن را بر صحنه می‌برد. من معتقد هستم که این اثر، اولین اپرای ایرانی است که در ایران اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که این سبک از موسیقی تخصص ما نیست در کشورمان کمتر با اپرا مواجه می‌شویم. در 10 سال گذشته جوان‌هایی بودند که به کشورهای اروپایی می‌رفتند اپرا را در آنجا می‌آموختند و بعد از بازگشت به ایران سعی در آموزش و اجرای آن داشته‌اند همانند هادی قضات. ما ممکن است که در مقوله‌های دیگر از جمله تئاتر پیش قدم باشیم ولی در اپرا بسیار ضعیف هستیم. اپرا در ایران هنوز کامل شکل نگرفته است و آن هم به دلیل محدودیت‌هایی است که در موسیقی ایران با آن مواجه هستیم.

همای افزود: ما باید توجه کنیم که این بخش از موسیقی که هنرهای نمایشی در آن وجود دارد همگی جزئی از خود موسیقی هستند و این طور نبوده که برای جذب مخاطب از هنرهای نمایشی و تصویر استفاده کنیم حتی تعزیه هم یک نوع اپرا است. متاسفانه ما تاکنون موضعی را که هنرمندان نسبت به مسائل مذهبی داشتند درک نکردیم و همیشه مسائل مذهبی مقابل مسائل هنری بود و ما نتوانستیم در این زمینه ‌ا رشد کنیم در صورتی که می‌توانسیم اپرا را به کمال برسانیم.

دژاکام در مقام کارگردان گفت: کارگردانی این اثر یک تجربه متفاوت و البته سخت بود. هنرهای تجسمی در جهان شکل‌های گوناگونی دارد و در قالب‌های متفاوتی تجلی پیدا می‌کند. بعضی‌ها همانند تلویزیون و رادیو با واسطه هستند و برخی هم همانند تئاتر، اپرا و نمایش‌های تخت حوضی هستند که همه اینها در طول زمان‌های مختلف باز تعریف شدند. هنرمندان باید زمانی که این آثار را باز تعریف می‌کنند به تاثیر این تعاریف بر ذهن و عقل مخاطب توجه کنند اگر این طور باشد قطعا عملکرد موفقی خواهند داشت.

وی در پایان نشست بیان کرد: اپرا عواطف را بیان می‌کند و داستان از طریق موسیقی و تحرک و فعالیت بازیگر زنده است. من تخصصی در زمینه موسیقی ندارم و از موضع هنرهای نمایشی به موسیقی نگاه می‌کنم. این اثر تجربه متفاوتی برای من است که یک نظم و تناسب پیچیده‌ای دارد. نت‌های کوچکی که در کنار هم ملودی را تشکیل داده‌اند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396  | 6:07 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

وضعیت اکران سینماهای کشور در روز شهادت امام جواد(ع)

سخنگوی شورای صنفی نمایش وضعیت سینماهای کشور را در روز شهادت امام جواد (ع) اعلام کرد.

وضعیت اکران سینماهای کشور در روز شهادت امام جواد(ع)به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره وضعیت سینماهای کشور در روز شهادت امام جواد(ع) گفت: تمامی سینما‌های کشور در روز سه‌شنبه 311 مرداد ماه باز بوده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند ولی فیلم‌های کمدی در این روز نمایش نخواهند داشت.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

چند خبر از جشنواره فیلم سلامت/ برنامه نشست‌های تخصصی اعلام شد

دومین جشنواره فیلم سلامت یکم تا پنجم شهریور در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.

برگزاری چهار نشست‌ تخصصی در جشنواره فیلم سلامتبه گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از  روابط عمومی دومین جشنواره فیلم سلامت؛ دومین جشنواره فیلم سلامت یکم تا پنجم شهریور در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.

تازه‌ترین اخبار درباره نشست‌های تخصصی این جشنواره، صدور کارت مردمی و گفتگویی کوتاه با طراح پوستر آن را در ادامه بخوانید؛

*نشست‌های تخصصی جشنواره فیلم سلامت

نشست‌های تخصصی جشنواره فیلم سلامت با حضور تهمینه میلانی، مجید برزگر، ابراهیم ایرج زاد و پوران درخشنده در روزهای برگزاری جشنواره با محوریت بررسی  آثار حاضر این کارگردانان سینما در جشنواره سلامت برپا خواهد شد.

روز چهارشنبه اول شهریورماه و همزمان با اولین روز برگزاری جشنواره نشست تخصصی «خشونت خانگی» با بررسی فیلم «ملی و راه‌های نرفته» با حضور تهمینه میلانی کارگردان این اثر سینمایی و کارشناسان حوزه سلامت برگزار می‌شود.

روز پنجشنبه 2 شهریورماه، نشست «آلزایمر و تنهایی در سالمندی» به بهانه نمایش فیلم «یک شهروند کاملا معمولی» در جشنواره سلامت با حضور مجید برزگر و در کنار کارشناسان حوزه سلامت برپا می شود.

ابراهیم ایرج زاد کارگردان فیلم «تابستان داغ» به بهانه نمایش این اثر سینمایی در جشنواره فیلم سلامت مهمان سومین نشست تخصصی جشنواره با عنوان «فرزندآوری و فرزند پروری» خواهد بود و این نشست هم اندیشی در کنار کارشناسان سلامت جمعه 3 شهریور برگزار خواهد شد.

پوران درخشنده نیز مهمان آخرین نشست تخصصی جشنواره سلامت در روز شنبه 4 شهریورماه با موضوع «طلاق عاطفی» است. این نشست به بهانه حضور فیلم زیر سقف دودی در دومین جشنواره فیلم سلامت با حضور کارشناسان حوزه سلامت  برپا می شود.

محل برگزاری تمامی این نشست های تخصصی در سالن شماره 4 پردیس چارسو از ساعت 17 تا 20 است.

 

**********

* زمان تحویل کارت‌های مردمی جشنواره فیلم سلامت اعلام شد

علاقه‌مندان به حضور در دومین جشنواره فیلم سلامت که تا پایان روز 29 مرداد از طریق ربات ثبت نام کرده اند، می توانند کارت‌های خود را دریافت کنند.

ثبت نام‌کنندگان روز سه شنبه 31 مردادماه از ساعت 14 تا 20 با مراجعه به طبقه ششم پردیس سینمایی چارسو می‌توانند کارت خود را دریافت کنند.

 

****************

* طراحی پوستر جشنواره سلامت بر اساس شعار جوان نمی‌توان ماند اما سالم چرا

مهدی میرباقری طراح پوستر دومین جشنواره فیلم سلامت گفت: پوستر دومين  جشنواره فيلم سلامت با توجه به شعار جشنواره «جوان نمی‌توان ماند، اما سالم چرا» از تركيب المان بصری ساعت شنی به‌عنوان نمادی از گذر عمر و فيلم‌های رنگين كه نماد حضور نگاه فيلمسازان مختلف در رقابت جشنواره و نهايتا رسيدن به سيب به عنوان نماد سلامتی است، طراحی شده است.

وی ادامه داد: ايده اوليه اين پوستر با همكاری دكتر مرواريد آصفی شكل گرفت و طراحی گرافيك آن توسط مهدی ميرباقری به سرانجام رسيد.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396  | 6:06 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

فیلم سینمایی «ماه در جنگل» به سینما می‌آید

شورای صنفی نمایش اکران فیلم سینمایی «ماه در جنگل» ساخته سیامک شایقی را تصویب کرد.

فیلم سینمایی «ماه در جنگل» به سینما می‌آیدغلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در  گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سینماگروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛درباره مصوبات امروز شورا گفت: در جلسه امروز دوشنبه 30 مرداد ماه مصوب شد که فیلم سینمایی «ماه در جنگل» ساخته سیامک شایقی از روز چهارشنبه یکم شهریور ماه نمایش خود را در گروه آزاد، آغاز می‌کند.

وی ادامه داد: سایر فیلم‌های در حال اکران در سینما‌های کشور به دلیل کسب کف فروش سینمای سرگروه خود، به اکران خود ادامه می‌دهند.

گفتنی است؛ فیلم سینمایی «ماه در جنگل» تازه‌ترین ساخته سیامک شایقی است و تهیه‌کنندگی این فیلم را هم خود برعهده دارد.

خلاصه داستان این فیلم عبارت است از: «ماه در جنگل» داستان آقامحرم جنگلبان کارکشته‌ جنگل‌های مازندران را روایت می‌کند که توسط قاچاقچیان چوب به شدت مضروب شده و در بیمارستان بستری‌ است. یحیی، پسر جوان آقامحرم، علی‌رغم آنکه تمایلی به ادامه‌ راه پدر ندارد، آقامحرم را با خود به کلبه‌ جنگلی می‌برد تا هم مراقبت از او را به عهده بگیرد و هم ناگزیر مراقبت از جنگل را، اما قاچاقچیان چوب اقدامات تخریبی‌شان را ادامه می‌دهند و یحیی پایداری‌اش را.

شایان ذکر است؛ لادن مستوفی، آزیتا حاجیان، فربد فرهنگ، کیوان زند، مهسا طهماسبی، رزگار خاطری، آرمان سلطان‌زاده، علی عظیمی، مهتاج نجومی و کیانوش گرامی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 30 مرداد 1396  | 6:06 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

فراخوان مسابقه عکس جشنواره «مسیر عشق» منتشر شد

فراخوان بخش عکس نخستین جشنواره بین‌المللی «مسیر عشق» با محوریت راهپیمایی اربعین منتشر شد.

انتشار فراخوان بخش عکس جشنواره بین‌االمللی «مسیر عشق» در دو بخش حرفه‌ای و مردمیبه گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ستاد  اطلاع‌رسانی نخستین جشنواره بین‌المللی «مسیر عشق»؛ مسابقه بخش عکس جشنواره «مسیر عشق» در قالب دو بخش ملی و بین‌المللی و با دو زیربخش «حرفه‌ای» و «مردمی» برگزار می‌شود.

کلیه عکس‌هایی که منحصراً با موضوع پیاده‌روی اربعین حسینی و راهپیمایی ایام شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا(ع) باشند می‌توانند در این بخش شرکت  نمایند.

از جمله محورهای پیش‌بینی شده بخش عکس شامل حضور ادیان و دیگر مذاهب در راهپیمایی اربعین، تاثیر راهپیمایی اربعین بر سلامت روانی جامعه جهانی، نقش تربیتی راهپیمایی اربعین بر محیط خانواده و فرزندان، ترویج فرهنگ ایثار و فروتنی در خدمت به زائرین اهل بیت(ع)، راهپیمایی اربعین از نگاه تاریخی، نهادینه سازی صحیح راهپیمایی اربعین به دور از هرگونه خرافه و انحرافات احتمالی، حضور زنان و کودکان در راهپیمایی اربعین با الگوپذیری از شخصیت حضرت زینب(س)، اهمیت راهپیمایی اربعین در مسیر انتظار و تحقق جامعه جهانی مهدوی، راهپیمایی اربعین و هراس استکبار جهانی و گروه‌های تروریستی، ضرورت شناخت افکار عمومی از فلسفه وجودی راهپیمایی اربعین، معرفی ابعاد مختلف شخصیت امام حسین(ع) و صحابه ایشان، بررسی تاریخی وقوع حماسه عاشورا، حج و قیام امام حسین(ع)، نماز و قیام امام حسین(ع)، الگوسازی و ارائه سبک زندگی صحیح از زندگی امام حسین(ع) و صحابه ایشان، امر به معروف و نهی از منکر در قیام امام حسین(ع)، نقش مدافعان حرم مطهر اهل بیت(ع) در حفظ فرهنگ اسلامی است.

مقررات بخش عکس به شرح ذیل است:

الف: بخش‌حرفه‌ای

هیات داوران این بخش جوایز برگزیدگان خود را به شرح زیر اهدا خواهد کرد:

رتبه اول، تندیس جشنواره و لوح افتخار به همراه 3 سکه بهار آزادی و سفر زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی 
رتبه دوم، لوح افتخار به همراه 2 سکه بهار آزادی و سفر زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی 
رتبه سوم، لوح افتخار به همراه 1 سکه بهار آزادی و سفر زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی

جایزه ویژه: هیات داوران در جهت حمایت از ثبت عکس‌های ناب از پیاده روی اربعین حسینی، علاوه بر انتخاب نفرات اول تا سوم از مجموع راه یافتگان به بخش حرفه ای ده نفر انتخاب کرده و به آنها کمک هزینه عکاسی در پیاده روی اربعین تا سقف 1 میلیون تومان اهداء می نماید.

ب: بخش مردمی

هیات داوران این بخش جوایز برگزیدگان را به شرح زیر اهدا خواهد نمود:

یادمان جشنواره و لوح افتخار به همراه هدیه نقدی به بهترین عکس مردمی و سفر زیارتی 
یادمان جشنواره و لوح افتخار به همراه هدیه نقدی به برگزیده دوم و سفر زیارتی 
یادمان جشنواره و لوح افتخار به همراه هدیه نقدی به برگزیده سوم و سفر زیارتی

نحوه ارسال آثار:

۱. کلیه علاقمندان می‌توانند برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره ابتدا با مراجعه و پس از تکمیل و امضای فرم ثبت نام منتشر شده در سایت جشنواره  اثر خود را به دبیرخانه ارائه نمایند.

۲. علاقمندان به شرکت در بخش عکس‌های مردمی می‌توانند طبق مقررات اعلام شده با ذکر مشخصات فردی، با مراجعه به سایت جشنواره و تکمیل فرم ثبت ‌ام تصاویر خود را بر روی سایت بارگذاری نمایند.

مقررات عمومی:

*مسئولیت حقوقی آثار بر عهده امضا کننده فرم درخواست شرکت در جشنواره است.
*کلیه آثار ارسالی در هربخش توسط یک هیات انتخاب مورد بازبینی قرار گرفته و فیلم های متناسب با موضوعات جشنواره به هیات داوران معرفی خواهند شد. 
*به تمامی عکاسان راه یافته به بخش مسابقه گواهی شرکت اهدا خواهد شد.
*امضاء و تحویل فرم درخواست شرکت در جشنواره به دبیرخانه به منزله پذیرش کامل مقررات و آیین نامه جشنواره است. 
*ستاد برگزاری جشنواره مجاز به تصمیم گیری نهایی در مورد نکات پیش بینی نشده خواهد بود.
*آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بازگشت داده نخواهد شد و سی دی آثار معدوم خواهد شد.
*به فرم هایی که ناقص تکمیل شده باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

مقررات بخش عکس:

مهم: کلیه عکس‌هایی که منحصراً با موضوع پیاده‌روی اربعین حسینی و راهپیمایی و پیاده‌روی ایام شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا(ع) باشند می ‌نند در در این بخش شرکت نمایند. منظور از عکس‌های پیاده روی اربعین عکس هایی است که صرفا در عراق گرفته شده و پیاده روی ایام شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا(ع) عکس هایی که در جاده های منتهی به مشهد مقدس ثبت شده است.

بخش حرفه‌ای

*هر هنرمند عکاس می تواند تعداد ۵ عکس به دبیرخانه ارسال و یا تحویل نماید.
*در بخش حرفه ای فقط می توان با عکس های دوربین شرکت کرد و عکس‌های موبایلی مورد پذیرش نیست.
*عکس ها می بایست با فرمت Jpeg با حداکثر حجم فایل ۱۰مگابایت و حداقل ضلع کوچک ۱۸۰۰ پیکسل بر روی CDارائه شود. 
*عکس ها نباید دارای امضای عکاس، پاسپارتو، قاب یا تاریخ، واتر مارک، لوگو و هرگونه نشانه تصویری باشند.
*در صورتی که کیفیت آثار ارسالی جهت چاپ در کتاب و نمایشگاه مطلوب نباشند، اصل فایل با کیفیت بالاتر درخواست خواهد شد.
*از نظر ستاد برگزاری جشنواره، ارسال کننده عکس مالک اثر شناخته می شود و مسئولیت هرگونه مغایرت و پیامدهای ناشی از آن بر عهده ایشان خواهد بود.
* ستاد جشنواره حق استفاده از عکس های پذیرفته شده برای چاپ در کتاب، بروشور و نشریات مربوط به جشنواره را با ذکر نام عکاس برای خود محفوظ می داند.

بخش مردمی

*شرکت در این بخش برای عموم آزاد بوده و محدودیت سنی و حرفه‌ای ندارد.
*هر شخص می‌تواند تنها ۵ عکس منطبق با موضوع راهپیمایی اربعین حسینی و ایام شهادت امام هشتم(ع) به دبیرخانه ارسال نماید.
*دریافت عکس‌ها در بخش مردمی با مراجعه به سایت جشنواره و تکمیل فرم و بارگذاری عکس‌ها امکان‌پذیر است.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 20 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >