اختلاف پاکستان و افغانستان زمینه‌ساز حضور فعال تروریسم در منطقه است

عضو ارشد حزب عوامی ملی پاکستان گفت: برخی دشمنان وحدت منطقه‌ای با سناریوسازی سعی دارند به اختلافات تاریخی ۲ کشور پاکستان و افغانستان دامن زده و زمینه‌ساز فعالیت و ظهور جریان افراط گردند.

خبرگزاری فارس: اختلاف پاکستان و افغانستان زمینه‌ساز حضور فعال تروریسم در منطقه است
 

«سناتور زاهد خان» عضو ارشد حزب عوامی ملی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام آباد با اشاره به حوادث اخیر که باعث تیره شدن روابط میان پاکستان و افغانستان شده است، گفت: برخی دشمنان قصد دارند، اختلافات پاکستان با هند و افغانستان ادامه داشته باشد تا با ادامه جنگ‌های نیابتی زمینه حضور تروریست‌ها در منطقه فراهم شود و خود دولت‌ها از آنها پشتیبانی کنند.

وی افزود: پاکستان و افغانستان باید از طریق مذاکره اختلاف بین خودشان را حل کنند و از اتهام زنی علیه یکدیگر خودداری نمایند.

به گفته زاهد خان، فقدان اعتمادسازی بین اسلام‌آباد و کابل سبب شده آنان نتوانند برای مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.

خان تأکید کرد: 2 کشور مرزهای طولانی دارند که به مرکز حضور تروریست‌ها تبدیل شده و مبارزه با این پدیده نیاز به همکاری مشترک دارد.

سناتور زاهد خان گفت: نمی‌توان کتمان کرد که تروریست‌ها از افغانستان به پاکستان و از این کشور به کشور مقابل حمله می‌کنند، بنابراین کابل به جای اینکه در صدد دفاع از خود برآید، بهتر است برای اقدام علیه تروریست‌های حادثه پیشاور با اسلام‌آباد همکاری کند.

وی افزود: پاکستان تعداد زیادی از مهاجران افغانستانی را پذیرفته و حتی بعضی از آنها ملیت پاکستانی نیز دریافت کرده‌اند، بنابراین خصومتی با افغانستانی‌ها ندارد.

خان در پایان تاکید کرد: تروریست‌ها دشمن مشترک پاکستان و افغانستان هستند و نباید تحرکات حتی محلی آنان را دست کم گرفت.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
هشدار روسیه درباره طرح آمریکا برای به‌روزرسانی تسلیحات هسته‌ای در اروپا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره طرح‌های آمریکا برای به‌روزرسانی تسلیحات هسته‌ای در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی هشدار داد.

خبرگزاری فارس: هشدار روسیه درباره طرح آمریکا برای به‌روزرسانی تسلیحات هسته‌ای در اروپا
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، طرح‌های واشنگتن برای به روز رسانی تسلیحات هسته‌ای آمریکا در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را نگران کننده دانست.

وی به شبکه آلمانی «زد دی اف» در واکنش به این خبر گفت: «ما چنین طرح‌هایی را هشداردهنده می‌دانیم».

طبق این گزارش، تسلیحات هسته‌ای آمریکا همچنان در آلمان، بلژیک، هلند، ایتالیا و ترکیه فعال باقی می‌ماند.

زاخارووا زمانی را در دهه 1990 یادآور شد که روسیه 75 درصد از زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای غیراستراتژیک خود را کاهش داد و وضعیت آنها را به غیرفعال تغییر داد و آنها را در قلمرو ملی خود ذخیره کرده است.

وی گفت: در این میان، سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی آمریکا همچنان در اروپا و نه تنها در آلمان بلکه در بلژیک، هلند، ایتالیا و ترکیه فعال باقی می‌ماند. آمریکا در حال به روز رسانی بمب‌های هوایی خود و اعضای اروپایی ناتو و هواپیمای با قابلیت هسته‌ای آنها است. این سیاست در نشست‌های ناتو در شیکاگو (2012) و ولز (2014) تأیید شده است».

اقدام ناتو در به اشتراک‌گذاری تسلیحات هسته‌ای در واقع مایه نگرانی روسیه است. زاخارووا می‌گوید: اقداماتی که شامل آماده‌سازی و نحوه آموزش استفاده از سلاح‌های هسته‌ای توسط ارتش پرسنل کشورهای غیرهسته‌ای در واقع نقض مستقیم بند یک و دو پیمان «ان پی تی» است. این وضعیت غیرعادی برای بیش از 40 سال باقی مانده است اما قابل پذیرش نیست».

وی تأکید کرد: «ما معتقدیم که برای حفظ امنیت و ثبات در اروپا، باید سلاح‌های غیراستراتژیک هسته‌ای به قلمرو ملی باز گردد، برای استقرار آنها خارج از قلمرو ملی ممنوعیت ایجاد شود، زیرساخت های مربوطه در خارج از قلمرو ملی که اجازه استقرار سریع چنین سلاح‌هایی را می‌دهد از بین برود و آموزش‌های مربوط به موضوع آماده سازی و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای توسط پرسنل نیروهای مسلح که چنین سلاح‌هایی را در مالکیت خود ندارند، پایان یابد.»

بنا به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، وجود زرادخانه‌های هسته‌ای غیراستراتژیک آمریکا در قلمرو اروپا مورد توجه برنامه‌ریزی‌های نظامی روسیه قرار دارد.

وی در ادامه افزود: « ما بسیار درباره ایجاد و استقرار سامانه‌های دفاع موشکی استراتژیک که توازن کنونی قدرت را در حوزه موشک هسته‌ای از بین می‌برد و ثبات جهانی را تضعیف می‌کند، نگران هستیم».

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:23 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
236 کشته یمنی فقط در 4 روز حمله عربستان به صنعا

حملات چهار روز گذشته عربستان سعودی به پایتخت یمن، 236 کشته بر جای گذاشت. این آمار را وزارت بهداشت یمن اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: 236 کشته یمنی فقط در 4 روز حمله عربستان به صنعا
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که تجاوز عربستان به پایتخت یمن تنها طی 4 روز گذشته، 236 کشته برجای گذاشته است.

مرکز دیدبان جنایات سعودی در یمن چندی پیش در گزارشی از نتایج 180 روز حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان منتشر کرد و در آن تصریح کرد که در حملات عربستان سعودی و متحدانش به یمن طی 6 ماه گذشته منجر به کشته شدن 6090 نفر و زخمی شدن 13552 تن دیگر شده است.

حملات شبانه‌روزی عربستان به نقاط مختلف یمن از ششم فروردین ماه گذشته آغاز شده و هنوز متوقف نشده است.

انتهای پیام/غ.ص


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
13 نظامی ترکیه در شرق کشور زخمی شدند

المیادین اعلام کرد که در انفجار یک بمب در مسیر حرکت یک کاروان نظامی در شرق ترکیه 13 نظامی این کشور زخمی شدند.

خبرگزاری فارس: 13 نظامی ترکیه در شرق کشور زخمی شدند
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز بار دیگر یکی از کاروان‌های نظامی ارتش ترکیه در شرق این کشور هدف قرار گرفت.

به نوشته «المیادین» در انفجار یک بمب در مسیر حرکت یک کاروان نظامی در شرق ترکیه، 13 سرباز این کشور زخمی شدند.

هنوز هیچ طرفی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است اما اغلب، عناصر پ‌‌ک‌ک حملاتی این‌چنین در شرق و جنوب شرق ترکیه انجام می‌دهند.

انتهای پیام/غ


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
بلومبرگ: ایران یک گام به کاهش تحریم‌ها نزدیک شده است

پایگاه «بلومبرگ» با اشاره به گزارش بازرسان آژانس درباره همکاری‌های ایران در زمینه توافق هسته‌ای گزارش کرد که ایران با این گزارش در واقع یک گام به کاهش تحریم‌های هسته‌ای نزدیک شده است.

خبرگزاری فارس: بلومبرگ: ایران یک گام به کاهش تحریم‌ها نزدیک شده است
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» گزارش کرد که ایران یک گام دیگر در جهت اجرای توافق هسته‌ای با گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین) برداشته است.

طبق این گزارش، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (دیروز) به گروه 1+5 در «وین» اعلام کردند که همکاری ایران از تاریخ 14 ژوئیه تاکنون که توافق صورت گرفته است، در زمینه تحقیق در خصوص ابعاد احتمالی نظامی (PMD) پیشرفت داشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه هفته جاری به سایت نظامی پارچین دسترسی داشته است.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال دیدار با اعضای شورای حکام تصریح کرد: «پیشرفت چشمگیری به دست آمده است. ما وارد ساختمانی شدیم که آژانس پیشتر تنها می‌توانست با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای بر آن نظارت داشته باشد».

آژانس تا ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) مهلت دارد تا تحقیقات خود در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در گذشته را تکمیل کند و دو ماه دیگر نیز برای نوشتن ارزیابی‌های خود زمان دارد. زمانیکه آن گزارش تکمیل شود و ایران با شروط برجام هماهنگی و سازگاری داشته باشد، آن هنگام شرایط برای لغو تحریم‌های مالی و بخش‌ انرژی ایران فراهم می‌شود.

آمانو گفت که بازرسان آژانس هیچ‌گونه تجهیزاتی مرتبط با تحقیقات تسلیحات هسته‌ای درون سایت پارچین پیدا نکردند. چندین هفته زمان می‌برد تا آژانس نمونه‌هایی که توسط بازرسان ایرانی در پارچین برداشته شده است را مورد تحلیل قرار دهند.

وی تأکید کرد: «آژانس می‌تواند صحت و امانت فرایند نمونه‌برداری و سندیت نمونه‌ها را تأیید کند. این پروسه تحت مسوولیت و نظارت ما صورت گرفته است».

آمانو همچنین گفت: «همانطور که در گزارش‌هایم به شورای حکام اعلام کرده‌ام، فعالیت‌های زیادی که از اوایل سال 2012 در این نقطه انجام گرفته، توان آژانس برای راستی‌آزمایی موثر در آنجا را تضعیف کرده است.»

بر اساس نقشه راهی که روز 23 تیر (14 جولای) همزمان با اعلام توافق هسته‌ای، میان ایران و آژانس به دست آمد، تمام گام‌های لازم برای حل و فصل مسئله ابعاد ادعایی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، باید تا روز 23 مهر (15 اکتبر) برداشته شود.

ایران همانطور که در نقشه راه قید شده بود، تا روز 24 مرداد (15 اوت) توضیحات مکتوب خود در مورد مسائل باقی‌مانده را به آژانس ارائه کرد و این نهاد هم تا 24 شهریور (15 سپتامبر) ابهامات باقی‌مانده را با ایران در میان گذاشت.

آژانس می‌گوید سفر اخیر آمانو و هیئت کارشناسان آژانس به تهران، در راستای پیشبرد نقشه راه دوجانبه بوده است. 

بنا به گزارش بلومبرگ، دسترسی به پارچین به یک موضوع مورد مناقشه برای مخالفان برجام تبدیل شده بود. مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا تهدید کرده بودند بودجه آژانس را قطع می‌کنند مگر اینکه به جزئیات محرمانه توافقی دست پیدا کنند که به بازرسان اجازه دسترسی به اطلاعات درباره پارچین را می‌داد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
تلاش دوباره هند و پاکستان برای توقف درگیری‌های مرزی

فرماندهان مرزی هند و پاکستان طی مذاکراتی که در منطقه جامو و کشمیر برگزار شد، برای پایان دادن به درگیری‌های مرزی به توافق رسیدند.

خبرگزاری فارس: تلاش دوباره هند و پاکستان برای توقف درگیری‌های مرزی
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام آباد به نقل از داون، فرماندهان نیروهای مرزی هند و پاکستان برای برقراری آتش بس در مرز مشترک به توافق رسیدند.

در گزارش داون آمده است، فرماندهان مرزی هند و پاکستان صبح امروز طی مذاکراتی که در منطقه جامو و کشمیر برگزار شد، برای پایان دادن به درگیری‌های مرزی به توافق رسیدند.

«اس ان اچاریه» سخنگوی وزارت دفاع هند در این زمینه گفت: مذاکره بین نیروهای مرزی 2 کشور در نقطه صفر مرزی کشمیر انجام شد و نمایندگان 2 طرف سعی کردند با درک متقابل برای برقراری آتش بس پایدار به توافق برسند.

وی افزود: در مذاکرات مرزی که یک ساعت به طول انجامید، «اچ اس ساروین» به نمایندگی از هند و فرمانده عثمان به نمایندگی از پاکستان شرکت کردند.

ظرف چند ماه گذشته، درگیری‌های مرزی بین هند و پاکستان افزایش پیدا کرده و نیروهای مرزی 2 طرف با سلاح سنگین روستاها را در خط کنترل کشمیر هدف قرار دادند که خساراتی نیز به منازل مسکونی وارد کرد.

با اینکه در دسامبر سال 2013، پاکستان و هند برای آتش‌بس و عمل به قرارداد سال 2003 توافق کرده بودند اما نیروهای مرزی دو کشور از آن زمان تاکنون بارها این قرارداد آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
تبادل اسرا میان انصارالله و جنوبی‌ها در استان «ضالع» یمن

با میانجیگری شیوخ قبایل یمنی و نظارت صلیب‌سرخ، 69 اسیر انصارالله و 115 اسیر از جنوب یمن در «ضالع» مبادله شدند.

خبرگزاری فارس: تبادل اسرا میان انصارالله و جنوبی‌ها در استان «ضالع» یمن
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دوشنبه (دیروز)، انصارالله یمن و فرماندهی موسوم به مقاومت جنوب یمن در استان «ضالع»، با یکدیگر، اسیر تبادل کردند.

به نوشته «روسیا الیوم»، منابع آگاه اعلام کردند که سازمان جهانی صلیب سرخ بر این تبادل اسرا نظارت داشت و طی آن، 69 اسیر از انصارالله و 115 اسیر از جنوبی‌ها با یکدیگر مبادله شدند.

گفته می‌شود که این اقدام با میانجیگری شیوخ قبایل یمنی با موفقیت انجام شد.

انتهای پیام/غ


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
سه نماینده پارلمان فرانسه به زودی راهی سوریه می‌شوند

سه نفر از نمایندگان حزب سوسیالیست فرانسه اواخر سپتامبر جاری بمنظور اعلام همبستگی با دولت سوریه به این کشور سفر می‌کنند.

خبرگزاری فارس: سه نماینده پارلمان فرانسه به زودی راهی سوریه می‌شوند
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت چند ماه از بحث و جدل‌ها در خصوص سفر چهار نماینده پارلمان فرانسه به سوریه، این بار سه نماینده سوسیالیست فرانسوی اواخر سپتامبر جاری در سفری راهی سوریه خواهند شد.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، «برونو لورو» رئیس گروه پارلمانی حزب سوسیالیست فرانسه که مقابل پارلمان این کشور سخن می‌گفت با اشاره به آزادی عمل و فعالیت نمایندگان، بر لزوم حفظ نیروی احتیاط طی این سفر به منظور جلوگیری از آنچه استفاده ابزاری توسط بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه خواند، تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، «ژرار بپت» رئیس گروه دوستی فرانسه و سوریه، «کریستین اوتن» و «ژروم لامبرت» نمایندگان سوسیالیست فرانسه که طی روزهای 26 تا 30 سپتامبر به سوریه سفر خواهند کرد، این سفر را سفری «منحصرا خصوصی» خوانده‌ و اعلام کرده‌اند که طی آن از دمشق، حمص و لاذقیه و روستاهای القریتین و معلولا دیدن خواهند کرد و ضمن اعلام همبستگی نمایندگان پارلمان فرانسه با اقلیت خاورمیانه اقدام به ارزیابی اوضاع انسانی جاری در سوریه خواهند کرد.

کریستین اوتین نماینده سوسیالیست پارلمان فرانسه طی پیامی در وبلاگ خود اعلام کرده است: «ما طی این سفر حمایت خود را از حاکمیت سوریه، نهادهای دولتی و مرزهای این کشور اعلام خواهیم کرد.»

سفر نمایندگان سوسیالیست پارلمان فرانسه به سوریه در حالی صورت خواهد گرفت که چهار نماینده پارلمان فرانسه پیشتر در سفری راهی سوریه شده و با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دیدار کرده کرده بودند که این امر منجر به بروز جنجال‌‌های بزرگی در فرانسه شد.

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : سه شنبه 31 شهریور 1394  | 10:11 PM | نویسنده : مهدی گلشنی
کوچک شدن کابینه مصر به ضرر کشور است/برخی وزیران بی‌کفایتند

نائب رئیس حزب الوفد مصر کوچک شدن کابینه مصر را به ضرر شهروندان خواند و گفت که حضور برخی وزیران بی‌کفایت یا وابسته به دولت‌های مبارک و مرسی سؤال برانگیز است.

خبرگزاری فارس: کوچک شدن کابینه مصر به ضرر کشور است/برخی وزیران بی‌کفایتند
 

«حسین منصور» نائب رئیس حزب الوفد مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره ترکیب دولت جدید مصر به نخست وزیری «شریف اسماعیل» را سوال‌برانگیز خواند و گفت: معلوم نیست که انتخاب وزیران جدید بر چه اساسی صورت گرفته است.

وی افزود: در دولت جدید مصر در اقدامی غیرمنتظره وزارتخانه توسعه مناطق فقیر‌نشین (عشوائیات) در وزارت مسکن و وزارتخانه آموزش فنی در وزارت آموزش و پرورش ادغام شده‌اند، این در حالی است که این 2 وزارتخانه از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار بود.

این شخصیت مصری افزود: حدود 40 درصد از شهروندان مصر در مناطق فقیرنشین به سر می‌برند و از سوی دیگر آموزش فنی هم زمینه‌ساز پیشرفت، استخدام، آموزش و ورود به بازار کار جوانان کشور است.

منصور تاکید کرد: حضور «احمد زکی بدر» در مقام تصدی وزارتخانه توسعه داخلی نیز به دلیل بی‌تجربگی او در مسئولیت جدید و اینکه وی از وزرای دوره حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصر بوده است، جای تعجب دارد.

نائب رئیس حزب الوفد تصریح کرد: خروج قاضی «ابراهیم الهنیدی» از وزارت عدالت انتقالی از محاسن بارز در ساختار جدید کابنیه مصر است، چرا که وی با اشتباهات زیادی که در قوانین تقسیم حوزه‌های انتخاباتی وارد کرد زمینه اعتراض مجدد به قانون انتخابات و توقف روند دستیابی به پارلمان را فراهم نمود.

وی افزود: این در حالی است که قاضی «مجدی العجاتی» شخصیتی مقبول دارد و پیش از آن مخالفت هایی با قانون تقسیم حوزه‌های انتخاباتی که الهنیدی از آن غافل مانده بود، بیان داشت.

منصور گفت: در وزارتخانه جدید 5 وزارتخانه به زنان سپرده شده که از همان بدو اعلام حضور آنها در کابینه مورد قبول عام و خاص بودند و حضور خوب زنان در کابینه می‌تواند به حمایت بیش‌تر از زنان جامعه مصر منجر شود.

اسماعیل شریف نخست وزیر جدید مصر و وزیرانش جمعه شب در برابر عبدالفتاح سیاسی رئیس جمهور این کشور سوگند یاد کردند.

ابراهیم محلب نخست وزیر سابق نیز به عنوان معاون سیسی در طرح‌های ملی و راهبردی منصوب شد.

وزیران توسعه داخلی، گردشگری، کشاورزی، حمل و نقل، همکاری‌های بین‌المللی، فرهنگ، مخابرات، فناوری اطلاعات، نفت، معادن، نیروی کار، بازرگانی و صنایع و وزیر مشاور در امور تولیدات جنگی که شانزده تن را شامل می‌شوند، از وزیران جدید هستند.

همچنین سه وزارتخانه آموزش عالی و تحقیقات علمی، توسعه مناطق فقیرنشین و مسکن، آموزش و پرورش و آموزش حرفه‌ای ادغام شده‌اند.

دو وزیری که در دوره حسنی مبارک (رئیس جمهور مخلوع مصر) و دیگر دولت‌ها حضور داشتند، در کابینه جدید حضور یافتند. احمد بدر در دولت حسنی مبارک وزیر آموزش عالی بود اما در کابینه شریف اسماعیل پست وزارت توسعه اداری را بر عهده دارد. همچنین هشام زعزوع که در دوره محمد مرسی و در کابینه هشام قندیل وزیر فرهنگ بود، امروز نیز در رأس همان وزارتخانه قرار گرفته است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
کندی خواستار حمایت دولت آمریکا از منافقین و مخالفان ایران شد

برادرزاده رئیس‌جمهور اسبق آمریکا که سناتور پیشین کنگره بوده است تأکید کرد که دولت آمریکا باید از اهرم برجام برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران استفاده کند و از منافقین و گروههای مخالف در ایران حمایت کند.

خبرگزاری فارس: کندی خواستار حمایت دولت آمریکا از منافقین و مخالفان ایران شد
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «پاتریک کندی» برادرزاده «جان اف کندی» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و پسر «ادوارد کندی» سناتور اسبق آمریکا که خود نیز تا چند سال پیش نماینده دموکرات کنگره بود، طی یادداشتی در «شیکاگوتریبیون» تأکید کرد که آمریکا بعد از توافق هسته‌ای با ایران باید برای دموکراسی در ایران تلاش کند.

وی سپس با این مقدمه آغاز کرد که «جان اف کندی» عموی وی در آگوست 1963 با جماهیر شوروی پیمان منع آزمایش هسته‌ای را به امضا درآورد و در عین حال از دموکراسی در کشورهای بلوک شرقی حمایت کرد.

پاتریک کندی ادامه داد که در دهه 1980، «رونالد ریگان» نیز رویکرد مشابهی را از طریق امضای پیمان نیروی هسته‌ای موشک‌های میان برد (INF) با جماهیر شوری اتخاذ کرد و واشنگتن علیرغم امضای چنین معاهده‌ای، تعهدات خود را در قبال دموکراسی پرده آهنین (نام بخش‌بندی مرزی اروپای پس از جنگ جهانی دوم در سال 1945و در جنگ سرد به دو بخش اروپای غربی و کشورهای عضو پیمان ورشو بود.) چند برابر کرد.

برادرزاده جان اف کندی سپس با اشاره به این مطالب تأکید کرد که این رویکرد کندی‌ها در راستای منافع آمریکا عمل کرد و امروز دولت باید رویکرد مشابهی را در قبال ایران اتخاذ کند.

کندی با اشاره به ناکامی کنگره در رد برجام تصریح کرد: «مسئله نگران کننده این است که آمریکا تقریباً از اختیارات اخلاقی برای تقویت دموکراسی و حقوق بشر در ایران عقب‌نشینی کند زیرا حتی در دوران مذاکرات هسته‌ای که ما نهایت اهرم را در اختیار داشتیم، این دو مسئله (دموکراسی و حقوق بشر) در ایران مورد حمله قرار گرفته بود».

این نماینده سابق کنگره ضمن انتقاد از ایران گفت: «اشتباه نکنید: ایران یک دشمن متخاصم است. بنا به گفته وزارت خارجه ما، این رژیم همچنان حامی شماره یک تروریسم است: تهران همچنان سازمان‌های تروریستی چون حزب‌الله را تأمین بودجه و مسلح می‌کند، در اختیار دیکتاتور سوریه «بشار اسد» حمایت‌های تاکتیکی و استراتژیکی قرار می‌دهد، شبه‌نظامیان شیعی در عراق را تأمین بودجه می‌کند، مورد آموزش قرار می‌دهد و آنها را تقویت می‌کند و در یک جنگ نیابتی علیه نیروهای آمریکایی در یمن مبارزه می‌کند».

وی تأکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران برای محدود کردن این کشور و نه دوست شدن با این کشور بوده است.

کندی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: توافق نباید نمایانگر یک چک سفید اخلاقی یا مالی برای ایران باشد. آمریکا باید از اختیارات اخلاقی و کنترل زنجیره دارایی‌های (ایران) که با کاهش تحریم‌ها آزاد می‌شود برای تغییر رفتار ایران و اعمال دموکراسی و حقوق بشر در این کشور استفاده کند».

پاتریک کندی در بخش زیادی از یادداشت خود از وضعیت حقوق بشر ایران انتقاد کرد و ادعاهای بسیاری از جمهوری‌خواهان و افراطی‌های آمریکا را تکرار کرد و گفت که آمریکا در حالی که آماده می‌شود میلیاردها دلار را بعنوان بخشی از توافق هسته‌ای ایران آزاد کند، در عین حال نباید حرکت دموکراسی در ایران را رها کند.

وی ضمن اعلام حمایت از گروهک تروریستی منافقین گفت: دولت آمریکا هیچ اقدامی برای به رسمیت شناختن و حمایت از گروههای سازماندهی شده و حامی دموکراسی چون شورای ملی مقاومت ایران صورت نداده است».

کندی ادامه داد: «آمریکا باید اقدامات سریع برای محافظت از هزاران مخالف ایرانی که در کمپ عراق همچون اردک منتظر چشم به راه حمایت ما هستند، صورت دهد. ما سوگند خوردیم که از آنها حمایت کنیم اما نکردیم، زیرا می‌ترسیدیم که رژیم ایران از میز مذاکره عقب‌نشینی کند. حال که توافق انجام شده است، می‌توان این فکر را کرد که دولت اوباما در حال حاضر اهرمی را برای نجات این افراد در اختیار دارد».

وی تأکید کرد: « ما باید برای حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق روشن کنیم که او مسوول محافظت از این مخالفان ایرانی است و باید برای آنها ایمنی یک کشور ثالث فراهم آورده شود».

کندی در پایان نتیجه‌گیری کرد: توافق صورت گرفته است اما منافع و ارزش‌های آمریکا ثابت و پایدار است. ما باید در حال حاضر از تصویب فوری پیمان هسته‌ای برای تجدید تعهد منحصر به فرد آمریکا به ایده‌آل دموکراسی و حقوق بشر در ایران استفاده کنیم و با مردم ایران و نه سرکوبگران این کشور باشیم».

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 465 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >