تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:17 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

کتمان آمار نرخ رشد نشانه تعمیق رکود است

خبرگزاری فارس: کتمان آمار نرخ رشد نشانه تعمیق رکود است

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: کتمان آمار نرخ رشد تولید ملی در سال 94 نشان‌دهنده تعمیق رکود در سال جاری است.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه (25 اسفند) در تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس گفت: اگر بارها شعار اقتصاد مقاومتی داده شود و صدها جلسه در این باره تشکیل شود ولی وضعیت تولید داخلی بهتر نشود، اگر واردات از خارج کاهش نیابد، اگر نقدینگی واحدهای تولیدی فراهم نشود، اگر اخراج کارگران ادامه یابد، اگر روز به روز به عده جوانان تحصیلکرده خانه‌نشین اضافه شود، در واقع نسخه نجات‌بخش اقتصاد مقاومتی عملی نشده است.

وی ادامه داد: کتمان آمار نرخ رشد تولید ملی در سال 94 نشان دهنده تعمیق رکود در سال جاری است و با انکار رکود،‌رکود حل و رفع نمی‌شود.

حاجی‌دلیگانی در مجلس شورای اسالمی گفت:‌ از دولت می‌خواهم همانطور که 25 میلیون تومان وام برای فروش خودرو گذاشتند وام‌های قرض الحسنه نیز برای دختران عقد شده‌ای بگذارند که به جهت ناتوانی در خرید وسایل اولیه زندگی سالیان سال است که به خانه بخت نرفته‌اند و در خانه پدر و مادر مانده‌اند.

نماینده مردم شاهین‌شهر انتظار از دولت را اقدام عملی جهت برخورداری عادلانه از منابع کشور برای همه مردم برشمرد و گفت: دولت یکسان‌سازی دریافتی بازنشستگان تأمین اجتماعی را فورا اجرا کند و ظلم رفته به بازنشستگان پیش از موعد را جبران کند.

انتهای پیام/

 


ادامه مطلب
نظرات 0

کاش در برابر لغو تحریم‌ها روی کاغذ، فردو هم روی کاغذ تعطیل می‌شد

خبرگزاری فارس: کاش در برابر لغو تحریم‌ها روی کاغذ، فردو هم روی کاغذ تعطیل می‌شد

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه تحریم‌ها روی کاغذ لغو شده است گفت: کاش تعهدات ما هم روی کاغذ انجام می‌شد و فردو را روی کاغذ جمع کرده و قلب راکتور اراک را هم روی کاغذ درمی‌آوردیم.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه 25 اسفند در تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه وی پیش از انتخاب شدن وعده داده بود در عرض صد روز مشکلات اقتصادی را حل کند، گفت: در حال حاضر هزار روز از آن تاریخ می‌گذرد و همه ظرفیت‌های هسته‌ای را از بین برده‌اید. دانشمندان جوان هسته‌ای را بی‌سامان کرده‌اید و توقع اینکه مردم سرپناه یا کاری داشته باشند توقع زیادی نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر شما - رئیس‌جمهور - و وزرای شما می‌گویند ما تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم و هزار ال سی باز کرده‌ایم؛ چه شده است که مردم چیزی را در این باره احساس نکرده‌اند؟

مقیمی گفت: چرا از ظرفیت‌های داخل غافل شده‌اید؟ چرا امکانات نمی‌دهید که صنعت داخل فعال شود؟

وی با اشاره به تعطیلی بیش از 50 درصد صنایع کشور اظهار داشت: نگاه به بیرون خلاف اقتصاد مقاومتی است و مشکل را حل نمی‌کند.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه با همه فراز و فرودها و معایبی که مسکن مهر داشت بالاخره برای مردم مردم محروم امید ایجاد کرده بود و سرپناه شده بود خطاب به رئیس‌جمهور گفت: شما معایب مسکن مهر را برطرف کنید و آن را تمام کرده و تحویل دهید.

وی با تأکید بر اینکه در همان ابتدا که به برجام نقد وارد می‌شد این شرایط قابل پیش‌بینی بود، بیان داشت: ما یک مجموعه وعده‌ها و امتیازات نقد داده ایم که بلافاصله پس از توافق اجرایی شد. فردو و سانتریفیوژ‌های نطنز را جمع کردیم. قلب راکتور اراک را درآوردیم و جلوی تحقیقات را گرفته‌ایم و به جای آن وعده‌های نسیه دریافت کرده‌ایم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه تحریم‌ها روی کاغذ لغو شده است، گفت: ای کاش تعهدات ما هم روی کاغذ انجام می‌شد و فردو را روی کاغذ جمع می‌کردیم و ای کاش قلب راکتور اراک را هم روی کاغذ درمی‌آوردیم.

انتهای پیام/

 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:15 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

اقدام عاجل دولت بر تعیین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی

خبرگزاری فارس: اقدام عاجل دولت بر تعیین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی

در تذکرات برخی نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور بر حل مشکلات خدمات درمانی و پرداخت حقوق و معوقات بازنشستگان و همچنین اقدام عاجل بر تعیین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید شد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، تذکرات کتبی امروز (سه‌شنبه 25 اسفندماه 94) نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سوی هیأت رئیسه اعلام شد.

بر این اساس ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان و فامنین در تذکری به رئیس‌جمهور اقدام عاجل بر تعیین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی و مشخص کردن جایگاه موارد بودجه سنواتی در سیاست‌های ابلاغی، اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد.

آریایی‌نژاد نماینده مردم ملایر به وزیر نفت علت گرانی گاز در مناطق سردسیر در استان همدان و روستاهای شهرستان ملایر را خواستار شد.

سودانی نماینده مردم اهواز نیز به رئیس‌جمهور طی تذکری رسیدگی به وضعیت بازنشستگان فولاد را خواستار شد.

امیرآبادی و قاضی‌پور نمایندگان مردم قم و ارومیه به وزیر جهاد کشاورزی خرید تضمینی سیب‌زمینی کشاورزان که در انبارها و زمین کشاورزان در حال نابود شدن است را تذکر دادند.

محمد دهقان چناران،گلبهار، گلمکان، طرقبه و شاندیز به وزیر نیرو تسریع در اجرای طرح فاضلاب گلبهار و طرقبه، اجرای انتقال پسماند تصفیه شده مشهد به چناران برای مصارف کشاورزی، تسریع در اجرای آبرسانی به شهرستان طرقبه و شاندیز و تسریع پروژه روشنایی گلبهار را یادآور شد همچنین به وزیر ارتباطات، تسریع در تأمین تلفن ثابت و همراه در گلبهار و تلفن همراه در بهمنجان و مایان اولیا به وزیر ورزش و جوانان تسری و تکمیل ورزشگاه 1300 نفری چناران به وزیر کشور، تسریع و تکمیل ساختمان نیمه‌تمام فرمانداری و سایت اداری طرقبه شاندیز را تذکر داد.

امیرآبادی و آشتیانی نمایندگان قم به وزیر صنعت، معدن و تجارت پرداخت حقوق کارگران معدن منگنز قم را متذکر شدند.

منظر توکلی نماینده مردم بافق و زابل در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا نسبت به فعال نمودن پروژه فولاد بافق اقدام عاجل انجام دهند.

پورابراهیمی قاضی پور، دهقان نمایندگان کرمان، ارومیه و چناران به وزیر کشور و وزیر اقتصاد و دارایی دلیل عدم تسریع در تعیین تکلیف سهامداران و طلبکاران شرکت پدیده شاندیز پس از تعیین هیأت‌مدیره این شرکت را خواستار شدند.

قاضی پور و دهقان نمایندگان ارومیه و چناران و طرقبه شاندیز در تذکری به رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت پرداخت حق‌وحقوق کارگران معادن زغال‌سنگ کل کشور که چند ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند را مطرح کردند.

منظر توکلی نماینده مردم بافق در تذکر به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام جهت حل مشکلات خدمات درمانی و پرداخت حقوق و معوقات بازنشستگان فولاد را خواستار شد.

قاضی پور نماینده مردم ارومیه به رئیس‌جمهور پرداخت حقوق و دستمزد معلمان حق‌التدریس که 6 ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند، تذکر داد.

خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر به وزیر بهداشت و درمان تسریع در تعیین تکلیف سیاست دانشگاه آذربایجان غربی را متذکر شد.

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم آذرشهر اسکو و بشیری نماینده پاکدشت به وزیر آموزش‌و پرورش لزوم پرداخت سریع مطالبات فرهنگیان و بازنشستگان سال‌های 93 و  974 را یادآور شدند.

 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:01 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

حضور ظریف در ضیافت ناهار وزیر خارجه استرالیا

خبرگزاری فارس: حضور ظریف در ضیافت ناهار وزیر خارجه استرالیا

وزیر امور خارجه در ضیافت ناهار همتای استرالیایی خود حضور یافت و به رایزنی در خصوص مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی و روابط دوجانبه با وی پرداخت.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به کانبرا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ظهر امروز به وقت محلی در ضیافت ناهار خانم جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا حضور یافته و با همتای خود در خصوص مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی و روابط دوجانبه گفت‌وگو و رایزنی کرد.

وزرای خارجه 2 کشور در پایان ملاقات خود در یک کنفرانس مطبوعاتی به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

ظریف امشب نیز عازم سیدنی می‌شود.  

ظریف در سیدنی ضمن شرکت در نشستی با حضور تجار و صاحبان صنایع استرالیا با آنها گفت‌وگو می‌کند و پس از آن با نخبگان موسسه مطالعات امور بین‌المللی استرالیا دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی از دیگر برنامه‌های ظریف در سیدنی است و دیدار با ایرانیان مقیم استرالیا آخرین برنامه وزیر خارجه در استرالیاست.

ظریف فردا شب پس از ترک سیدنی عازم تهران خواهد شد.

وزیر خارجه ایران شب گذشته در ادامه سفرش به جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه و در ششمین و آخرین مقصد این سفر وارد کانبرا پایتخت استرالیا شد.

وزیر خارجه ایران شنبه شب ١٥ اسفند ماه پس از احرای برجام سفر به 6 کشور جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه را آغاز و در ابتدا به اندونزی سفر و در پنجمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین شرکت و از آنجا به سنگاپور سفر و با مقامات آن کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن به برونئی و از آنجا به تایلند سفر و ضمن شرکت در چهاردهمین نشست وزاری خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا با مقامات این کشور دیدار کرد و از آنجا عازم نیوزیلند شد.

انتهای پیام

 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:01 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

واکنش ظریف به خروج بخشی از نیروهای روس از سوریه

خبرگزاری فارس: واکنش ظریف به خروج بخشی از نیروهای روس از سوریه

وزیر خارجه ایران در استرالیا طی واکنش به خبر خروج بخشی از نیروهای روسیه از خاک سوریه گفت که باید این موضوع «نشانه مثبتی» در قبال آتش‌بس در این کشور دیده شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه ایران که در سفر استرالیا بسر می‌برد، در کنفرانسی خبری در این کشور، به خبر خروج بخشی از نیروهای روسیه از خاک سوریه واکنش نشان داد.

رئیس جمهوری روسیه در یک جلسه با وزیر دفاع این کشور دستور خروج بخشی از نیروهای روسیه از خاک سوریه را صادر کرد. 

ولادیمیر پوتین گفت که بخش بزرگی از اهداف نظامی روسیه در سوریه حاصل شده است. او  همچنین اعلام کرده که سامانه موشکی جدیدی را در سوریه ایجاد خواهیم کرد که موشک‌های اس۴۰۰ را نیز در خود جای دارد(جزئیات بیشتر).

دفتر ریاست جمهوری سوریه در بیانیه‎ای در این باره اعلام کرد که مسکو و دمشق توافق کردند که روسیه تعداد نیروهای خود در سوریه را کاهش دهد.

در ادامه بیانیه آمده است که این توافق در پی بازگشت امنیت به مناطق مختلف سوریه حاصل شده است.

موضوع سوریه و اقدام اخیر روسیه سبب طرح سوالی از محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با همتای استرالیایی وی شد.

وزیر خارجه ایران در این نشست اظهاراتی درباره برنامه موشکی، سوریه مطرح کرد( برای دریافت اطلاعات بیشتر از زبان خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به اینجا رجوع کنید).

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره اقدام روسیه برای خروج بخشی از نیروهای خود از سوریه واکنش نشان داد.

محمدجواد ظریف گفت که اقدام روسیه در خروج بخشی از نیروهای خود باید به عنوان نشانه مثبتی برای آتش‌بس در سوریه تلقی و دیده شود.

دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد که اعلام روسیه برای خروج بخشی از نیروهایش از سوریه نشان می‌دهد که آنها نیاز فوری و قریب الوقوع برای توسل به گزینه نظامی برای حفظ آتش‌بس نمی‌بینند.

آقای ظریف همچنین بر لزوم ادامه مقابله با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه تاکید و اعلام کرد که کشورهای مختلف و جامعه بین‌المللی باید سیگنال و پیام واضحی در قبال مقابله با این گروه‌های تروریستی ارائه دهند.

انتهای پیام/

 


ادامه مطلب
نظرات 0

تلفات بالا در جنگ یمن، عربستان را به گفت‌وگو با انصارالله واداشت

خبرگزاری فارس: تلفات بالا در جنگ یمن، عربستان را به گفت‌وگو با انصارالله واداشت

بعد از دیدار هیأتی از انصار‌الله یمن با نمایندگان دولت عربستان در ریاض، روزنامه السفیر در گزارشی خبر داده که برگزار شدن این دیدار به دلیل تلفات بالایی است که عربستان در جنگ با یمن داده است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طی چند روز گذشته گزارش‌هایی از دیدار هیأتی از انصار الله یمن با نمایندگان دولت عربستان منتشر شد که نتیجه اولیه آن تبادل اسرا و اعلام آتش‌بس در مناطق مرزی یمن و عربستان بود.

روزنامه لبنانی «السفیر»، در گزارشی به بررسی این مسأله پرداخته است و نوشته در تنها چند ساعت بعد از اعلام دیدار هیأتی از انصار الله با نمایندگان دولت عربستان دو طرف به توافق رسیده و اقدام تبادل زندانی کردند و درگیری‌ها در مناطق مرزی آرام گرفت؛ این اقدام از سوی عربستان احتمالا به دلیل فشاری است که در پی حمله به یمن به این کشور وارد شده و تلفات بالای انسانی که ریاض در جنگ خود علیه یمن داده است.

«فارع المسلمی» تحلیلگر اندیشکده آمریکایی «کارنگی» اعلام کرده که عربستان به روشنی به دنبال راه خروجی از بحران یمن است و با وجود اینکه ایجاد آتش‌بس در مناطق مرزی عربستان و یمن مسأله مهمی است اما به نظر نمی‌رسد این مسأله بتواند به حل کامل بحران فعلی منجر شود.

بعد از دیدار هیأتی از انصار الله یمن با نمایندگان دولت عربستان در ریاض و اعلام توقف درگیری‌ها در نوار مرزی دو کشور؛ «صالح الصماد» رئیس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، امروز (دوشنبه) اعلام کرد چند روز پیش دیداری برای تحویل دادن یک اسیر سعودی به دلیل وضعیت جسمی‌اش و تنها به دلایل انسانی صورت گرفت.

وی در صفحه فیسبوکش نوشت آنچه در برخی رسانه‌های وابسته به نیروهای متجاوز مبنی بر توافق انصارالله با عربستان منتشر شده، صرفا با هدف سرپوش گذاشتن بر شکست متجاوزان در به زانو درآوردن ملت یمن صورت گرفته است.

الصماد تاکید کرده آتش‌بس در مرزهای عربستان و یمن در چارچوب زمینه‌سازی برای انجام دیدارهایی به منظور توقف تجاوز به ملت یمن و پایان دادن به رنج‌های آنها بوده است و افزوده: تفاهم‌هایی که اخیرا به دست آمده، اولیه است و شاید به توقف تجاوز عربستان منجر شود.

انتهای پیام/ص

 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:01 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

روسیه خروج تجهیزات نظامی خود از سوریه را آغاز کرد

خبرگزاری فارس: روسیه خروج تجهیزات نظامی خود از سوریه را آغاز کرد

وزارت دفاع روسیه صبح امروز از آغاز تدارکات لازم در پایگاه هوایی «الحمیمیم» برای خروج تجهیزات نظامی این کشور از سوریه به سمت پایگاه‌های نظامی فدراسیون روسیه خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه امروز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، کارکنان فنی در پایگاه هوایی «حمیمیم» در سوریه تدارکات لازم برای بازگشت هواپیماهای روس به فرودگاه‌های نظامی روسیه را ترتیب داده‌اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه مأموریت خود در سوریه را تکمیل کرده و خروج آنها از این کشور از روز سه‌شنبه (امروز) آغاز خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: نیروهای فنی پایگاه هوایی حمیمیم تدارکات برای آماده‌سازی هواپیمای روسیه برای انجام پرواز بلندبرد تا پایگاه هوایی مبدأ در فدراسیون روسیه را آغاز کرده‌اند. پرسنل ما در این پایگاه هوایی در سوریه انتقال تجهیزات، ذخایر و دارایی‌های روسیه به هواپیماهای نظامی را انجام می‌دهند.

 


ادامه مطلب
نظرات 0

حمله انتحاری‌های داعش به نیروهای پیشمرگه در جنوب کرکوک خنثی شد

خبرگزاری فارس: حمله انتحاری‌های داعش به نیروهای پیشمرگه در جنوب کرکوک خنثی شد

حمله بامداد امروز نیروهای داعش و 6 انتحاری از این گروه تروریستی به مقر نیروهای پیشمرگه در جنوب کرکوک خنثی شد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، 6 تکفیری انتحاری داعش، صبح امروز (سه‌شنبه) به جبهه‌های نیروهای پیشمرگه در روستای «کراو» در جنوب کرکوک حمله کردند اما نیروهای مذکور موفق به مهار این حمله شدند.

سرهنگ «سوارة توفیق» فرماندهی یگان خمپاره‌ای در نیروهای پشتیبانی محورهای مختلف درگیری در گفت‌وگو با شبکه «روداو» اظهار داشت: افراد مسلح داعش با کمک 6 انتحاری در ساعت 5:30 بامداد امروز به نیروهای پیشمرگه حمله کردند اما نیروهای ما مانع اجرایی شدن این عملیات شدند.

وی افزود: تروریست‌ها قصد داشتند از شرایط آب‌و‌هوایی و مه ایجاد شده در منطقه، به نفع خود سوء‌استفاده کنند اما با واکنش فوری نیروهای ما مواجه و عقب‌نشینی کردند و شماری از آنها نیز کشته شدند.

انتهای پیام/غ

 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 25 اسفند 1394  | 1:01 PM | نویسنده : مهدی گلشنی

«هتین کیاو» به عنوان رئیس‌جمهور جدید میانمار انتخاب شد

خبرگزاری فارس: «هتین کیاو» به عنوان رئیس‌جمهور جدید میانمار انتخاب شد

نمایندگان پارلمان میانمار با انجام رای گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور، «هتین تیاو» را به این سمت برگزیدند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نمایندگان پارلمان میانمار رای گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور را انجام دادند.

پس از آنکه انتخابات میانمار برای تعیین رئیس جمهور جدید یک هفته به جلو کشیده شد، سرانجام این انتخابات در پارلمان این کشور برگزار شد.

پیش از این و با توجه به آنکه حزب خانم سو کی رهبر «اتحادیه ملی برای دموکراسی» برنده انتخابات سراسری میانمار شده بود، او می‌توانست به عنوان نامزد مطرح شود اما از آنجایی که فرزندان وی از همسری خارجی هستند، نمی‌تواند رئیس جمهور این کشور شود.

حالا خبرگزاری‌های غربی از قبیل خبرگزاری فرانسه و شبکه بی‌بی‌سی در خبری فوری از انتخاب رئیس‌جمهور میانمار خبر دادند.

به گفته آنها «هتین کیاو» که فردی نزدیک به سو کی و مشاور او محسوب می‌شود، به عنوان رئیس‌جمهور جدید میانمار انتخاب شد.

انتهای پیام/

 


ادامه مطلب
نظرات 0

اوباما: رئیس‌جمهور آینده آمریکا تحریم‌های کوبا را لغو خواهد کرد

خبرگزاری فارس: اوباما: رئیس‌جمهور آینده آمریکا تحریم‌های کوبا را لغو خواهد کرد

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد: دولت بعدی آمریکا تحریم‌های این کشور علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «سی بی 24»، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در سخنانی اطمینان داد که دولت رئیس جمهور آینده آمریکا تحریم‌های این کشور علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

«اوباما» در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» اعلام کرد: پیش بینی می‌کنم که دولت رئیس جمهور بعدی آمریکا صرف نظر از دموکرات یا جمهوری‌خواه بودن تحریم‌های 50 ساله این کشور علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز تمایل نسبت به گسترش روابط اقتصادی کشورش با کوبا، شرکت‌های آمریکایی را به سرمایه گذاری در بازار این کشور آمریکای جنوبی فراخواند.

آمریکا و کوبا در 17 دسامبر سال 2014 (26 آذر 1393) مذاکرات خود برای برقراری رابطه دوجانبه بین دو کشور پس از نیم قرن کشمکش سیاسی را آغاز کردند؛ از آن زمان تاکنون کوبا و آمریکا گام‌های مهمی در این راستا برداشته‌اند که بازگشایی سفارت‌های دو کشور در «هاوانا» پایتخت کوبا و «واشنگتن» پایتخت آمریکا یکی از مهمترین این اقدامات به شمار می‌رود.

با وجود این اقدامات هنوز موانع جدی مثل رفع تحریم‌های اقتصادی، مالی و تجاری آمریکا علیه کوبا و بازپس‌دهی سرزمین اشغالی «گوآنتانامو» به این کشور آمریکای لاتینی بر سر راه عادی‌سازی روابط بین آمریکا و کوبا وجود دارد.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در 21 و 22 مارس (2 و 3 فروردین) به کوبا سفر خواهد کرد.

«اوباما» نخستین رئیس‌جمهور آمریکا است که طی 90 سال اخیر قصد دارد به «هاوانا» سفر کند.

انتهای پیام/

 


ادامه مطلب
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 8 :: 1 2 3 4 5 6 7 8