کد ِکج شدَنِ تَصآویر

کداهنگ برای وبلاگ

چشمه سلطان ولی کریز
چشمه سلطان ولی کریز
 
نويسندگان

 

کد خبر: ۷۰۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶
 
آموزه‌های اخلاقی مرحوم آیت‌الله حق‌شناس

شعری که باید در خلوت شب خواند  

«یک شب به طاعت تو نیاورده‌ام به صبح/ بیهوده رفت روز و شب و سال و ماه من» این شعر را باید در شب‌های تاریک، در خانه‌ خدا بخوانید باباجان! باید ساعتی از شب را انتخاب کرد، پایش ایستاد و این شعر را خالصاً و مخلصاً به خدا عرضه کرد!

عقیق:مرحوم آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس در یکی از درس‌های اخلاق خود به موضوع «رابطه کلاس اخلاق و ادامه تحصیل» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

*«خوف» لازمه ایمان به خدا

از رسول‌الله(ص) پرسیدند این آیه که می‌فرماید: «مؤمن اعمالش را به جا می‌آورد، اما قلب و دلش خائف، لرزان و هراسان است»، منظورش کسانی است که العیاذبالله دزدی می‌کنند و شرب خمر می‌کنند؟ «قال لا»؛ این آیه به آن معنا نیست! این آیه معنایش این است که شخص نماز می‌خواند، «و یصوم»‌ روزه می‌گیرد، «و یتصدق» صدقه می‌دهد، «و هو مع ذلک یخاف ان لا یقبل منه»؛ اما می‌ترسد که هیچ یک از این کارها قبول نشود.

یک شب به طاعت تو نیاورده‌ام به صبح/بیهوده رفت روز و شب و سال و ماه من

این شعر را باید در شب‌های تاریک، در خانه‌ خدا بخوانید باباجان! باید ساعتی از شب را انتخاب کرد، پایش ایستاد و این شعر را خالصاً و مخلصاً به خدا عرضه کرد!

«و متی سکن الخوف القلب احرق منه موضع الشهوات»؛ زمانی که خوف خدا در دلی جا بگیرد، جایگاه شهوت‌ها در آن قلب می‌سوزد؛‌ یعنی می‌فرماید که اگر تو بندگی مرا بکنی،‌ من کار قلبت را آسان می‌کنم و قلبت را از خوف خودم پر می‌کنم؛ وقتی هم که خدا ترسی آمد، امیال نفسانی را می‌سوزاند و دیگر به مناظر محرمه نگاه نمی‌کنی! اگر کسی به تو بگوید که هر چه به من بگویی، ده برابر جوابت را می‌أهم، می‌گویی: اگر ده تا بگویی، من یکی از آن‌ها را هم جواب نمی‌دهم! مکتب این آدم، غیر از مکتب دیگران است. آقا جان من!

*خوف حقیقی با خوف حاصل می‌شود

«و طرد عنه رغبه الدنیا» میل به دنیا از او فرار می‌کند؛ یعنی اوّلین چیزی که در ابتدای کلاس حکمت، به انسان می‌دهند، به او اعطا می‌شود. زهد چیست و زاهد کیست؟ دنیا یعنی چه؟ آیا این‌ها یعنی گوشه‌ نشستن؟ نه آقا! ازهد زهاد، جوانی است که تمام غرایز شهوی و میول نفسانی در او به حد اکمل و اوفی وجود دارد، ولی با همه این‌ها روی همه خواسته‌هایش پا می‌گذارد و از حدود شرع خارج نمی‌شود! این جوان زاهد است و این عاقبت کسی است که رغبت به دنیا در او طرد شده باشد.

«و اظهر آثار الحزن علی الوجه» نشانی‌اش هم این است که آثار حزن در قیافه‌اش ظاهر می‌شود؛‌ اگر چه گاه‌گاهی می‌خندد، اما دلش همیشه مملو از حزن است.

به عالمی نفروشم غم محبت جانان/که این متاع گرامی به نقد عمر خریدم

*موقعیت مؤمن در حیات و ممات

ببنید موقعیت مؤمن چگونه است! یکی از اصحاب امام صادق (ع) می‌گوید: «قلت لابی عبدالله ادع الله أت یرزقنی الشهادة» به حضرت عرض کردم که یا بن رسول‌الله! خیلی از عمرم گذشته است و دلم می‌خواهد که در یکی از این جنگ‌هایی که پیش می‌آید، شرکت کنم و شربت شهادت را بنوشم؛ من نمی‌خواهم در فراش و امثال آن‌ها بمیرم! شما برایم دعا کنید. «فقال: ان المؤمن شهید»؛ اصلاً مؤمن شهید است؛ ولو اینکه در فراش بمیرد! سپس این آیه را قرائت کردند که هر که به خدا و رسول ایمان بیاورد، نزد پروردگار صدیق و شهید است که اجر و نور دارد.

بعد فرمود: از آنجا که مؤمن در تمام مراحل زندگی، متوجه خدا است و اینکه وضعیتش در محضر او چگونه است؟ چه عملی را باید انجام بدهد؟ وظیفه‌اش چیست و مرجع تقلیدش چه دستور می‌فرماید؟ و ... برای همین در هر حالی که بمیرد، صدیق و شهید است.

اعمال انسان باید پشتوانه و سند داشته باشد. بالاخره یا در شب اول قبر یا در قیامت از شما سؤال می‌کنند که معارف اسلامی را از چه راهی یاد گرفتید و از چه کسی احکام شرعیتان را آموختید؟ باید برای آن موقع جواب داشت، خدا رحمت کند آیت‌الله آقا سیدعبدالهادی شیرازی را که می‌فرمود: «روز قیامت، عمل مستند می‌خواهند!» بدون دلیل و مدرک که نمی‌شود بابا جان! چون جاهل هر چه که بر سرعت سیرش اضافه کند، چندین برابر از حقیقت دور می‌افتد! چون راه را نمی‌داند، به بیراهه می‌رود! این ره که تو می‌روی به ترکستان است!

لذا وقتی «بنده» در تمام حالت و ساعات زندگی‌اش، متوجه خداست و می‌خواهد ببیند که وظیفه‌اش چیست، از خودش اراده‌ای ندارد و مطیع کامل خداست، مطیع کامل هم شهید است، ولو در همین‌ جا در رختخواب بمیرد. اگر مجتهد هم باشد باز هم به دنبال وظیفه است نه خواست خودش... پس موقعیت شما این است.

 

منبع:فارس


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:26 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۵۸۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
 
جمعه با منتظران/

دعایی که باقر‌العلوم در عید فطر برای امام زمان خواند  

در عیدی همچون عید فطر که به آمدن آن مسرور و خوشحال بودی، عیش‌ات مکدر شده و به هم خواهد خورد و خواهی دانست که چقدر کرامت خدا و فضل و احسان او از تو فوت شده و اشک در چشمانت حلقه خواهد زد، زیرا سزاوار است که تو بر عزیز خود وفا نمایی.

عقیق:بار دیگر نسیم عید فطر در کره خاکی شروع به وزیدن گرفته است، اما در این میان منتظران همچنان چشم به راه ظهور امام عصر و زمانشان هستند تا با حضور ایشان این عید سعید را جشن بگیرند، در خصوص آداب عید فطر در کتاب «صحیفه مهدیه» تألیف سیدمرتضی مجتهدی به نقل از سید طاووس می‌نویسد:

سید بزرگوار علی بن طاووس می‌گوید: در روز عید فطر اگر آن حضرت صاحب حکم و امر بود و در مسند حکومت نشسته بود و همه مردم در زیر فرمان آن حضرت بودند، بایستی به افتخار توجه و احسان خداوند به آن حضرت و بر تمامیت قدرتش به او تبریک و تهنیت گفت.

آری! اگر دوران حضور حضرتش را در مقابل دیدگانت حاضر می‌کردی و می‌دیدی چگونه پرچم اسلام با عدل و داد به اهتزاز آمده و همه اموال در راه خدا به بندگان بخشیده می‌شود و چگونه ایمنی و امنیت همه مناطق دور و نزدیک را فرا گرفته و چگونه هر ناتوان و خوار و تنهایی را به طور کامل یاری می‌کنند؟ و چگونه حکم با هر و سلطنت پیروز و ماهر خدا در همه جا آشکار می‌شود، طوری که عقل‌ها و دل‌ها شادمان می‌شوند و همه آفاق تا کران از نور و روشنایی پر می‌شود، اگر چنین مدینه فاضله‌ای را در برابر دیدگانت مجسم می‌کردی، در عیدی همچون عید فطر که به آمدن آن مسرور و خوشحال بودی عیشت مکدر شده و به هم خواهد خورد و خواهی دانست که چقدر کرامت خدا و فضل و احسان او از تو فوت شده و اشک در چشمانت حلقه خواهد زد، زیرا سزاوار است که تو بر عزیز خود وفا نمایی، لذا دعا می‌کنیم برای ظهور آن بزرگوار در روز عید فطر از زبان امام محمد باقر (ع)که حضرت می‌فرمایند:

در روز جمعه، عید فطر و عید قربان چون برای رفتن به نماز آمده شدی بگو:

«اَللَّهُمَّ مَنْ تَهَیَّأ فی هذَا الْیَوْمِ أوْ تعبأ او أعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَهٍ إلى مَخْلُوقٍ رَجاءَ رِفْدِهِ وَ جائِزَتِهِ وَ نَوافِلِهِ فَإلَیْکَ یا سَیِّدی کانَتْ وِفادَتی وَ تَهْیِئَتی وَ إعْدادی وَ اسْتِعْدادی رَجاءَ رِفْدِک وَ جَوائِزِکَ وَ نَوافِلِکَ.

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ وَ عَلىًّ أمیرِالْمُؤْمِنینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِکَ، وَ صَلِّ – یا رَبِّ – عَلى أئِمَّهِ الْمُؤْمِنینَ، الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ وَ عَلِیٍّ وَ مُحَمَّدٍ وَ جَعْفَرٍ وَ مُوسى وَ عَلِیٍّ وَ مُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ الْحَسَنِ وَ صاحِبِ الزَّمانِ‏ علیهم السلام.

اَللَّهُمَّ افْتَحْ لَهُ فَتْحاً یَسیراً وَ انْصُرْهُ نَصْراً عَزیزاً. اَللَّهُمَّ أظْهِرْ بِهِ دینَکَ وَ سُنَّهَ رَسُولِکَ حَتّى لایَسْتَخْفِیَ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْحَقِّ مَخافَهَ أحَدٍ مِنَ الْخَلْقِ.

اَللَّهُمَّ إنّا نَرْغَبُ إلَیْکَ فی دَوْلَهٍ کَریمَهٍ تُعِزُّ بِهَا الإْسْلامَ وَ أهْلَهُ وَ تُذِلُّ بِهَ النِّفاقَ وَ أهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاهِ إلى طاعَتِکَ وَ الْقادَهِ إلى سَبیلِکَ، وَ تَرْزُقُنا بِها کَرامَهَ الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ. اَللَّهُمَّ ما أنْکَرْنا مِنْ حَقٍّ فَعَرِّفْناهُ وَ ما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ»

و از خدا برای او دعا می کنی و بر دشمن او نفرین می‌نمایی و حاجت خود را مسألت می‌کنی و آخرین سخنت این باشد که: اللّهُمَّ استَجِب لَنا اللّهُم اجعَلنا مِمَّن تَذَکَّرَ فیهِ فَیَذَّکَّر

 

منبع:فارس


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:25 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۶۰۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۸
 
جمعه با منتظران/

پاداش شگفتی که در انتظار منتظران است؟  

تشبیهاتی که درباره انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) در روایات وارد شده، روشنگر این واقعیت است که یک نوع رابطه و تشابه در میان مسأله انتظار، جهاد و مبارزه با دشمن در آخرین شکل خود وجود دارد.

عقیق:شخصی از امام صادق(ع) پرسید: چه می‌گویید درباره کسی که دارای ولایت امامان است و انتظار ظهور حکومت حق را می‌کشد و در این حال از دنیا می‌رود؟ امام(ع) پاسخ فرمود: «هو بمنزلة من کان مع القائم فی فسطاطه ـ ثمّ سکت هنیئه ـ ثمّ قال هو کمن کان مع رسول الله(ص)؛ او همانند کسی است که با رهبر این انقلاب در خیمه‌ او (ستاد ارتش او) بوده باشد ـ سپس کمی سکوت کرد ـ و فرمود مانند کسی است که با پیامبر اسلام (در مبارزاتش) همراه بوده است.

این مضمون در روایات زیادی با تعبیرات مختلفی نقل شده است: در بعضی «بمنزلة الضّارب بسیفه فی سبیل الله»؛ همانند شمشیر زنی در راه خدا و در بعضی دیگر «کمن قارع مع رسول الله بسیفه»؛ همانند کسی است که در خدمت پیامبر با شمشیر بر مغز دشمن بکوبد، در بعضی دیگر «بمنزلة من کان قاعداً تحت لواء القائم»؛ همانند کسی است که زیر پرچم قائم بوده باشد و در بعضی دیگر «بمنزلة من استشهد مع رسول الله(ص)»؛ همانند کسی است که با پیامبر شهید شود.

آیت‌ الله ناصر مکارم شیرازی در کتاب حکومت جهانی مهدی در ذیل این روایت و درباره ثواب و فضیلت انتظار این چنین می‌نویسد:

این تشبیهات که در مورد انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) در این روایات وارد شده بسیار پر معنی و روشنگر این واقعیت است که یک نوع رابطه و تشابه در میان مسأله «انتظار» و «جهاد» و مبارزه با دشمن، در آخرین شکل خود وجود دارد، در روایات متعددی نیز انتظار چنین حکومتی را داشتن، به عنوان بالاترین عبادت معرفی شده است.

این مضمون در بعضی از احادیث، از پیامبر(ص) و در بعضی از حضرت علی(ع) نقل شده است؛ از جمله در حدیثی می‌خوانیم که پیامبر(ص) فرمود: «افضل اعمال امّتی انتظار الفرج من الله عزّوجلّ»؛ بالاترین اعمال امت من انتظار فرج از ناحیه‌ خدا کشیدن است و در حدیث دیگری از پیامبر(ص) می‌خوانیم: «افضل العبادة انتظار الفرج».

این حدیث اعم از اینکه انتظار فرج را به معنی وسیع کلمه بدانیم و یا به مفهوم خاص یعنی انتظار ظهور مصلح جهانی باشد، اهمیت انتظار را در مورد بحث ما روشن می‌سازد، این تعبیرات همگی حاکی از این است که انتظار چنان انقلابی همیشه توأم با یک جهاد وسیع دامنه‌دار است و اگر اعتقاد و انتظار حکومت جهانی مهدی به صورت ریشه‌دار حلول کند، سرچشمه‌ دو رشته اعمال دامنه‌دار خواهد شد، زیرا اعتقادات سطحی ممکن است اثر آن از گفتار و سخن تجاوز نکند، اما اعتقادات عمیق همیشه آثار عملی گسترده‌ای به دنبال خواهد داشت.

این دو رشته اعمال عبارتنداز: ترک هر گونه همکاری و هماهنگی با عوامل ظلم و فساد و حتی مبارزه و درگیری با آن‌ها از یک سو و خودسازی و خودیاری و جلب آمادگی‌های جسمی و روحی و مادی و معنوی برای شکل گرفتن آن حکومت واحد جهانی و مردمی، از سوی دیگر و خوب که دقت کنیم می‌بینیم هر دو قسمت آن کاملاً سازنده و عامل تحرّک و آگاهی و بیداری است.

با توجه به مفهوم اصلی «انتظار»،‌ معنی روایات متعددی که درباره‌ پاداش و نتیجه کار منتظران نقل شده به خوبی درک می‌شود، اکنون می‌فهمیم چرا منتظران واقعی گاهی همانند کسانی شمرده شده‌اند که در خیمه‌ حضرت مهدی(عج) یا زیر پرچم او است، یا کسی که در راه خدا شمشیر می‌زند یا به خون آغشته شده یا شهید گشته است.

آیا اینها مراحل مختلف و درجات مجاهده در راه حق و عدالت نیست که متناسب با مقدار آمادگی و درجه انتظار افراد است؟

یعنی همان طور که میزان فداکاری مجاهدان راه خدا و نقش آنها با هم متفاوت است، انتظار و خودسازی و آمادگی نیز درجات کاملاً مختلفی دارد که هر کدام از اینها با یکی از آن‌ها از نظر «مقدمات» و «نتیجه» شباهت دارد؛ هر دو جهادند و هر دو آمادگی می‌خواهند و خودسازی.

کسی که در خیمه رهبر چنان حکومتی قرار گرفته یعنی در مرکز ستاد فرماندهی یک حکومت جهانی است، نمی‌تواند یک فرد غافل و بی‌خبر و بی‌تفاوت بوده باشد؛ آنجا جای هر کس نیست؛ جای افرادی است که به حق شایستگی چنان موقعیت پر اهمیتی را دارند، همچنین کسی که سلاح در دست دارد و در کنار رهبر این انقلاب با مخالفان حکومت صلح و عدالتش می‌جنگند، آمادگی فراوان روحی و فکری و رزمی باید داشته باشد.

 

منبع:فارس


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:23 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۵۹۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
 
جمعه با منتظران/

اماکن منسوب به حضرت ولی‌عصر(عج)  

«مسجد کوفه» در هنگام ظهور پایگاه تبلیغاتى امام(عج) قرار مى‌گیرد، امام صادق(ع) مى‌فرماید: گویى به سوى قائم(عج) مى‌نگرم که بر فراز مسجد کوفه قرار گرفته، تعداد 313 تن یارانش در اطراف او حلقه زده‌اند.
عقیق: برخی از امکان زیارتی موجود به عنوان اماکن مهدوی شناخته می‌شوند که برخی از آن‌ها به فرمان و دستور حضرت حجت(عج) بنا و ساخته شده‌اند، در ادامه به برخی از این امکان مهدوی اشاره می‌شود:

*مسجد جمکران

مسجد جمکران در 6 کیلومترى شهر مقدس قم به طرف جاده کاشان واقع شده است، این مکان تحت عنایات خاصه حضرت قرار دارد و خود آن حضرت به حسن بن مُثله خطاب فرمود: «به مردم بگو به این موضع (مسجد مقدس جمکران) رغبت کنند و آن را عزیز دارند...»، آن گاه نماز تحیت مسجد و نماز امام زمان(عج) را تعلیم دادند و فرمودند: «هر کس این دو نماز را بخواند، همانند این است که در خانه کعبه نمازگزارده باشد».
*مسجد کوفه

بارزترین نماد انتظار است، این مسجد مقدس در هنگامه ظهور پایگاه تبلیغاتى امام زمان(عج) قرار مى‌گیرد، امام صادق(ع) مى‌فرماید: «گویى به سوى قائم(عج) مى‌نگرم که بر فراز مسجد کوفه قرار گرفته، تعداد 313 تن یارانش در اطراف او حلقه زده‌اند که پرچمداران و فرمانروایان خداوند بر فراز گیتى در میان بندگان خدایند».

امام باقر(ع) نیز در همین رابطه مى‌فرماید: «مهدى(عج) وارد کوفه مى‌شود، سه گروه درگیر در یک صف براى او گرد مى‌آیند، او بر فراز منبر مى‌رود خطبه مى‌خواند و مردم آن قدر أشک شوق مى‌ریزند که متوجه سخنان او نمى‌شوند».

*مسجد سهله

مهمترین مسجد پس از مسجد کوفه است که در حدود سه کیلومترى شمال غربى مسجد کوفه(در کشور عراق) قرار دارد و از نمادهاى انتظار به شمار مى‌آید، در مسجد سهله بُقعه‌اى معروف به مقام مهدى(عج) وجود دارد و زیارت آن حضرت در آن محل شریف براى منتظران مناسب است و از بعضى کتب مزاریه نقل شده که شایسته است حضرت ولى عصر(عج) را در این محل در حالی که ایستاده باشند با این استغاثه زیارت کنند: «سلام الله الکامل التام الشّامل العام و...».

امام صادق(ع) فرمود: «گویا حضرت قائم را در مسجد سهله همراه خانواده خود مى‌بینیم»، سپس فرمود: «هیچ پیامبرى مبعوث نشد مگر اینکه در این مسجد نماز خواند».

*مسجد صعصعه

از مساجد شریف کوفه است، جماعتى از منتظران حضرت قائم(عج) را در ماه رجب در آن مسجد مبارک مشاهده کرده‌اند که دو رکعت نماز بجا آورده و این دعا را خوانده است: «اللهم یا ذالمن السابغة والالاء الوازعة...»؛ ظاهر عمل آن است که این دعا مخصوص این مسجد شریف و از اعمال آن است.

*مقام صاحب‌الزمان در وادی السلام

محدث نوری در مورد تاریخچه مقام حضرت مهدی(عج) می‌نویسد: در بیرون شهر نجف در سمت غربی قبرستان معروف وادی‌السلام مقام مقدس حضرت مهدی(عج) واقع است که از برای آن، صحن، گنبد، مقام و بارگاهی است و در آنجا محرابی است منتسب به حضرت مهدی(عج) که علت این انتساب معلوم نیست، نمی‌دانیم که آیا در آنجا کسی آن سرور (امام) را دیده است، یا کرامتی از آن حضرت در آن مکان مقدس ظاهر گشته؟ جز آنکه این مقام شریف از قدیم الایام وجود داشته است.

در کتاب لؤلؤ الصدف فی تاریخ النجف تألیف سیدعبدالله مشهور به ثقه‌الاسلام که در تاریخ 1322 هجری قمری تألیف شده آمده است که در مقام حضرت مهدی(عج) سنگ مرمری هست که زیارتنامه آن حضرت بر آن حک شده است و تاریخ کنده کاری آن 912 هجری است.

 

منبع:فارس

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:22 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۶۳۶۶۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
 
جمعه با منتظران/

چرا شناخت امام زمان ثواب هزار شهید را دارد؟ 

در حادثه عاشورا اکثریت قریب به اتفاق مردم و سپاه ابن زیاد می‌دانستند، امام حسین(ع) نواده عزیز پیغمبر(ص) است، ولی با وجود این منکر مقام و منزلت و امامت آن بزرگوار بودند و هیچ گونه معرفتی نسبت به مقام آن حضرت نداشتند.

عقیق:از احادیث معروف و معتبری که شیعه و سنی آن را نقل کرده‌اند حدیثی هست که شناخت و معرفت نسبت به امام را برای هر انسانی لازم می‌شمرد، این حدیث که در کتب شیعه به صورت مکرر آمده و با اصول شیعه هم صددرصد قابل انطباق است، غالباً با این عبارت وارد شده است: «من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیه»؛ هر کس بمیرد و پیشوای زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است و در کتب اهل سنت با تفاوتی اندک چنین روایت شده است: «من مات بغیر امام مات میتة جاهلیه» و یا با این عبارت: «من مات و لیس فی عنقه بیعة مات میتة جاهلیة»؛ کسی که بمیرد و در گردن او بیعت یک امام نباشد، به مرگ جاهلیت مرده است و به عبارتی دیگر که شیعه و سنی هر دو به این نحو روایت کرده‌اند، چنین است: «من مات و لا امام له مات میتة جاهلیة»؛ هر کس بمیرد و امامی نداشته باشد به مرگ جاهلیت مرده است. تکرار و تنوع روایت این مضمون موجب اطمینان بسیار بالا در صدور این عبارت از پیامبر اکرم(ص) و نشان‌دهنده جایگاه فوق‌العاده مسأله امامت در هندسه فکری اسلام ناب است.

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم درباره برداشت‌هایی که از این روایت در خصوص معرفت امام گرفته می‌شود، چنین پاسخ می‌دهد:

پیرامون این حدیث شریف توجه به سه نکته لازم است:

1-حدیث دلالت روشن بر وجوب اعتقاد و ایمان به وجود امام و معرفت او در همه اعصار و زمان ها دارد و هیچ گونه اختصاصی به زمان و مکان خاص داده نشده است، یعنی همان گونه که اعتقاد به امام(ع) به عنوان خلیفه و جانشین پیامبر در زمان حضور ائمه(ع) واجب و لازم است، در زمان غیبت هم ایمان به وجود او و معرفت و شناخت نسبت به آن بزرگوار ضروری است.

2- معرفتی که در سخن رسول اعظم لازم و واجب شمرده شده است یک شناخت ظاهری و اسمی نیست، بلکه معرفتی است که ایمان و عمل شایسته را موجب شده و تبعیت و فرمانبرداری مؤمنانه را سبب شود؛ به این معنا که گاهی ممکن است انسان کسی را از نظر ظاهر و شخصی بشناسد، ولی از نظر شخصیت، مقام و حقوق منکر او بوده و هیچ گونه معرفتی نسبت به او نداشته باشد، به طور مثال در حادثه عاشورا اکثریت قریب به اتفاق مردم و سپاه ابن زیاد می‌دانستند، امام حسین(ع) فرزند امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا(س) است و نواده عزیز پیغمبر اکرم(ص) است و همچنین بقیه اهل بیت و یاران حضرت را می‌شناختند، ولی با وجود این منکر مقام و منزلت و امامت آن بزرگوار بودند و هیچ گونه معرفتی نسبت به مقام آن حضرت نداشتند.

چنان چه گاهی ممکن است انسان کسی را از نظر شخصیت و مقام و حقوق بشناسد ولی او را ندیده و هیچ گونه آشنایی و معرفت ظاهری و شخصی نسبت به او نداشته باشد، حتی ممکن است او را مشاهده کند ولی نشناسد، به عنوان مثال در زمان حیات و حضور ائمه طاهرین(ع) خیلی از شیعیان و پیروان آن بزگواران با اینکه اعتقاد و ایمان به امامت و ولایت آن بزرگواران داشتند و نسبت به شأن و مقام و جایگاه آن‌ها معرفت داشتند و امام را واجب‌الاطاعه می‌دانستند، ولی توفیق حضور و شناخت شخصی از نزدیک را نداشتند.

3- آنچه در بحث شناخت و معرفت امام(ع) اهمیت دارد و اساس رابطه امام با شیعیان و پیروان او محسوب می‌شود و روایت مورد نظر بر آن دلالت دارد، شناخت و معرفت حق امام و ایمان به مقام و شخصیت امام است، ولو از نظر ظاهر به او دسترسی نداشته و او را نشناسد، چنانچه در زمان غیبت کبری و زمان ما فعلاً چنین است و رابطه شیعیان و دوستان امام زمان(عج) یک رابطه معنوی و بر اساس اعتقاد و ایمان به امام زمان(عج) و امامت و ولایت آن حضرت استوار است، ولو از نظر ظاهر به آن حضرت دسترسی نداریم و شخص آن بزرگوار را نمی‌شناسیم و البته این محرومیت هیچ گونه آسیبی به اصل ایمان و اعتقاد ما به ولایت و امامت آن یگانه دوران نخواهد زد؛ چرا که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) فرمود: «... من مات منکم علی فراشه و هو علی معرفة حق ربه و حق رسوله و اهل بیته مات شهیداً و وقع اجره علی الله»؛ یعنی کسی از شما که در رختخواب خود بمیرد، در حالی که عارف به حق خدا و رسولش و اهل بیت پیامبر است، شهید از دنیا رفته و اجر او بر خدا است

همچنین نیز امام زین‌العابدین فرمود: «من ثبت علی موالاتنا فی غیبة قائمنا اعطاه الله عزوجل اجر الف شهید من شهداء بدر و احد»؛ یعنی کسی که در زمان غیبت حضرت قائم امام زمان(عج) بر دوستی و ولایت اهل بیت ثابت قدم بماند، خدای عزوجل به او اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد که در رکاب پیغمبر اکرم(ص) به شهادت رسیده اند عطا می فرماید.

پس آنچه نسبت به معرفت و شناخت امام زمان(ع) مهم است، معرفت به مقام و منزلت و شخصیت و حق آن بزرگوار است که در یک کلمه شاید بتوان خلاصه کرد که: شناخت امام به عنوان اینکه او امام است و من مأموم و اقتدا کننده به او.

 

منبع:فارس


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:21 PM ] [ احمد ]
نظرات 0

 

کد خبر: ۷۱۱۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۹
 
/جمعه با منتظران/

آیا امام زمان(عج)برای «فرج» محتاج دعاست  

دعا در زمان غیبت حضرت سبب رفع بلا از دعاکننده می‌شود، از امام عصر(عج) نقل شده که فرمود: پس برای ما بسیار دعا کنید زیرا فرج و گشایش امور شما در آن است.
عقیق:اگر بخواهیم منشأ و سرچشمه دعا کردن را در یک کلمه خلاصه کنیم، باید بگوییم عبارت است از «نیاز»، این نیاز است که آدمی را به سوی دعا می‌کشاند و او را به طرف درخواست از موجودی برتر و عالی‌تر سوق می‌دهد، این نیاز است که موجب می‌شود انسان، دست نیاز به سوی بی‌نیازی که قادر به برآورده کردن تمام نیازها است، بلند کند و از او تقاضای برآورده شدن نیاز خود و یا جامعه و دیگران را بنماید.

در واقع نیازهای انسان چه در بعد فردی و شخصی و چه در ابعاد اجتماعی و نوعی موجب می‌شود که آدمی برای برآورده کردن آن‌ها به هر کار ممکنی روی بیاورد و یکی از این کارها و بلکه مهم‌ترین و مؤثرترین آن‌ها عبارت است از تقاضا و درخواست از کسی که بتواند، آن نیازها را برآورده سازد و معلوم است که در این رابطه، انسان همواره به بالاترین و مقتدرترین موجودی که می‌شناسد و به او ایمان دارد، روی می‌آورد.
بنابراین دامنه درخواست و استمداد که همان دعا است، بستگی به نیاز و گستره آن دارد، به این معنا که تا نیاز و فقر انسان و جوامع انسانی وجود دارد، دعا و استمداد در تمام زوایای آن باید ادامه داشته باشد، آنچه از روایات به دست می‌آید نشان می‌دهد که اجابت در دعا، غیر از تحقق آن است و هیچ دعایی بی‌اثر نخواهد ماند، حتی آن دسته از دعاها و خواسته‌های فرد که مطابق مصلحت او نبوده و یا صلاح در تسریع اجابت آن نبوده است، زمینه‌ساز کسب برخی استعدادهای نیک یا حداقل باعث زدودن و پاک شدن گناهانی می‌شود، چنانچه از پیامبر گرامی اسلام نقل شده که فرمود: «ما من عبد دعا الله سبحانه دعوةً لیس فیها قطیعة رحم، و لا اثمٍ الّا اعطاه الله بها احد خصالٍ ثلاث: امّا ان یعجّل دعوته، و اما ان یدخّر له، و اما ان یدفع عنه من السوء مثلها»(1)، هیچ بنده‌ای نیست که خدا را بخواند در حالی که در دعوتش قطع رحم و گناه نباشد. مگر اینکه خدا به خاطر دعایش به او یکی از امور سه‌گانه را عطا فرماید: یا تعجیل در اجابت دعایش نماید، یا آنچه را در دعا خواسته برای او ذخیره کند(در صورتی که مصلحت در تعجیل استجابت آن نباشد) و یا اینکه در برابر آنچه از خدا خواسته است بدی و مکروه را از او دفع کند. (در صورتی که صلاح در استجابت آن نباشد).

پس انسان در هیچ شرایطی نباید از دعا آن هم در امور مهمه مانند دعا برای ظهور امام زمان(عج) که منشأ خیر و برکات فراوانی است، برداشته و یأس و ناامیدی بر او چیره شود، زیرا همان طوری که اشاره شد، اولاً ما در هر حال به دعا نیاز داریم، خصوصاً دعا برای امور مهمه مثل ظهور و سلامت امام زمان(عج) که وجود ما و تمام برکات و نعمت‌هایی که از آن برخورداریم بستگی به وجود مقدس آن بزرگوار داشته و در سایه آن وجود نازنین از آن برخورداریم و ثانیاً اثر دعا تنها در تحقق آنچه می‌خواهیم خلاصه نمی‌شود، بلکه دعا و خصوصاً دعا برای امام زمان(عج) آثار و فواید فراوانی غیر از تحقق ظهور آن بزرگوار، برای ما و جامعه ما دارد.

*ثمره دعا برای فرج چیست

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم درباره «ضرورت و ثمره دعای برای فرج چیست» این گونه می نویسد:  از توضیح و دقت دو نکته پیشین روشن شد که دعا برای امام زمان(عج) در هر شرایط و زمانی مطلوب بوده و آثاری فراوان برای ما دارد و اثر دعا تنها تحقق ظهور آن بزرگوار نیست، اگر چه ظهور و دیدار آن حضرت منتهی آرزوی صالحان است، اینک اجمالاً به فوائد و آثار دعا برای آن بزرگوار که حضرت آیت‌الله میرزا محمدتقی اصفهانی در کتاب شریف «المکیال المکارم فی الفوائد الدعا للقائم(عج)» با استفاده از روایات نقل کرده است. اشاره می‌کنیم:

1. دعای برای آن حضرت باعث طول عمر می‌شود. چنانچه در خصوص دعایی که بعد از هر نماز واجب باید خواند، از حضرت صادق(ع) روایت شده است.(2)

2. دعای برای آن حضرت، نوعی ادای حق ایشان است. از حضرت امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است که فرمود: ادای حق مؤمن بهترین اعمال است(3)، پس چون آن جناب، امام و پیشوای همه مؤمنان است، ادای حق حضرتش اهم اعمال و افضل آنها است.

3. دعا در حق آن حضرت، سبب رسیدن به شفاعت رسول اکرم(ص) است، چنان که از خود آن حضرت نقل شده است و از بعضی احادیث استفاده می‌شود که موجب فائز شدن به شفاعت حضرت صاحب(عج) است.(4)

4. خدا دعا کننده به آن حضرت را یاری می‌کند، زیرا دعای به آن بزرگوار نوعی یاری اوست و یاری وی یاری خدا است و حق تعالی فرمود: خدا البته یاری می‌فرماید، هر کس را که او را یاری کند.(5)

5. دعا برای آن بزرگوار باعث سرور و خوشحالی آن حضرت می‌شود، امام صادق(ع) فرمود: هیچ عبادتی نزد خدا بهتر از خوشحال کردن مؤمن نیست»(6)، اگر ما برای آن حضرت دعا کنیم، باعث می‌شود که ایشان نیز برای ما دعا کنند، امام رضا(ع) فرمودند: ما را بر شما حقی است که چون آن را ادا کند، بر ما حق پیدا می‌کنید و ما هم ثواب آن را به شما ادا می‌کنیم.(7)

7. ثواب دعای شما، عائد همه مومنین و مؤمنات می‌شود، چون خیر ظهور آن حضرت به همه می‌رسد و دعای برای آن حضرت دلیل بر اظهار محبت و دوستی به آن جناب است. ایشان از ذریه و سلاله پاک پیغمبر اکرم(ص) است و محبت به ذریه آن حضرت، دستور خدا و مزد رسالت پیامبر است.(8)

8. دعا برای ظهور آن حضرت، طلب خیر و خیرخواهی برای جامعه مسلمانان است، پیامبر(ص) فرمودند: هر کس این صفت را داشته باشد، من بهشت را برای او ضمانت می‌کنم.(9)

9. دعا برای آن حضرت (و فرج در امرش) باعث سالم عبور کردن از پل صراط می‌شود.(10)

10. دعا در زمان غیب حضرت باعث رفع بلا از شخص (دعاکننده) می‌شود، از امام عصر(عج) نقل شده که فرمود: پس برای ما بسیار دعا کنید، زیرا فرج و گشایش امور شما در آن است.(11)

11. (دعا برای آن بزرگوار) ثواب جهاد در رکاب پیغمبر(ص) و علی(ع) را دارد.(12)

12. (دعای برای آن بزرگوار) باعث نجات از هلاکت در زمان غیبت می‌شود.(13)
پس با توجه به مطالب گذشته انسان در هیچ شرایطی نباید دست از دعا بردارد، خصوصاً در این زمان که گرفتاری و اضطرار شدت یافته و مسلمانان گرفتار انبوه مشکلات و توطئه‌های دشمنان هستند و بعضی از علایم عمومی آخرالزمان، همانگونه که در سؤال مطرح شده به چشم می‌خورد، بر انسان منتظر لازم است که با دعا و تضرع در پیشگاه خداوند متعال، آمادگی روحی و معنوی را در خود تقویت کرده تا استعداد حضور در محضر منور حضرت ولی‌عصر و امام زمان(عج) پیدا کند.

 

پی‌نوشت‌ها:

1.سیدابوالحسن جلوه، رسالة فی بیان استجابة الدعاء، به نقل از عده الداعی، ص 30. مکارم الاخلاق، ص 284.
2.طبرسی، مکارم الاخلاق، ص 284.
3.اصول کافی، ج 2، ص 17.
4.صدوق، الخصال، ج 1، ص 196.
5.حج:40.
6.اصول کافی، ج 2، ص 188.
7.تحف العقول، ص 446.
8.شوری : 23.
9.الخصال، ج 1، ص 141.
10.المکیال المکارم، ج 1، ص441.
11.صدوق، اکمال الدین، ج 2، ص 384.
12.طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 284.
13.طبرسی، تفسیر مجمع البیان، ج 9، ص 238

منبع:فارس

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:19 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۷۱۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴
 

عکس/ راهپیمایی ۲۲ بهمن بدون بابا  

امسال تصاویر شهدای مدافع حریم انقلاب اسلامی و حرم اهل بیت(ع) در سوریه در راهپیمایی ۲۲ بهمن شهرهای مختلف خود نمایی می‌کرد.
عقیق:
عکس: راهپیمایی ۲۲ بهمن بدون بابا
مطالب مرتبط

ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:18 PM ] [ احمد ]
نظرات 0

 

کد خبر: ۷۱۰۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۱
 
آموزه‌های اخلاقی مرحوم آیت‌الله حق‌شناس

سخنی که عزرائیل به همه نمی‌گوید!  

 

همان وهله اول که بنده به پیشگاه خدا می‌آید، خطاب می‌رسد: «عبدی ماذا صنعت فی امانتی؟»، در امانتی که به تو دادم چه کردی؟ چه یاد گرفتی؟ برای چه یاد گرفتی؟

عقیق:مرحوم آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس در یکی از درس‌های اخلاق خود به موضوع «حالت و موقعیت مؤمن نسبت به علم» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

*یا عالم عامل باش یا متعلم

 

 

امام صادق(ع) فرمودند: من دوست ندارم که شما جوانان را فارغ‌البال ببینم، شما باید به یکی از این دو صورت زندگی کنید که یا عالم باشید و یا متعلم، یعنی یا به عنوان عالم، آگاهانه اهل عمل بوده و متخلق به علمتان باشید یا متعلم باشید و علم را تحصیل کنید؛ چون علم باعث حیات قلب است و اگر یک جوان، این طور نباشد، در وظایف عالم انسانیت تقصیر کرده و خودش را ضایع کردده است.

اگر کسی هم این طور خودش را ضایع کند، گناه کرده است. پس آدم یا باید علم و عمل را آموخته و معلم باشد و در نتیجه افراد جامعه را با علم و عمل خود بسازد یا اینکه باید در حال تعلم و تحصیل بوده و متعلم باشد و در ضمن آن تلاش کند که تخلق عملی پیدا کند، در غیر این صورت یله و رها و متحیر خواهد بود که نمی‌داند برای چه خلق شده و زندگی برایش هیچ فایده‌ای ندارد!

بنده بارها این روایت که در کتاب مستطاب کافی آمده را برایتان خوانده‌ام: « لا نَجَاةَ إِلا بِالطَّاعَةِ وَ الطَّاعَةُ بِالعِلمِ»؛ تنها راه نجات، بندگی است که آن هم به علم و دانایی نیاز دارد. من که می‌خواهم بندگی کنم، باید بدانم که طریق بندگی چیست؟ آیا راه ندارد، «وَ العِلمُ بِالتَّعَلُّمِ وَ التَّعَلُّمُ بِالعَقلِ یُعتَقَدُ»؛ و راه رسیدن به علم هم آموختن است که با عقل گره خورده است. حالا عقل حکم می‌کند که برای یاد گرفتن روش بندگی سراغ چه کسی برویم، روایت می‌فرماید:‌«وَ لا عِلمَ إِلا مِن عَالِمٍ رَبَّانِیٍّ» باید در خانه کسی برویم که اولاً خبره باشد و خود از راه و رسم بندگی خبر داشته باشد، ثانیاً خودش به آنچه می‌داند و آگاهی دارد‌، عامل باشد عالم ربانی یعنی کسی که علم را با عمل همراه کرده است، ما باید برویم و وظایف خودمان را از چنین کسی اخذ کنیم.

*طلب علم «یقین و  تقوا» بر همه لازم است

اعضا و جوارح به تو التماس می‌کنند که ما را برای آنچه که برای ‌آن خلق شده‌ایم، به کار بگمار! اول باید بروی نسبت به وظایف تک تک اعضا و جوارحت آشنا شوی، مثلاً دست چه وظیفه‌ای دارد؟ چشم به وظیفه‌ای دارد؟ پا چه وظیفه‌ای دارد؟ بعد آن‌ها را در همان مسیر به کار بگیری! بدان تمام علوم غیر دینی که تحصیل می‌کنی تا دم قبر همراه تو است، ولی علم جایگزین و بدل ندارد و سعادت تو در گرو آن است!

اینکه پیامبر(ص) فرمود: «طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَى کُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَة» منظورشان چیست؟ امام صادق(ع) می‌فرمایند: «أَیْ عِلْمِ التَّقْوَى وَ الْیَقِین»؛ آن علمی که بر همه واجب است که یاد بگیرند، یقین و تقوی است. راهی که من به مقام یقین و تقوی برسم چیست؟! باید دنبال این علم باشیم.

*راه وصول به یقین و غایت خلقت

آیا راهی برای رسیدن به یقین هست؟ باید عقل را احیا کنی و از امیال نفسانی جلوگیری کنی تا راهی برای رسیدن یقین و تقوی برایت باز شود. برای انجام این مقدمات هم باید به درگاه پروردگار التماس کنی؛

ای پروردگار عزیزم، من هیچ کسی را جز تو ندارم و با اظهار نیازمندی به تو فقرم را دوا می‌کنم، خدا هم بر این مطلب صراحت دارد و می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء»، پس هر کاری که می‌کنیم به خاطر این است که ما نیازمندیم و نتیجه همه کارهایمان به کیسه خودمان می‌رود، « وَمَنْ جَاهَدَ فَإِنَّمَا یُجَاهِدُ لِنَفْسِهِ»، هر کس مجاهده کند برای خودش کرده و پروردگاه غنی و حمید است. برای همین است که مدام می‌فرماید «عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ» یعنی نفس را رها نکنید! و باید در راه اصلاح آن استقامت کنید.

آخر غایت خلقت هم این است که شما پرواز کنید و به واسطه‌ تخلق عملی به جایی برسید که الملائکه خدام المومنین ملائکه، خدمتگزار شما شیعیان باشند.

این شعر عمان سامانی را مکرر عرض کرده‌ام:

در رتبه خویش را به ملایک و فوق ملایک توان رساند/گر نهی نفس کرده، پی مدعا شوی

نباید هر کس خودش را به یک سلسله عادات مشغول کند و از کار اصلی باز بماند. یک عده که می‌گویند ما دانشگاه می‌رویم و تحصیل می‌کنیم؛ پس داریم به این وظیفه خود عمل می‌کنیم؛ عده‌ای دیگر هم می‌گویند، ما هم به علوم رسمی مشغولیم، اما آیا وظیفه همگانی مسلمین، پرداختن به این علوم است؟ آیا با خواندن این درس‌ها تکلیف تعلم از ما ساقط می‌شود؟ بالاخره علم اصلی کدام است؟ علم باید نهایتاً بتواند حال ما را اصلاح کند. مبادا آن علمی که تحصیلش بر شما واجب نیست شما را از علمی که تحصیلش بر شما واجب است باز دارد!

*اولین بازخواست از مؤمن چیست؟

همان وهله اول که بنده به پیشگاه خدا می‌آید، خطاب می‌رسد: «عبدی ماذا صنعت فی امانتی؟»، در امانتی که به تو دادم چه کردی؟ چه یاد گرفتی؟ برای چه یاد گرفتی؟

ملک‌الموت می‌پرسد: برای ما چشم‌روشنی چه آوردی؟ «و اعد القری لیومه النازل به» البته او این حرف را به همه نمی‌گوید؛ این مطلب را تنها به اشخاصی که در دنیا کار کرده‌اند و برای رفتن مجهز هستند، می‌فرماید: «و  إن أثِمَ سَکَنَ النارَ و الذی بَعَثَ مُحمّدا بِالحَقِّ»؛ به آن کسی پیغمبر را مبعوث کرده، اگر شما به این عناوین توجه نکنید و این حقایق را نادیده بگیرید، در آتش ساکن خواهید شد واو «و الذی» واو قسم است. حضرت هم که هیچ  وقت مبالغه‌گویی نمی‌کند؛ پس معلوم می‌شود که قضیه خیلی جدی است.

در سوره‌ انشقاق آمده که نامه‌ بعضی را از پشت سر به او تحویل می‌دهند، چرا؟ چون آن‌ها احکام اسلامی را پشت سرشان انداخته بودند و دنیا را بر آخرت مقدم می‌داشتند؛ لذا اینجا هم با آن‌ها پشت و رو برخورد می‌شود، امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: شما ببینید که آیا مقبلید یا مدبر؟ خودتان را به استاد عرضه کنید، آیا اقبال دارید به عوالم اخرویت؟ یا اینکه ادبار دارید؟

«لااله الا الله» باید بنده همیشه این حدیث که در تفسیر برهان است، نصب عینم باشد، « یا بُنَیَّ ، اجعَلْ فی أیّامِکَ و لَیالِیکَ و ساعاتِکَ نَصیبا لکَ فی طَلَبِ العِلمِ»؛ مبادا از این مسائل غفلت کنی که در ساعات روز و شب خودت، دنبال علم نباشی، داداش جان! هر کس که هستی باید علم، تقوی و یقین را تحصیل کنی! چنانچه به مرتبه یقین نرسی، لحظات آخر ممکن است که خسر الدنیا و الاخره از دنیا بروی! اگر به مرتبه یقین نرسی؛ مخصوصاً شیاطین در آن وقت حضور به هم می‌رسانند، که در آن لحظه آخر، شما را خاسر و خائب از دنیا ببرند.

«فَإِنَّکَ لَن تَجِدَ لَهُ تَضییعا مِثلَ تَرکِهِ»، اگر این ساعت را در ایام و لیالی عمرت ترک کنی ضرر و زیانی کرده‌ای که هیچ وقت نظیر آن ضرر و زیان نکرده باشی! اصلاً عمر، ما به ازاء ندارد آقاجان، اگر 10 تومان من گم شد، 10 تومان را دو مرتبه تحصیل می‌کنم، اما اگر این ساعت طلب علم، از دست تو رفت، دیگر جایگزینی برای آن نخواهی یافت.منبع:فارس


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:15 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
   کد خبر: 67997 جمعه، 23 بهمن 1394 - 14:38
 
حماسه همدلی ومشارکت
رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون:امام (ره) آرزوی انبیا را عملی کرد
 
 رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون:امام (ره) آرزوی انبیا را عملی کردشهیدخبر(شهیدنیوز): رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون کشور گفت:حاکمیت دستورات الهی بر جامعه آرزوی همه پیامبران، امامان و صالحین بود که امام خمینی(ره) با پیروزی انقلاب اسلامی ، به این خواسته جامه عمل پوشاند.
  

حجت الاسلام محمود محمدی روز پنجشنبه در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حمع مردم بسطام افزود: امام خمینی( ره) با تکیه بر خدا و مشارکت مردم ایران رژیم مورد حمایت آمریکا را نابود کرد.
وی بر توجه ویژه بر نقش مردم در پیشبرد امور تاکید کرد و ضمن برشمردن عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ، اظهار داشت: پیروی مردم از امام خمینی(ره) عامل اصلی این پیروزی بود.
محمدی ایمان و اعتقاد، مشارکت و پشتیبانی مردم را در پیروزی انقلاب بسیار تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، دشمنان انواع ترفندها را برای شکست و ناکارآمدی نظام بکار بستند اما با هدایت رهبری و تبعیت مردم همه خنثی شد.
وی ادامه داد : با اینکه نظام جمهوری اسلامی پس از پیروزی با مشکلاتی زیادی روبرو شد، اما با صبر و استفامت مردم و رهبری داهیانه امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی ، اکنون به یک قدرت جهانی تبدیل شده است.
حجت الاسلام محمدی با بیان این که انقلاب اسلامی حرکت رو به جلوی خود را همچنان ادامه می دهد، یادآور شد: این حرکت تا متصل شدن به قیام مهدی (عج) باید تداوم یابد.
رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون گفت: امام خمینی (ره) در زمان حیات با برکتش نظام اسلامی را از گذرگاه های بسیار سخت به سلامت عبور داد و امروز نیز جانشین شایسته ایشان ، آیت الله خامنه ای با درایت و هوشیاری این مسیر را ادامه می دهد.
محمدی به مشکلات پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و اضافه کرد : حجم این معضلات چنان وسیع بود که حتی یکی از آن ها نیز می توانست یک کشور را شکست دهد، اما رهبری ولی فقیه ، این نظام و مردم ایران را از بحران های بسیار بزرگ به ساحل نجات راهبری کرد.
محمدی بر تقویت باورهای مردم تاکید کرد و گفت: تا زمانی که باورهای مردم دستخوش تهاجم بیگانگان نشود، حرکت رو به جلوی جمهوری اسلامی متوقف نخواهد نشد./ایرنا

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:13 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
 
کد خبر: 134031
تاریخ انتشار: 05:05 - 23 بهمن 1394
 
 
 
حجت الاسلام پناهیان:

 

دشمنان شعار "مرگ بر آمریکا" گرگ‌هایی در لباس انسانیت هستند

    خبرگزاری میزان-    استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه دشمنان شعار "مرگ بر آمریکا" گرگ‌هایی در لباس انسانیت هستند، گفت: مردم ما که شعارشان مرگ بر آمریکا است دلشان برای یکایک مظلومان جهان می‌تپد و نمی‌توانند نسبت به ظلم به انسان‌ها بی‌تفاوت باشند.
 
دشمنان شعار
 
به گزرش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان
در مراسم بزرگداشت 22بهمن ماه در حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: عده‌ای سطحی نگر مخالف انجام رفتارهای انقلابی هستند درحالیکه این رفتارها عین عقلانیت است. 
 
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ولایت مطلقه فقیه و اصل 110 قانون اساسی به عنوان رکن اصلی انقلاب نشان‌دهنده اوج عقلانیت است افزود: اگر براساس عقل تصمیم بگیریم به این نتیجه می رسیم که اداره جامعه راهی جز مسیر ولایت ندارد.
 
پناهیان گفت: به عقیده علامه طباطبایی دموکراسی از منظر قرآن یک مسئله غیرعقلانی مطرح شده است و لازم است تئوری ولایت فقیه را که مورد قبول دین اسلام است، در سطح دنیا گسترش داد.
 
وی با اشاره به اینکه تکثر و رقابت در جامعه مرهون اجازه ولی فقیه است، افزود: هیچ کشور دموکراتیکی بدون حضور ولایت نتوانسته رای حقیقی مردم را به کرسی بنشاند به همین دلیل در غرب مردم از دموکراسی ناامید شده‌اند.
 
استاد حوزه و دانشگاه افزود: دموکراسی حقیقی تنها در نظام اسلامی شکل می‌گیرد و انقلاب اسلامی ما انقلابی عقلانی است و این ادبیات در دفاع از انقلاب باید در سطح عقل تجربی نیز گسترش پیدا کند.
 
وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انقلاب اسلامی حضور عواطف انسانی در تمام مقاطع آن است در حالیکه دشمنان انقلاب ددمنش‌هایی هستند که قلبشان سرشار از قساوت است و بویی از عاطفه و عشق انسانی نبرده‌اند.
 
پناهیان با اشاره به اینکه دشمنان شعار "مرگ بر آمریکا" گرگ‌هایی در لباس انسانیت هستند، تاکید کرد: مردم ما که شعارشان "مرگ بر آمریکا" است دلشان برای یکایک مظلومان جهان می‌تپد و نمی‌توانند نسبت به ظلم به انسان‌ها بی‌تفاوت باشند.
 
استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر امروز تکفیری‌ها ادای انقلاب اسلامی ما را در می‌آورند و از ارزش‌های اسلامی مانند شهادت سوءاستفاده می‌کنند، به این دلیل است که ما پس از دفاع مقدس بلافاصله به معرفی انقلاب نپرداختیم.
 
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران هم فوق العاده عقلانی و هم فوق‌العاده عاطفی است و با تکیه بر این دو شاخصه می‌توان جنگ نرم معکوسی را شکل داد که بر اثر دسمنان نظام به مقابله با ما بپردازند.
 
انتهای پیام/

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:08 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: 134242
تاریخ انتشار: 13:06 - 23 بهمن 1394 - 2016 February 12
 
 
اجمالی/ آیت‌الله صدیقی در خطبه‌های نمازجمعه تهران:

 

نامزدهای انتخابات اخلاق اسلامی و قانون‌ را فراموش نکنند

 

 خبرگزاری میزان-  ا مام جمعه موقت تهران با اشاره به انتخابات 7 اسفند، از کاندیداها خواست تا اخلاق اسلامی و قانون‌مداری را در تبلیغات خود رعایت کنند.
 

نامزدهای انتخابات اخلاق اسلامی و قانون‌ را فراموش نکنند

 

به گزارش گروه سیاسی میزان،‌ آیت‌الله کاظم

صدیقی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های عبادی سیاسی نمازجمعه این هفته با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن امسال گفت: شما مردم عید بزرگی را در 22 بهمن به رخ دنیا کشیدید و برای سی و هفتمین بار عید پیروزی اسلام را جشن گرفتید و با حضور حماسی خود، خار چشم دشمنان شدید ان شاءالله عید دیگری را در 7 اسفند در پیش خواهیم داشت و امیدواریم ملت ایران با همین نیت که به راهپیمایی 22 بهمن آمدند، بر سر صندوق‌های رای نیز حاضر خواهند شد.

وی با توصیه به کاندیدای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، ادامه داد: آنهایی که نامزد انتخاباتی هستند باید خدا را در نظر بگیرند و بدانند این سمت‌ها اگر به قصد خدمت برای خدا نباشد جز خستگی چیزی نخواهد داشت.

امام جمعه موقت تهران کاندیداها را به رعایت اخلاق اسلامی، رعایت قانون و پرهیز از اسراف در تبلیغات دعوت کرد و افزود: اینکه انسان بخواهد در تبلیغات به دروغ و فریب متوسل شود یا وعده‌های بد و غیرعملی به مردم بدهد و یا برای رسیدن به مقام به سمت غربی ها بچرخد، اینها مورد رضای خدای متعال نیست.

صدیقی به نامزدهای انتخابات گفت: جنبه‌های اثباتی خود را مطرح کنید. دیگران را نفی نکنید. تهمت نزنید و علیه هم جوسازی نکنید.

وی همچنین خطاب به مردم تاکید کرد: همانگونه که امام خمینی (ره) فرمودند نگذاریم انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. چشم و گوش‌ها را باز کنید و نگذارید دشمنان و حیله‌بازان که کارکشته هم هستند و ممکن است از ساده‌دلی افراد استفاده کنند، مراکز حساس را کم کم به دست بگیرند و انقلاب را به سوی غرب یا شرق بغلتانند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امروز نجات جوانان، حل مشکل بیکاری و رفع مشکلات اخلاقی جوانان همه در گرو تبعیت از ولایت و عملی کردن اقتصاد مقاومتی است. لذا در این رابطه انشاءالله همه مصمم باشند تا شاهد آن باشیم که مجلس و خبرگانی که امام زمان(عج) را خشنود می‌کند، تشکیل شود.

صدیقی تصریح کرد: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، یک رسانه جهانی و چند میلیونی بود که آوازه آن را به گوش عالم رساند.

وی اضافه کرد: در این 37 سال مردم هرگز از خط عاشورا و امام حسین (ع) فاصله نگرفتند و این حضور اعلام ایم نکته بود که ملت ایران تا آخر در راه امام باقی خواهد ماند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه جنس حرکت امام و ندای ایشان با همه انقلاب‌های دیگر تفاوت دارد، گفت: در همه انقلاب‌ها غیر از انقلاب اسلامی مسئله شکم و شهوت به عنوان شعارهای اولیه مطرح است.

صدیقی افزود: در سال 42 هیچ کس خواب ولایت فقیه را هم نمی‌دید اما شاهد بودیم که چطور همه آمدند و کفن پوشیدند و خون دادند. این یعنی ملت ایران با خدا معامله کرده است.

وی با اشاره به جنایات استکبار جهانی در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب یادآور شد: امام(ره) با حرکت خود، افسانه طولانی مدت غرب و شرق را ابطال کرد و حقیقت دین را به کرسی نشاند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:03 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۵۳۴۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
ارسال
چاپ
 

اختری: انقلاب اسلامی ۸۰ هزار مستشار آمریکایی را از ایران اخراج کرد  

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه انقلاب اسلامی آمریکا را تحقیر کرد، گفت: بازداشت تفنگداران آمریکایی بار دیگر عظمت جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.
به گزارش مشرق، حجت الاسلام محمدحسن اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سخنرانی پیش ازخطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر گفت: پیشاپیش ولادت حضرت زینب کبری را به مسلمین جهان تبریک عرض می‌کنم.

وی ضمن تشکر از ملت ایران برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن گفت: ملت مسلمان ایران بار دیگر حماسه بزرگ و خیره کننده‌ای در روز 22 بهمن به نمایش گذاشت که همه دشمنان را مایوس و همه دوستان و طرفداران جمهوری اسلامی در دنیا را امیدوار و نوید جهانی شدن اسلام را برای جهانیان تجدید کرد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت با بیان اینکه در طول 37 سال گذشته شاهد عنایات خاص خداوند بوده‌ایم، گفت: یکی از این عنایات و پیروزی‌ها خیزش اسلامی درجهان است که برای بررسی این خیزش‌ها باید گذشته‌ها را نیز به یاد داشته باشیم و از آنها عبرت بگیریم.

حجت‌الاسلام اختری ادامه داد: برای اینکه عظمت و ارزش انقلاب اسلامی و تحولی که در جهان ایجاد کرد رابشناسیم باید قبل از انقلاب اسلامی را به یاد بیاوریم و چهره امام خمینی(ره) که یک عالم بزرگ درجهان اسلام، یک انسان خردمند و معجزه‌گر بود را بهتر بشناسیم.

وی با بیان اینکه در دوران قبل از انقلاب اسلامی در ایران دین در حد مرحله ضعیف خودش بود و مردم به آن بی‌توجه بودند، گفت: همانطور که پیامبر اسلام(ص) نیز فرمودند در مرحله‌های مختلف یکی از پیشوایان قیام می‌کند و از دین خدا حمایت می‌کند و دین را زنده می‌کند و این یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است که امام خمینی توانست انقلاب اسلامی را هدایت و به پیروزی برساند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ادامه داد: امام خمینی با قیام خود تمام معادلات را در دنیا به هم ریخت  و با انقلابی که ایجاد کرد جهان را از دامن شرق و غرب نجات داد.

حجت‌الاسلام اختری با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای فراوانی در سطح کشور، منطقه و بین‌المللی داشته است، گفت: وقتی امواجی که از این انقلاب به وجود آمد را با دوران قبل از آن مقایسه می‌کنیم آنگاه به فرموده خداوند بزرگ به نصرت خودش پی می‌بریم.

وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دشمنان سعی کردند با توطئه‌ها و سدی در برابر آن ایجاد کنند که از نمونه‌هایش ایجاد جنگ تحمیلی ضد مردم ایران و ایجاد جنگ نرم، جنگ‌های اجتماعی و فرهنگی است.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه اخراج80 هزار مستشار آمریکایی از ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران پتکی بر سر آمریکایی‌ها و سیاستمداران آنها بود، ادامه داد: رئیس جمهور وقت آمریکا (ریگان) اعلام کرد پس از اخراج مستشاران آمریکایی از ایران انقلاب اسلامی ما را تحقیر کرده است، این عظمت بار دیگر در ماه‌های اخیر با دستگیری تفنگداران دریایی آمریکایی در خلیج‌فارس و دریای عمان تکرار شد و آمریکایی‌ها بار دیگر اعلام کردند جمهوری اسلامی ما را تحقیر کرده است.

حجت‌الاسلام اختری افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این بار پیام بسیار روشنی برای آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و مزدوران منطقه‌ای آنها مبنی بر اینکه نمی‌توان با قدرت و زور باجمهوری اسلامی برخورد کند صادر کردند و پیام داده شده که جمهوری اسلامی یک نظام قدرتمند، قوی و متکی به ایمان و عنایت خداوند در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی و همپیمانان منطقه‌ای آنها خضوع نخواهد کرد و پاسخ سختی به متجاوزان در هر کجا خواهد داد.

وی با بیان اینکه دشمن تحقیر شده از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به فکر توطئه بر ضد جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: با رشد روزافزون اسلامخواهی و خیزش اسلامی در کشورهای آمریکایی، اروپایی، آسیایی و آفریقایی دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی سعی کردند چهره ناصواب و وارونه از اسلام، قرآن و پیامبر اسلام(ص) معرفی کنند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه سلمان‌رشدی در این میان کتابی را ضد اسلام و پیامبر با حمایت انگلیسی‌ها نوشت و آن را منتشر کرد، افزود: چون امام این توطئه را بیش ازدیگران می‌شناخت و از گذشته نیز در قالب‌های مختلف آن را دیده بود حکم به تکفیر سلمان‌رشدی و ضرورت قتل او را صادر کرد که با این فرمان سیاستمداران جنایتکار انگلیسی به وحشت افتادند و سلمان رشدی را تاکنون در حلقه محدود زندانی کردند گرچه او هم اکنون یک مرده متحرک است.  

حجت‌الاسلام اختری ادامه داد: مواجهه ما با دشمن تنها در جبهه جنگ و کودتا نیست یکی از جبهه‌های دیگر فرهنگی است که مقام معظم رهبری بارها به این مسئله اشاره کردند.

وی با بیان اینکه امروز دشمنان انقلاب اسلامی با پول‌های نفتی آل‌سعود توطئه‌های خود را سعی دارند اجرا کنند، گفت: مردم دنیا امروز باید سیاستمداران و حاکمان آل سعود را بشناسند که چگونه دست بسته سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را در منطقه دنبال می‌کنند. به طور مثال بیش از یکسال و نیم است که مردم یمن با بمب‌های آمریکایی و اروپایی کشته می‌شوند و هیچ کس صدایش درنمی‌آید.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ادامه داد: آل سعود وقتی بحرین را اشغال کرد موسسات حقوقی، بین‌المللی و حکومت‌هایی که داعیه دموکراسی را دارند هیچ کدام در برابر جنایت‌های آل‌سعود در بحرین و یمن اعتراض نکردند.

حجت‌الاسلام اختری با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در 7 اسفندماه گفت: همانطور که مردم با بصیرت و آگاهی در راهپیمایی روز 22 بهمن شرکت کردند بار دیگر در انتخابات پیش‌رو شرکت و برگ زرینی به همه افتخارات خودشان خواهند افزود.
منبع: تسنیم
 

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 3:00 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
کد خبر: ۵۳۴۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
ارسال
چاپ
 

عکس/ نماز جمعه تهران  

نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در مصلی امام خمینی (ره) اقامه شد.

 


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 2:56 PM ] [ احمد ]
نظرات 0

                                                                        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                     _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                   

                                                                        

                                                               

                                                                                                                                                                            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                         _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                   _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                                     

                                                        

                                                          


 


 

.


.  _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                     _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                   

                                                                        

                                                               

                                                                                                                                                                            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                         _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                   _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

                                                                                     

                                                        

                                                          


 

عکس متحرک بسم الله

 

.


.


ادامه مطلب[ جمعه 23 بهمن 1394  ] [ 2:53 PM ] [ احمد ]
نظرات 0
.: Weblog Themes By themzha :.

تعداد کل صفحات : 65 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

درباره وبلاگ


استان خراسان رضوی:شهرستان مشهدمقدس

آمار سايت
كل بازديدها : 3486616 نفر
تعداد نظرات : 49 عدد
تاريخ ايجاد وبلاگ : پنج شنبه 14 خرداد 1394  عدد
كل مطالب : 13380 عدد
آخرين بروز رساني : یک شنبه 3 فروردین 1399 
کد موزیک آنلاین برای وبگاه
امکانات وب