بیانیه وزارت خارجه کره شمالی در پی لغو نشست مقامات پیونگ‌یانگ و واشنگتن

معاون وزیر خارجه کره شمالی تصمیم ترامپ مبنی بر لغو ملاقات خود با رهبر کره شمالی را «مایه تاسف» دانست.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، در پی اعلام لغو نشست آتی سران آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ اعلام کرد این تصمیم با خواسته‌های جهانی در تضاد است. 

در این بیانیه که از جانب کیم کی گوان، معاون وزیر خارجه کره شمالی، اعلام شد و خبرگزاری رسمی این کشور آن را منتشر کرد، آمده است کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای برگزاری نشست با آمریکا تلاش خود را کرده است و پیونگ یانگ همچنان آماده است در هر زمان با آمریکا وارد گفتگو شود. معاون وزیر خارجه کره شمالی متذکر شد نشست با آمریکا برای پایان بخشیدن به «روابطِ به شدت خصمانه» لازم است.

در این بیانیه آمده است: «ما انتظارات بسیاری از اقدامات رئیس جمهور ترامپ برای برگزاری نشست کره شمالی و آمریکا داشتیم. بار دیگر به آمریکا می‌گوییم آماده ایم در هر زمان برای حل مشکلات اقدام کنیم.»

در بیانیه کره شمالی همچنین آمده است: «ما به تعهد خود برای تلاش حداکثری به منظور رسیدن به صلح و ثبات در جهان و شبه جزیره کره پایبندیم و آماده ایم به آمریکا زمان و فرصت برای این امر را بدهیم. اعلام ناگهانی لغو نشست سران کره شمالی و آمریکا برای ما غیرمنتظره بود و آن را مایه تاسف می‌دانیم.»

روز پنجشنبه، دونالد ترامپ در پیامی توییتری، نامه‌ای خطاب به کیم جونگ اون منتشر و در آن اعلام کرد نشستی که قرار بود با حضور سران دو کشور در سنگاپور برگزار شود، لغو شده است.

وی در این نامه مدعی شد «خشم بسیار و دشمنی آشکار» کره شمالی موجب شده است برگزاری این دیدار در حال حاضر، مناسب نباشد.

انتهای پیام/نظرات 0